Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2009


Naplnila „sametofka" očekávání osmašedesátníků?

Ross Hedvíček

Většina následujícího textu bude asi nesrozumitelná mým českým čtenářům, ale za to emigranti budou velice dobře chápat, o čem mluvím. Asi si na pár dnů vypnu telefon. Nedávno jsem dostal řadu e-mailů od českých emigrantů (v podstatě všichni z generace osmašedesátníků), kteří mi vytýkali, že se v mých článcích občasně vyskytnou vulgární výrazy a to snižuje vážnost mých článků a potom tedy nemohou být brány nijak seriózně. Prostě tomu chybí dekorum! Do prdele kurva šopa, to jsem se ale nasral! Vulgárnost a sprostota jsou záležitosti velice relativní. Já to vidím takhle.

Tím, že jsem emigroval do kanadského Ontaria, jsem se, nic zlého netuše, dostal šupito presto do centra emigrantského dění osmašedesátnické generace. Už je to dávno, už jsem chvíli na jihu, ale znal jsem je kdysi všechny. Zrzavé, vousaté, šedivé, modrooké, blondýny s drdoly, zrzavé unylé paňmámy s trvalou i ty myslitele s mefistofelskou bradkou. Nikam jsem se necpal, o funkce nežádal a tak jsme vycházeli celé ty roky docela dobře. Zajímavá změna, možná jen posun, nastala, až když v Československu udeřila „sametofka".

Nastalo nadšeně hýkání srovnatelné s tím, co předváděli Skolnicks v Revenge of the Nerds a já jsem s očima navrch hlavy sledoval, jak tahle generace začala jezdit „domů" na měsíc či dva, zařídili si české pasy, i když se třeba „neupravili", jako před pár lety mnozí jiní, jak měli letní byt v Praze, dostávali audience u Havla i Klause, dostávali rady a medaile, začali „učit" na českých univerzitách a někteří se do Češka vrátili i natrvalo. Óóó, jak jsem jim záviděl! (Just kidding).

S odstupem doby vyšlo najevo mnoho dalších informací o téhle zajímavé generaci (já prostě miluji, když mohu generalizovat :-) ), jak ještě před osmašedesátým studovali na vysokých školách, když normální lidí byli v base, jezdili na stáže do Ghany, když normální lidí nemohli ani na Balaton, jak vydávali v ČSSR časopisy a publikovali knihy, jako prostě kolaborovali, až se z nich kouřilo - a potom v osmašedesátém emigrovali. Někteří byli dokonce i v KSČ - ale jen do osmašedesátého. Potom už ne. Nejspíš proto, že nebyla žádná ZO (základní organizace) KSČ mezi emigranty - protože jinak by tam určitě taky vstoupili.

Když pak přišla ta estébácká „sametofka" - bylo to naplnění všeho, co si kdy přáli. Bylo povoleno cestování a mírně podnikání - kvůli tomu přece emigrovali (všichni ti držitelé politických azylů z Rakouska, já jsem žádný neměl)! Na nějaké svobodě a demokracii už potom přece prd záleží, hlavně, že můžeme cestovat! Tak fofrem zpátky do Česka, lézt komunistům do řití, to že je tam Hučín zavřený a Wonkova vražedkyně soudí, na tom přece nezáleží, že mají kontinuitu s komunistickým režimem, na tom taky nezáleží! Ale Hedvíček má v článcích vulgární výrazy!

Telefonovala mi včera přítelkyně z Ontaria (taky osmašedesátnice), že se dívala na CNN na Larry King Show a jak tam Larryho zastupující komunistická kráva Joy Behar sprostě napadala Ann Coulter. Vyjádřil jsem se, že nejen Joy Behar, ale i Larry King a celé CNN (Communist News Network) je banda komunistických čuráků - a začali jsme diskusi, co je sprosté a vulgární a co není. Moje přítelkyně mi oponovala tvrzením, že Larry je vždy zdvořilý a slušný a tak je přece správné se na to dívat. Tatáž osoba by se neodvážila otevřít magazín Playboy, protože je údajně „vulgární" - říkaly jí to ženské, se kterými hraje bridge. A na CNN se dívá, protože v Ontariu v basic cable není FoxNews. Hm!

Musel jsem tedy vysvětlit - nezaručuji, že jsem byl pochopen - že sprostota a vulgárnost není ve formě, ale v úmyslu. Tím pádem třeba ten magazín Playboy není vulgární a už vůbec ne sprostý, přestože těm dívčinám tam chybí spodní prádlo - naopak zdánlivě velmi zdvořilý a slušný Larry King je vrcholem vulgárnosti a sprostoty, když na svém show opakovaně a znova a znova dává hlas a fórum PŘEVÁŽNĚ sprostým lidským prasatům (stejně to platí pro slavné tři televizní hlupáky minulosti, Dana Rathera, Petera Jenningse a Toma Brokawa, kteří se vždy předháněli v tom, kdo první udělá interview s nějakým vrcholné nemorálním prasetem, jako Gorbačov, Kaddáfí, Saddám, atd.). A je to na Larryho příkaz, že je zastupován takovým komunistickým vemenem jako je Joy Behar - je tedy plně zodpovědný!

A stejné pravidlo račte aplikovat na ty osmašedesátníky. Moje články jednoduše už z principu nemohou být vulgární a sprosté - i kdybych psal hovno a prdel do každého odstavce, ale chování téhle smutné generace „osmašedesátníků", které naprosto nevadí, že v bývalém Československu (nyní České republice a Slovensku) není svoboda a demokracie, bývalí komunisté jsou stále u moci a v parlamentu, nedošlo k potrestání komunistů, ukradený majetek se nevrátil, systém se naprosto nevyrovnal s minulostí, naopak má legální kontinuitu s minulým (komunistickým) režimem, je nehorázně vulgární, sprosté a pokrytecké. Nevidím většího pokrytectví než jezdit do Česka na český pas kolaborovat s neokomunistickým režimem a zároveň vynášet soudy o něčí vulgárnosti.

Zkuste o tom přemýšlet, pokud se vás to týká. Pokud se vás to netýká, jako bych nic neřekl! Nebuďte příliš vztahovační. Tohle zamyšlení nakonec není psáno výhradně a jen a jen pro vás.

Jdu si listovat v Playboyi.

P. S.: V zájmu fairovosti oznamují, že osobně znám nejméně tři rodiny „osmašedesátníků", na které se výše uvedené nevztahuje. Čest výjimkám a kdo se cítí, ten se vtípí!Zpátky