Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2010


Muzeum ukáže německou stopu v Česku

Marek Kerles

Vůbec poprvé v historii vznikne na území České republiky muzeum mapující dějiny německy mluvících obyvatel Česka. Projekt, který oficiálně podpořilo ministerstvo kultury, může znamenat doslova průlom v česko-německých a česko-rakouských vztazích. Muzeum, vznikající v Ústí nad Labem, totiž zdokumentuje nejen tragické dějinné události minulého století, ale popíše také přínos dříve v Česku žijících Němců pro českou kulturu, architekturu, průmysl a další obory lidské činnosti.

Právě po takovém pozitivním zhodnocení „německé stopy“ v českých dějinách marně volají generace vysídlenců odsunutých po druhé světové válce. A zřízení muzea s pracovním názvem „Muzeum dějin a kultury německy mluvících obyvatel v Česku“ by tedy mělo být vedle obohacení pohledu Čechů na své vlastní dějiny i splněným přáním mnoha vysídlených Němců.

„Opravdu chceme tímto způsobem vrátit německy mluvící obyvatele do české historie,“ řekla LN Blanka Mouralová, ředitelka společnosti Collegium Bohemicum, hlavního organizátora celého projektu. S otevřením muzea se počítá v první polovině roku 2012 a bude se jednat o jeden z nejnákladnějších muzeálních projektů poslední doby. Miliony z evropských fondů Jen rekonstrukce budovy současného městského muzea v Ústí nad Labem, kde bude na ploše 1500 metrů čtverečních nové muzeum sídlit, stojí 365 milionů korun. Ty se městu podařilo získat z evropských fondů. Na dalších nákladech v řádech milionů se budou podílet další evropské fondy, město Ústí nad Labem a Českoněmecký fond budoucnosti.

„Návštěvníci uvidí expozici, která zmapuje historii Němců v Česku od 13. století až po současnost,“ uvedla Mouralová. Unikátní exponáty, písemnosti a interaktivní technika připomenou slavné osobnosti z řad těch obyvatel Česka, jejichž hlavním jazykem byla němčina, a zdokumentují přínos německého obyvatelstva v různých oblastech života v českých zemích.

Expozice ale nevynechá ani takové události, jako byla po první světové válce snaha Němců o připojení Sudet k Rakousku, krvavé potlačení tehdejších německých demonstrací, okolnosti kolem mnichovské dohody, druhá světová válka včetně vyhlazení Lidic a poválečný odsun německého obyvatelstva.

Obdoba má být v Mnichově „Tuto část dějin chceme zpracovat ve dvou místnostech, velmi faktograficky, věcně, bez zaujatých komentářů,“ tvrdí Mouralová. Komentáře si návštěvníci vyslechnou pouze v tunelu, který bude spojovat tuto část expozice s dalšími částmi muzea. „Do těchto prostor jsme umístili často velmi rozdílná vyjádření nejrůznějších osobností a autorit týkající se odsunu, jeho smyslu a příčin,“ uvedla Mouralová.

Zřízení muzea vítají krajanské spolky vysídlenců. „V ČR, ale i třeba v Rakousku nebo Německu se dnes bohužel zapomíná, jakou pozitivní stopu zanechali Němci v Česku,“ řekl LN předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerhard Zeihsel. Podobné muzeum, jaké se připravuje v Ústí, by podle něj proto mělo brzy vzniknout i v bavorském Mnichově.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky