Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Češi ukradnou, na co přijdou

Lukáš Hadrava

Svodidla, hřbitovní urny s ostatky, krmelec se senem, mobilní záchod, pumpa na vodu, lžíce od bagru, koňské ohony - to je jen výčet těch nejkurióznějších věcí, které byly v minulém roce u nás odcizeny. V Česku se prostě krade, a to hodně. Statistiky se za posledních pět let v podstatě nezměnily. Každé tři minuty někdo něco ukradne, každou vteřinu se celková hodnota ukradených věcí navyšuje o 250 korun. Každý rok to dělá celkem 200 tisíc krádeží, škoda se pak šplhá na 8 miliard korun.

"Dalo by se říct, že lidé jsou schopni ukrást všechno, to co je přimontované i co je čtyřikrát zamčené. Krade se všechno od potravin po pískovcové sochy, svodidla, dokonce i kostlivce ze základní školy a podobně," tvrdí na základě svých zkušeností policejní mluvčí mladoboleslavských policistů Ladislav Mareš.

Podivnou krádež nahlásili policistům myslivci z Dlouhé Lhoty na Liberecku. Při pochůzce honitbou totiž jeden z lesníků zjistil, že v lese chybí krmelec se senem a krmením pro divokou zvěř. Škoda byla odhadnuta na 6 tisíc korun a případ nyní řeší kriminální policie. Kradou se ale i živá zvířata.

Třebíčská policie přijala trestní oznámení o krádeži selat. Neznámý pachatel v noci z 10. na 11. listopadu minulého roku vnikl nezajištěným větracím oknem do vepřína v obci Nárameč. Odtud odcizil dvacet kusů živých selat, každé o váze kolem 25 kilogramů. Celková škoda byla vyčíslena na 30 tisíc korun.

Většinu zlodějů policie nechytí, dlouhodobě se daří vyšetřit pouze každou šestou krádež. Někdy se ale stane, že policisté mají štěstí, respektive zloději mají velkou smůlu. Osudovou chybu učinili pachatelé z Blanska, kteří se rozhodli odnést si prázdné lahve z oploceného areálu nákupního střediska. Při zpáteční cestě, kdy museli překonat vysoký plot, si totiž dali pod nohy bedýnky od lahví. Druhému se při přelézání podvrtla horní bedýnka a on zůstal viset na brance plotu. Nakonec došlo k tomu, že se zloděj na brance udusil.

Hlídka z obvodního oddělení Bělá pod Bezdězem projížděla obcí a narazila na člověka, který tam demontoval svodidla. Dotyčný se prokázal občanským průkazem a policistům tvrdil ho správce komunikace pověřil, aby svodidla odmontoval. Prý je měl opravit a natřít jednu stranu svodidel na červeno a druhou na zeleno. Když příslušníci výmluvě nevěřili, zadržený se přiznal, že měl v úmyslu svodidla ukrást a prodat je do sběrných surovin.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský přiznává, že ho velmi často šokuje, jak mírné tresty soudy v České republice ukládají. "A to mohu posoudit ve srovnání se všemi západoevropskými zeměmi," upřesňuje soudce Rychetský s tím, že jeho kolegové jsou často shovívaví nejen k majetkové, ale i k násilné trestné činnosti. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa k tomu ovšem namítá, že účinnost trestání nespočívá v přísnosti trestu nebo v exemplárnosti, ale spíše v pocitu, že trest, který přijde, je neodvratný.

O tom, že lidská bezohlednost zřejmě nezná mezí, svědčí případ ze hřbitova na Svitavsku, kde zmizelo šest uren spolu s lidskými ostatky. Vzhledem k tomu, že byl tento případ medializován, podařilo se policistům pachatele velmi rychle dopadnout. Ten stačil mosazné obaly prodat do sběrných surovin, kde za ně vyinkasoval částku 700 Kč.

Různí pobertové se ale nevyhýbají ani samotným představitelům moci, jež má zloděje trestat. Josef Baxa tudíž může vyprávět příhodu z letošního léta, kdy mu bylo ukradeno kolo, které koupil své manželce k narozeninám. Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová si zase vzpomíná, jak zloději řádili dokonce v soudní budově a odcizili tam několik peněženek. "Náš sklípek byl opakovaně vykraden. Takže postupně jsem přišel o kompletní lyžařskou výbavu, vodácký pytel, spací pytle, stan, pádlo či tenisovou raketu," vypočítává vlastní ztráty Rychetský.

Dva mladíci z Prahy se vraceli po diskotéce zpět do svého bydliště, nicméně cestou dostali hlad a byla jim zima. Vloupali se tudíž do hájenky, kde vypáčili zámek mrazáku. Našli tam srnčí plec, kterou si v kuchyni upekli a následně snědli. Poté vypáčili skříň s peřinami a v kuchyni usnuli. Druhý den měli policisté z obvodního oddělení Poděbrady tuto hájenku pronajatou k soukromé večerní akci. Pachatelé byli nalezeni spící na zemi.

Možná, že řada těch případů vypadá spíše jako komické historky pro pobavení. Ale řada z nich nás ohrožuje všechny, upozorňuje Rychetský a zároveň dodává, že problém častých krádeží vrhá velmi špatné světlo na celou Českou republiku. "Možná se budeme muset stydět za to, že jsme Češi, protože vypadáme jako národ zlodějů," obává se budoucnosti ústavní soudce.

(ČT24)Zpátky