Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Ztohoven na odstřel

Jan H. Vitvar

Pražská policie má práce nad hlavu, ale sama si ji přidělává pozoruhodným způsobem. Minulý týden (od 10. 01. 2011 - pozn. red. CS-magazínu) obvinila dvanáct členů výtvarné skupiny Ztohoven pro přečin poškozování cizích práv, hrozí jim za to až dva roky natvrdo. O co šlo: výtvarníci si loni technologií takzvaného morphingu upravili své portrétní fotografie, čili vzájemně si na počítači „půjčili“ základní rysy svých tváří, čímž se stali sobě navzájem podobní, a na tyto podobenky si nechali vystavit občanské průkazy. S nimi pak během půlroku podnikli různé kousky, na cizí jméno vycestovali do zahraničí, pod jinou identitou šli k volbám, jeden z členů dokonce dovolil svému příteli, aby si na jeho občanku vzal před oltářem jeho snoubenku. Akce s kafkovským názvem Občan K. (čti občanka) vyvrcholila v Praze výstavou, na které byl k vidění válec s doličnými znehodnocenými průkazy. Tím by performance mohla a taky měla skončit. Nikomu se přece nic nestalo, i ta snoubenka to přežila ve zdraví a se ctí. Jenže policisté skupině pravděpodobně nemohou zapomenout, jak je vypekla s proslulým atomovým výbuchem, který vpašovala do vysílání České televize. Tehdy ji obvinili z šíření poplašné zprávy. Leč soud akci vyhodnotil jako pouhý přestupek a nakonec výtvarníci nemuseli platit ani pokutu. Policii od té doby leží v žaludku.

Je opravdu zvláštní, že zatímco u veřejnosti sklízejí akce Ztohoven buď vlažný nezájem, nebo sympatie, policii se z nich rozčilením dělají mžitky před očima. Nejprve jednoho z aktérů strážníci teatrálně zatkli přímo na ulici před galerií a třískli s ním o chodník. A teď si našli dost závažný paragraf v trestním zákoníku, konkrétně číslo 181, proti kterému je předchozí hrozba pokuty prkotina. Podle něj totiž bude ten, kdo jinému způsobil vážnou újmu na právech tím, že ho uvede v omyl, potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. Činnost se bude skupině zakazovat těžko, beztak se po každé své akci vždycky sama rozpouští, aby se po pauze nečekaně znovu vynořila – v obměněném složení – na světlo. Navíc zakazovat výtvarníkům činnost, to jsme tu měli naposledy v době, kdy ještě policisté nosili rudé výložky. Půjde tedy jen o to, jestli mají jít výtvarníci sedět.

Jenže za co? Že našli díru v systému, který lidem dovoluje si na úřad přinést při vytváření dokladů vlastní fotografii? Že odhalili, že nikdo nekontroluje, zda podoba tváře na snímku věrně odpovídá příchozímu? A že si díky tomu udělali z několika celníků, členů volebních komisí a oddávajících legraci? Za to by je spíš měli odpovědní úředníci pochválit. Koneckonců obecní úřady se opravdu záhy začaly připravovat na to, že budou žadatele o průkazy portrétovat přímo ve svých budovách.

Prohlášení skupiny Ztohoven bývají často nepříjemně vyhrocená a nepřesvědčivá. Touto akcí prý chtěli výtvarníci spoluobčany přesvědčit, že pokud se vzdají své identity, mohou si ji víc uvědomit. Což nemá moc logiku. Posiluji snad svou osobnost tím, že půl roku „funguji“ na papíry svého kamaráda? Díry v argumentaci a přehnaný pocit důležitosti se jistě dají výtvarníkům vyčíst. Ale jen naprostý blázen by je za to posílal na dva roky do vězení.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky