Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Praha odmítá uložení knížete Františka Oldřicha Kinského do rodinné hrobky

Česká republika brání pochování knížete Františka Oldřicha Kinského, který zemřel 2. dubna v Argentině, do rodinné hrobky ve středních Čechách v obci Jařpice (okres Kladno). Jak těmto novinám sdělil jeho obhájce, odmítl úředník vydat klíč od hrobky s odůvodněním, že se hrobka nachází ve vlastnictví státu. V hrobce jsou pochováni rodiče knížete, jeho sestra a loni zemřelý synovec Johannes.

V roce 1936 narozený František Oldřich Kinský se stal ve věku dvou let dědicem rodinného majetku. Jeho otec nebyl vlastníkem majetku, ale poručníkem a správcem majetku. Zemřel v roce 1938. Po vpádu německých vojsk emigrovala vdova se synem do Argentiny. Matka i syn byli českoslovenští občané, německé občanství syn nikdy neměl. Protože se ani jako malé dítě nemohl stát kolaborantem nacistů, nebyly zde tedy ani právní předpoklady pro použití Benešových dekretů. Přesto bylo celé jmění v září 1945 zkonfiskováno. Odpovídající rozhodnutí byly jednoduše vystaveny na jméno před sedmi lety zemřelého otce, kterého úředníci označili jako stoupence německého národního socialismu.

Po pádu komunistického režimu podal František Oldřich Kinský 160 žalob za účelem navrácení svého majetku. Kníže a jeho obhájce byli proto od roku 2004 z nařízení tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse policejními a tajnými služby sledováni. Gross dokonce zřídil zvláštní skupinu MAJETEK, která se skládala ze 30 úředníků a měla za úkol žalobce z kruhů bývalé české a moravské šlechty sledovat a shromažďovat proti ní použitelné důkazy.

Před dvěma roky rozhodl bněnský Ústavní soud, že sledování bylo ilegální. Také odmítnutí knížete nechat pochovat v rodinné hrobce, bude těžko potvrzeno Ústavním soudem. V lednu, s odvoláním se na základní právo na ochranu soukromí a rodinného života zrušil Ústavní soud rozsudek, který blokoval vydání rodinné hrobky Schwarzenbergům. Dle doslechu má být kníže zpopelněn v Argentině. Rodina trvá na tom, aby urna byla uložena v rodinné hrobce. Syn Karel chce v soudním sporu o svůj majetek s Českou republikou pokračovat.

(kps)

(Frankfurter Allgemeine Zeitung)Zpátky