Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2009


Skandálek v srdci Evropy

Tomáš Pecina

Nesmírně mne pobavilo umělecké dílo Davida Černého, kterým to "osladil Evropě" v uměleckém provedení. To, že zahraniční autoři jsou smyšlení, je zřejmé už z námětů. Těžko si představit, že by si např. některý Němec troufl vypodobnit svou zemi s hákovým křížem v podobě dálnic.

Zda věc skončí omluvou vládě anebo bude následovat omluva celoevropská, není ještě jasné. Osobně mi však vadí, že stejně jako si Černý zavtipkoval na adresu ostatních evropských států, nepřistoupil k České republice. Napadá mě hned řada možností: území republiky připoutané k podkladu bytelným řetězem, prázdné místo s cedulí "Zde byla České republika, ale někdo ji ukradl", polorozpadlá budova s červeným neonovým srdcem na střeše, dveře s nápisem "Zimmer frei", taxík s řidičem v škrabošce a s bambitkou anebo, pokud bychom se měli přidržet ducha, v němž umělec ztvárnil Německo, papundeklová mapa republiky podlepená Benešovými dekrety.

Zatím protestují Bulhaři. Kdo bude další? Slováci. Ti se prý spokojí s omluvou, Bulhaři trvají na demontáži. Česká strana zatím pracuje na "technickém řešení" – jak tipuji Černého, předpokládal bych, že namísto tureckých záchodů budou do plastiky instalovány běžné mísy.

Bulharsko zakryto černým florem. Diplomatická přestřelka se přiostřuje. Z Bulharska přišla vkusná reakce - http://zpravy.idnes.cz/bulharsky-denik-na-entropu-odpovedel-svejkem-kalejicim-na-cesko-pws-/zahranicni.asp?c=A090124_221626_zahranicni_dp

(http://tompecina.blogspot.com)Zpátky