Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2009


Dvacet let a pořád nic

Ross Hedvíček

Blíží se dvacáté výročí sametového podvodu v Československu a stále není z čeho mít radost. Ano, Češi dostali možnost jezdit do zahraničí a možnost se většinou neúspěšně pokoušet o nějaké podnikání. Ovšem svoboda všeobecně a obzvlášť svoboda projevu ta v české kotlině pořád dostává na zadek a k demokracii tam mají tak daleko jako do Moskvy.

Česká republika je známá hlavně svými hloupými prezidenty, české sklo už se neprodává, sklárny jsou zavírány. Dlouho se zdálo, že prvního hloupého Vaška není možno překonat, ten byl tak pitomý, až s ním člověk začal mít soucit a stal se mu až sympatický. Pak přišel ten druhý šašek, taky Vašek a nasadil látku ještě výš. Jak to má ten nadcházející třetí prezident, Jiří Paroubek překonat?

První Vašek jen spolupracoval s StB od mladí a na KGB si vyžebral své prezidentsví, druhý Vašek byl už přímo agentem KGB. Paroubek je úplný žabař! Jen občasné udával na StB a měl papouška jménem Roko - to je zcela nedostatečné! I když je nutno si povšimnout, že Paroubek nijak neskrývá své nacionálně socialistické ambice a možná hloupého Vaška i arogantního Vaška trumfne tím, že se vyhlásí za fýrera (předtím zruší těch třicet kaček za doktora) a český národ bude hajlovat jak zjednaný! Ale i kdyby Paroubek neuspěl, jsem si jist, že někde vyhrabou nějakou novou bezcharakterní komunistickou svini, kterou český národ bude bezmezně milovat jako svého prezidenta. Tradice je tradice!

Pamatuji si, jak zhruba (po úvodním šoku) před patnácti lety začala moje generace emigrantů kritizovat poměry v české kotlině a bylo nám řečeno, že jsme příliš prudcí, že zásadní změny si vyžadují delší čas a tak. Ted už je to doba jedné generace - dvacet let - a stále to není lepší! Česká odolnost vůči svobodě, demokracii a civilizovanosti je něco úžasného. Připomíná mi to Indii - často zmiňovanou v Jeopardy jako "největší demokracie světa". Indie možná je demokracie - byť jen nominálně. Indie získala nezávislost a zavedla "demokracii" v roce 1945. Takže je to už 64 let - přes tři generace - a pořád tam mají ten necivilizovaný kastovní systém, pořád tam upalují vdovy zaživa na pohřebním pyré jejich manželů - a pořád tam serou po ulicích. Češi jsou více "evropští" - ti srát po ulicích nechají jen své psy, sami serou při zdi (známí "čeští přizdisráči"), též svobodně a demokraticky močí i v centru Prahy. Ať turisti vidí! Je pravda, že Indie produkuje dobré lékaře a vědce - akorát, že všichni emigrovali do USA. Určitě i Česká republika vyprodukovala nějaký talent - ale vsadím se, že emigroval a neučí na Karlově univerzitě. (http://www.novinky.cz/clánek/143547-stale-roste-pocet-turistu-z-ruska-do-ceske-republiky.html)

Kouzlo České republiky jako exotické destinace taky rychle vyprchává. Počet západních turistů do Česka klesá volným pádem. Proč by jezdili někam, kde to smrdí a jen je chtějí okrást (od taxíku až po hotely)? Stoupá ovšem počet ruských turistů. Díval jsem se na čísla v tabulce pod jedním článkem, kolik turistů přijelo do Česka (1,5 miliónu Němců, 230 tisíc Francouzů, atd.) a úplně mne to rozesmálo. To víc turistů navštívilo zdejší jízdu airboat po bažině a zápasy s aligátory Billie Swamp Safari (www.seminoletribe.com/safari). I těch Francouzů tady bylo víc, o Němcích ani nemluvě! Ti sem mají přímou linku Air Berlin! Pravdou ale je, že floridští taxikáři nedávají pasažérům na zadním sedadle elektrošoky jako ti pražští. Jiný kraj - jiný mrav.

A jak na to všechno reaguje průměrný Čech? Teď nemyslím toho Čecha z Neviditelného psa, který reaguje nenávisti k emigrantům, myslím průměrného Čecha. Ten reaguje... nenávistí k emigrantům :-), cizincům všeobecně, Vietnamcům, Slovákům, cikánům a všem, kteří se "nezaslouženě" mají líp než oni sami. Nenávist vždy jde ruku v ruce se závisti. Primitivní a tribální pudy vždy vyplouvají v Česku na povrch. Možná to je důvod, proč se všichni v Česku pořád šklebí a jsou zamračení - podívejte se, až vylezete na českou ulici! To je úplná národní charakteristika. Nedávno se tím českým šklebením zabýval i pořád na Travel Channel, kdy jakýsi blázen (Anthony Bourdain) jel do Prahy, kde mu naúčtovali 500 Euro za noc ve smradlavém pražském hotelu. Kluk tam pak meditoval, že 20 let po sametovce Češi jako národ pořád ještě nezískali pozitivní náhled na svět.

Jak dlouho to bude ještě trvat? Kdy se už začnou Češi chovat jako civilizovaný národ? Jak dlouho ještě bude muset být Česká republika zemí blazeovaným snobů, pokryteckých barbarů a primitivů? Dvacet let zcela jasné nestačilo. Bude to 64 let jako v Indii? Sto let?Zpátky