Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Myslím národně, cítím sociálně a konám východně

Finrod Felagund

Kdo by to byl řekl, že taková osoba ctící konzistenci názorů jako je Václav Klaus na stará kolena takhle obrátí a udělá takový názorový veletoč? Z pozice člověka, který i na tomto serveru podporoval Klause v prezidentských volbách se nestačím divit a sypu si na hlavu celé kýbly popela. Kam se poděl Klaus - libertarián? Kam se poděl Klaus - antikomunista? Proč jsou "klausovci" v SSO schopní prohlásit, že Paroubek není nebezpečný a otočit tak o 180°, jen proto, že se s ním spolčil Klaus?

Ti hloupější z českých internetových diskutérů, kteří stále ještě nestačili zaznamenat Klausův obrat dodnes jako kolovrátek vyčítají ODS, že mobilizovala v roce 2002 proti levici. "Doleva, nebo s Klausem", znělo tehdejší volební heslo, nad nímž se skvěla karikatura ustaraného občana nakreslená Vladimírem Jiránkem - a kde je mu dnes, v roce 2009, konec? Tento týden se Klaus nechal slyšet, že podporuje národně myslícího a sociálně cítícího Ivana Gašparoviče, a který na summitu NATO prohlásil, že by se NATO mělo starat o to, aby mělo společné pozice s Ruskem. Doslova tam o nadcházejícím summitu EU-Rusko řekl: "Jako někdo, kdo bude předsedat tomuto summitu, vím, že by bylo strategickou chybou, kdyby došlo k formulaci odlišných pozic vůči Rusku ze strany NATO a ze strany EU" - co to znamená? Klaus varuje NATO, že by mělo být vůči Rusku vstřícné a tvrdí, že on z pozice českého předsednictví na summitu EU-Rusko k Rusku vstřícný bude. To je to, oč mu šlo, když s Paroubkem a Filipem shodil prozápadní vládu, která by místo vazeb na Rusko prosazovala (například s Radosławem Sikorskim a Donaldem Tuskem) silnější vazby na USA? A vůbec - uvědomme si, že vládu shodil s tímtéž Paroubkem, který nedávno hostil ruského generála Jevgenije Bužinského v Lidovém domě. Generála, který přišel kritizovat protiraketovou obranu USA, za kterou se mimochodem Václav Klaus nepostavil.

Jak tohle všechno do sebe zapadá? Klaus, otevřeně prosazující ruské zájmy, spolupracující s Paroubkovou levicí (jde o tutéž osobu, která v době Špidlova předsednictví ČSSD, tedy v době "ČSSD s lidskou tváří", proti levici mobilizoval), stavějící se odmítavě k Západu - kdo by to byl před prezidentskou volbou v roce 2008 řekl, že? Jeden z novinářů během oné volby napsal větu, která byla velmi pravdivá a kvůli níž jsem až donedávna i přes svůj narůstající kritický postoj vůči prezidentovi nelitoval jeho podpory ve volbě, a sice že s prezidentskou volbou je to jako s fotbalem - bez ohledu na to, že Sparta hraje dobrý fotbal, nebudu ji podporovat kvůli tomu, jak strašné má fanoušky. I když byl Švejnar nemastný-neslaný a nejspíš by se v současné době choval prozápadně a neintervenoval by s ruskými zájmy do českého předsednictví EU, pořád to byl Paroubkův kandidát, jehož vítězství by znamenalo Paroubkův triumf. Kdybych byl před rokem tušil, že má Paroubek trumfy hned dva, Švejnara i Klause, který je s Jiřím Paroubkem v současné době velký kamarád, nejspíš bych petici Zrušme prezidenty podepsal dříve.

Co mi připadá ještě zajímavější je skutečnost, že si klausovci representovaní SSO, EUportálem.cz a CEP vzali za jednu ze svých ikon Janu Bobošíkovou, kandidátku KSČM během poslední prezidentské volby. Znovu se ptám, kam se podělo heslo "doleva, nebo s Klausem"?

Vnímavější levicoví diskutéři na českých zpravodajských a publicističtějších v posledním půlroce přicházejí velmi často s myšlenkou "no, na to, jak jsem dřív Klause neměl rád, teď se mi moc líbí" - a osoby pravicově, liberálně volnotržně založené začínají kvůli společnému dílu Klause s Paroubkem uvažovat o emigraci. Kdo by to byl čekal? Proč se Václav Klaus změnil? Dostal z Moskvy nějaký podobný slib jako Gerhard Schröder (i South Stream potřebuje šéfa), nebo jde o nějaký dluh vůči Moskvě poněkud staršího data?

(www.nekorektne.com)Zpátky