Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Trestní oznámení na členy Zemanovy vlády

Ministr financí Miroslav Kalousek nařídil na základě prohrané arbitráže s ČSOB podat trestní oznámení na všechny členy bývalé vlády Miloše Zemana, tehdejšího guvernéra ČNB Josefa Tošovského a konkurzního správce zkrachovalé IPB Petra Staňka. Důvodem je nevýhodná smlouva s ČSOB o převodu IPB, která vedla k prohře státu a zaplacení necelých dvou miliard korun. Ministr to řekl na dnešní tiskové konferenci. Jediným koho se ze Zemanovy vlády žaloba netýká je tehdejší ministr průmyslu Miroslav Grégr, který pro prodej IPB do rukou ČSOB před deseti lety nehlasoval.

Stát v těchto dnech prohrál s ČSOB arbitráž ohledně záruk za 33,3 miliardy korun poskytnutých při převzetí zkrachovalé IPB. Banka má podle rozhodčího nálezu i nárok vůči ministerstvu financí na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB za společností J. Ring ve výši 1,6 miliardy korun. "Vydal jsem pokyn k proplacení příslušné částky 1,7 miliardy plus úroky, protože rozhodnutí nás zavazuje zaplatit do 15 dnů. Částka se odrazí v letošním deficitu státního rozpočtu. Přes tuto částku udržíme deficit do výše 163 miliard korun," uvedl Kalousek. Pohledávka má podle údajů MF hodnotu 1,654 miliardy korun a úroky činí 270 milionů korun.

Stát zažaloval ČSOB kvůli tomu, že bývalá banka IPB měla údajně v době prodeje do rukou ČSOB podstatně větší hodnotu, než se dosud vědělo, a chtěl proto tuto sumu zpět. ČSOB zase požadovala po státu zaplatit 1,6 miliardy korun jako dluh firmy J. Ring Jaroslava Roušala vůči IPB, který ČSOB zdědila. Obě žaloby řešila jedna arbitráž. Na základě státních záruk převedla ČSOB na Českou konsolidační agenturu (ČKA) v roce 2002 mimo jiné právě pohledávku za společností J. Ring.

Následně v roce 2005 ČKA tuto pohledávku ČSOB vrátila s tvrzením, že má právní vady, a ČSOB tak byla nucena vrátit ČKA peníze. ČSOB chtěla úhradu škody po MF. Ministerstvo odmítlo pohledávku proplatit s tím, že ji ČSOB špatně spravovala. Následně banka podala na MF ČR žalobu k Rozhodčímu soudu Mezinárodní obchodní komory v Paříži. V rámci zahájené arbitráže pak ministerstvo financí v červenci 2007 vzneslo vůči ČSOB protinárok na zaplacení 33,3 miliardy korun.

Žaloba ministerstva financí na ČSOB byla původně necelých 27 miliard korun, následně se však ocenění upravovalo až na současnou hodnotu. Tato částka je podle ministerstva rozdílem mezi hodnotou IPB v době převzetí ČSOB a tím, kolik musel stát za očištění IPB zaplatit.

(ČTK)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky