Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Kvůli Drobilovi přijede kontrola z EU

O kauzu kolem Státního fondu životního prostředí (SFŽP) se podle dnešních Hospodářských novin začala zajímat i Evropská komise. Chce vědět, jak bude Česko dál postupovat a upozorňuje, že neproplatí nic, co by odporovalo pravidlům, píše deník. Podle informací HN se navíc hned v lednu do Prahy chystají evropští kontroloři, aby prověřili čerpání peněz z operačních programů. "Evropská komise požádala ministerstvo životního prostředí o podrobnější informace k údajné kauze na Státním fondu životního prostředí," řekl HN tiskový mluvčí zastoupení EK v ČR Martin Stašek.

Ačkoli má těsně před Vánoci většina evropských úředníků volno, vyjádření k událostem, které v těchto dnech hýbou českou politikou, zaslala komise obratem. Hospodaření s penězi z fondů tedy pozorně sleduje, píší HN. "Komise si vyžádala informace o tom, jak budou česká vláda a orgány v této věci postupovat, jaká přijmou opatření, aby prošetřily daná tvrzení," tlumočil Hospodářským novinám vyjádření Bruselu Stašek. Komise současně připomněla, že opakovaně upozorňovala na to, že fondy EU musí být využívány průhledně a efektivně, a to především při zadávání veřejných zakázek, které jsou z tohoto pohledu obzvláště rizikové. "Údajná korupce vyvolává pochyby o účinnosti kontrolních mechanismů na národní úrovni a o smyslu využití prostředků z evropských fondů," cituje deník Staška.

Evropská komise má do roku 2013 poslat přes Státní fond životního prostředí, kde kauza Drobil propukla, až pět miliard eur (zhruba 124 miliard korun), poznamenávají dnešní HN.

(www.ctk.cz)Zpátky