Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2010


Češi v žebříčku charity příliš neuspěli

První žebříček zemí sestavený podle ochoty jejich obyvatel k dobročinnosti zveřejnila včera v New Yorku britská Nadace pro charitativní pomoc. Do žebříčku zařadila 153 zemí světa. Česko skončilo osmdesáté první. Nadace státy hodnotila podle indexu složeného z procenta peněžních dárců, času věnovaného dobročinnosti a počtu lidí, kteří během posledního měsíce poskytli pomoc cizí osobě.

Žebříčku kralují Austrálie a Nový Zéland, poslední je Madagaskar. Před Českem jsou třeba i Turkmenistán a Sierra Leone V první desítce se umístily většinou vyspělé země, jako například třetí Kanada a Irsko, páté USA nebo desáté Rakousko.

Neplatí ale, že pořadí mecenášů odpovídá žebříčku zemí podle blahobytu: Srí Lanka je osmá, Laos spolu se Sierrou Leone jedenáctý a středoasijský Turkmenistán čtrnáctý. Až za nimi jsou země jako Německo, Norsko nebo Itálie.

České republice patří 81. příčka, a je tak po Slovinsku druhou nejštědřejší z evropských postkomunistických zemí. Slovensko je na 112. místě. Velké a lidnaté státy v žebříčku příliš neuspěly – Indie je 134., Rusko 138. a Čína až 147. Ze zemí Evropské unie nejhůř dopadly Řecko a Litva, které jsou páté a šesté od konce. Závěr žebříčku patří Srbsku, Ukrajině, Burundi a Madagaskaru.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky