Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Odškodnění za zařazení do zvláštní školy

Městský soud v Praze řeší spor Roma, který požaduje po ministerstvu školství odškodnění za to, že byl zařazen do zvláštní školy, a byl tak připraven o možnost vzdělávat se a uplatnit se. K žalobě ho inspiroval předloňský úspěch osmnácti Romů, kteří se stejnou stížností uspěli u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle ministerstva se však tyto případy liší.

Jedenatřicetiletého Jaroslava Suchého, který po ministerstvu školství požaduje odškodnění ve výši půl milionu korun, jako chovance dětského domova zařadil chebský odbor školství do zvláštní školy v roce 1985. Suchý si základní vzdělání doplnil po dosažení plnoletosti, později složil maturitu na Romské střední sociální škole v Kolíně. Ani s maturitou nedokázal v Česku sehnat práci, dnes uvažuje o emigraci.

Podle ministerstva však Suchý musí dokázat, že byl do zvláštní školy zařazen kvůli svému etnickému, sociálnímu a kulturnímu zázemí, protože byl od dvou let vychováván ústavně. Jeho prospěch podle úředníků navíc dosvědčuje, že by vzdělávání v normální škole nezvládl.

"Byl jsem pořád uzemněný diazepamem a podobnými prášky," uvedl Suchý s poukazem na tehdejší praxi uklidňovat hyperaktivní děti v ústavech sedativy.

(www.ctk.cz)Zpátky