Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2009


Atentát na Gottwalda jsme chystali

Jiří Šťastný

Josef Mašín, který se v roce 1953 spolu se svým bratrem Ctiradem a dalšími lidmi probil z komunistického Československa do Západního Berlína, potvrdil, že jeho skupina chystala útoky proti nejvyšším komunistickým funkcionářům. Skupina prý chtěla unést nebo spáchat atentát na prezidenta Klementa Gottwalda, ministra obrany Alexeje Čepičku nebo předsedu vlády Antonína Zápotockého. „Šlo o reálný plán, který se neuskutečnil jen kvůli nedostatku prostředků i času. Pokud bychom se po útěku vrátili do Československa a naši západní spojenci s tím souhlasili, rozhodně bychom se o akce pokusili,“ řekl Josef Mašín.

Plány Mašínů zveřejnil loni ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, ale sklidil za to kritiku. Žáček vycházel z toho, že o plánovaném atentátu řekl při výslechu StB strýc obou bratrů Ctibor Novák. Žáčkovy dokumenty však byly zpochybněny s tím, že šlo jen o nereálné úvahy a že se Žáček chtěl zalíbit premiérovi Mirku Topolánkovi, který oba bratry vyznamenal. Kritici Žáčkovi vyčítají, že údajně zveličuje aktivity skupiny bratří Mašínů, i to, že zveřejnil sporný dokument o udavačství spisovatele Milana Kundery.

Josef Mašín se navíc ředitele ústavu zastal jen pár dnů předtím, než má být na jeho místo vypsán konkurz. Mašín tuto souvislost nepopírá. „Já ústav podporuji, ať publikuje co nejvíce. Politici by neměli bránit zveřejňování informací o naší minulosti bez ohledu na osobnosti, na jejich postavení v kulturním nebo politickém životě,“ tvrdí Mašín.

Podle Mašína byly plány zpochybňovány proto, že o nich vědělo velice málo lidí: jen on, přítel Václav Švéda a Ctibor Novák. Další člen skupiny Milan Paumer byl v té době na vojně a druhý z Mašínů ve vězení. „Radek (bratr Ctirad, pozn. red.) o akcích věděl jen obecné informace, podrobnosti jsme mu už po jeho návratu z vězení neříkali. Mě se po té aféře ale nikdo na nic neptal,“ tvrdí Josef Mašín.

Jedna ze zpráv o průběhu vyšetřování kauzy pro vedení KSČ například konstatuje, že skupina chtěla zaútočit na vlak československé vládní delegace v čele s Klementem Gottwaldem, provést útok na elektrárnu v Ervěnicích, na vlaky převážející uranovou rudu, vraždy funkcionářů KSČ i příslušníků StB.

A potvrzuje to i sám Mašín. „Chtěli jsme přepadnout autobus, který pravidelně vozil estébáky z Kolína do Milovic na střelnici. Chtěli jsme vyhodit do vzduchu vlak s uranem, stejně jako unést Čepičku. On, Zápotocký a Gottwald jezdili pravidelně do Poděbrad. K této akci jsme měli dobrý zdroj informací, a dokonce jsme si už vytipovali vhodné místo na přepadení,“ říká Josef Mašín.

(MFDNES)Zpátky