Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Hrobku vlastní mrtvý šlechtic

Marek Kerles

Třeboň má novou turistickou atrakci, tedy alespoň pro milovníky duchařství a záhad. Pohled do katastru nemovitostí odhaluje, že rodinná hrobka Schwarzenbergů u­ rybníka Svět patří zesnulému šlechtici. Dlouholetý spor o hrobku Schwarzenbergů u města Třeboň má pozoruhodný mezistupeň. Současným vlastníkem rodinné památky není ani stát, ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ani jeho nevlastní sestra Alžběta Pezoldová. Hrobka oficiálně patří Adolfu Schwarzenbergovi. Na tom by na první pohled nebylo nic divného, kdyby doktor Adolf Schwarzenberg nezemřel už v roce 1950. Přesto by měl jako úředně zaznamenaný vlastník vyjednávat s památkáři, uzavírat smlouvy o pronájmu či hrobku opravovat. Nikdo jiný to za něj udělat nemůže.

Paradoxní situace vyplývá ze sporu o dědictví mezi Karlem Schwarzenbergem a Alžbětou Pezoldovou. "Hrobka je skutečně zřejmě jedinou nemovitostí v Česku, která dnes patří už šedesát let nežijícímu člověku," řekl LN právník Pezoldové Viktor Rossmann.

Ústavní soud totiž loni v únoru rozhodl o tom, že stát neměl právo Schwarzenbergům hrobku jako pietní místo po válce zabírat. Rázem vyvstala otázka, komu by ji vlastně měl vrátit. Dědické řízení po Adolfu Schwarzenbergovi, týkající se jeho majetku v Česku, stále není u konce, a není tedy jasné, zda je dědicem Karel Schwarzenberg nebo jeho nevlastní sestra Alžběta Pezoldová.

Stát tak musel udělat dočasné šalamounské rozhodnutí: jako vlastníka nechal až do vyřešení dědického sporu zapsat zemřelého Adolfa Schwarzenberga, který vlastnil hrobku před zestátněním. "Ze všech špatných řešení bylo tohle asi jediné možné, i když chápu, že laikům může takový postup připadat absurdní," řekl Rossmann. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je jedno, zda hrobku vlastní žijící člověk, nebo "duch", opak je pravdou. Národní kulturní památku totiž provozuje Ústav památkové péče v Českých Budějovicích, který také vybírá pro sebe peníze na vstupném. Bez smlouvy s vlastníkem, a tedy zřejmě protiprávně. A uzavřít smlouvu s "duchem" není možné. "Já jsem žil v domnění, že se hrobka už vrátila Karlu Schwarzenbergovi," řekl LN ředitel českobudějovických památkářů Petr Pavelec. Proto se také podle něj památkáři domnívali, že když ministr zahraničí proti současné formě provozu hrobky nic nenamítá, mohou památku spravovat i nadále. "Teď se musím poradit s právníky," řekl Pavelec. Otázku dědictví po Adolfu Schwarzenbergovi má znovu na stole Ústavní soud ČR. I Karel Schwarzenberg však LN před rokem potvrdil, že očekává ještě dlouhý proces.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky