Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Finanční gramotnost Čechů je úděsná

Ondřej Besperát

Finanční vzdělanost dospělé populace v České republice je překvapivě nízká a orientaci spotřebitele na finančním trhu je potřeba výrazně zlepšit. Potvrdily to výsledky prvního komplexního měření finanční gramotnosti. Průzkum zorganizovaly ministerstvo financí a Česká národní banka, v září jej provedla agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku tisíce respondentů. Metodika vycházela ze zahraničních zkušeností a doporučení OECD. "Nečekal jsem to nijak růžové, ale že budou výsledky tak úděsné, mě překvapilo," říká ministr financí Miroslav Kalousek. "Téměř dvě třetiny lidí nečte smlouvy, které podepisují a zavazují se v nich k dlouhodobým platbám. Nejsou si tak vůbec vědomi možných likvidačních důsledků pro sebe a svoji rodinu," dodává Kalousek. Nezodpovědní lidé, když naletí, přitom podle něj obviňují stát nebo špatné zákony. "Většinou křičí, že byli okradeni a chtějí po státu vrátit peníze. Skutečností je přitom, že jsou hloupí a chtějí kompenzaci ze státu, tedy od spoluobčanů, kteří se seznámili s elementárními skutečnostmi," říká ministr.

"Lidé nejen, že si nepřečtou a neporozumějí, ale ani nedokáží ocenit a propočítat základní věci. Číst a počítat by se měli mladí lidé naučit ve škole, nést odpovědnost za svá rozhodnutí v rodině," domnívá se vrchní ředitelka a členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová. "Potvrdila se například dlouhodobá zkušenost ČNB získaná na základě podnětů od spotřebitelů, podle nichž jsou smlouvy na prodej produktů finančního trhu často velmi komplikované," upřesňuje Zamrazilová. V průzkumu 43 procent dotazovaných potvrdilo, že některým pasážím smluv zcela nerozumí. Z účastníků průzkumu, kteří uvedli, že některým pasážím nerozuměli, nakonec předloženou smlouvu přesto podepsala celá polovina.

Průzkum také ukázal, že více než tři pětiny obyvatel by dokázaly pokrýt své životní náklady v případě ztráty hlavního příjmu alespoň po dobu jednoho měsíce.

(Aktualne.cz)Zpátky