Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2011


I Praha smrdí od hlavy

Jan Urban

V úterý večer minulý týden (15. 01. 2011 - pozn. red. CS-magazínu) primátor Bohuslav Svoboda při diskusi Respekt institutu slíbil před několika stovkami posluchačů v nabitém sále kina Světozor, že diskuze o kontroverzním projektu čističky odpadních vod v Praze bude zařazena na čtvrteční program zasedání zastupitelstva HMP. On sám, i jeho náměstek Karel Březina, v té chvíli mohutně přitakávající kýváním hlavy, jednoduše lhali. Sehrané hlasování zastupitelských klubů ODS a ČSSD ve čtvrtek smetlo všechny pokusy o diskusi k tomuto skandálnímu projektu vůbec otevřít. Primátor předtím během deseti dní dvakrát písemně odmítl žádost TOP 09, aby rada tento bod do programu zařadila. Novinářům po zasedání zastupitelstva vysvětlil, že diskuse by byla „jenom mlácením prázdné slámy“.

Přitom je co vysvětlovat. Nově nalezená smlouva o právní pomoci s advokátní kanceláří Jansta a Kostka z roku 2004 zajistila právníkům, intimně spojeným s ČSSD, 56 milionů korun. Už v této opravdu pozoruhodné smlouvě si ovšem advokáti písemně vymínili, že jejich subdodavatelem bude skupina advokátů z AK Weil, Gothal, Manges, podobně intimně spojená s ODS. Jmenovitě je uveden, například, JUDr. Karel Muzikář. Přesto, že po sedmi letech a desítkách milionů odměn za poradenství se celý tendr nyní musí předělat, považují pánové Svoboda a Březina tuto smlouvu za „standardní“. O vymáhání náhrady za zfušovanou práci a zaviněné náklady, které by v podobném případě bylo pro soukromníky samozřejmostí, ani muk. Jak zveřejnily Lidové noviny, namísto práce na odstranění vad velmi nestandardních smluv s Veolií, které Evropská komise označila za jednu z překážek poskytnutí dotace EU, tito právníci v roce 2008 zkoumali možnost podání žalob o náhradu škody – vůči Evropské komisi.

Společnost Hydroprojekt se z vůle Bémova vedení HMP stala stejně exkluzivním příjemcem zakázek, a takto i tím, kdo rozhodl o koncepci a podobě projektu. Dostala zatím téměř šedesát milionů korun – a určitě se nakonec objeví mezi soutěžiteli. Vypište veřejnou soutěž na koncept a projekt, ale zajistěte si, že to bude provádět jenom k vám přítulná firma. Praha, jak zveřejnili zástupci TOP 09, utratila zatím za přípravu zpackaného tendru více než dvě stě sedmdesát milionů korun. Podle jiných zdrojů to byl možná až dvojnásobek, ale těžko dohledatelný, protože byl schován pod jinými projekty a investicemi. Sedm let po podivném schválení koncepce a více než čtvrtmiliardě nákladů „na přípravu“ nemá Praha zajištěno financování, nemá dotaci EU, nemá stavební povolení na celý projekt a nemá dokonce ani celý projekt. Miliony byly vyhozeny na halucinantní studie, jako je více než devítikilometrový tunel pro úzkokolejnou železnici a vedení potrubí, kterými by se do výšky sto dvacet metrů a na vzdálenost devět kilometrů pumpovaly kaly z Císařského ostrova v Tróji do obce Drasty u Klecan – a to proti vůli obyvatel sdružení obcí Klecanska a proti vůli Středočeského kraje.

Analýzy, které přivedly primátora Svobodu a Radu k rozhodnutí odérem korupce prolezlé výběrové řízení na pražskou čističku už dvakrát prodloužit, jsou v rozporu se zákonem, utajovány. Primátor nyní tvrdí, že rada vytvoří k diskusi jakousi poradní komisi, kterou osobně povede a jen té ony protiprávně utajované dokumenty ukáže. Ve světle uvedeného jde o jasnou frašku. Jediným smyslem konání primátora i koalice je zamést stopy a odložit konečné rozhodnutí o pražské čističce až za vynesení výroku Ústavního soudu o platnosti pražských voleb. Zrušení voleb by totiž znamenalo i trestněprávní zodpovědnost těch, kdo by o zpackaném projektu za více než dvacet miliard rozhodli. A aby do toho nikdo nemohl mluvit, ODS a ČSSD ještě zablokovaly a znemožnily činnost kontrolního výboru zastupitelstva a kontrolního odboru magistrátu. Pokud Ústavní soud zruší pražské volby, primátor a jeho koalice budou kryti. A pokud ne, poradní skupina tiše vyšumí a v zakázkách na čistírnu odpadních vod nakonec skončí určitě víc, než nyní přiznávaných dvacet pět miliard. Přitom by stačilo, kdyby Praha, přesně podle zveřejněných podmínek, tendr zrušila s odvoláním na to, že není podepsána smlouva o poskytnutí dotace EU. Jenomže pak by musel vyhozenou čtvrtmiliardu někdo vysvětlovat. A zase by se mohli ozvat ti, kdo tvrdí, že projekt je možné postavit bez záboru nového území, za provozu, za necelé dva roky – a za polovinu.

P.S. Na webových stránkách Respekt institutu a Zastupitelstva HMP si to všechno můžete prohlédnout ze záznamu.

(Blog.aktualne.cz)Zpátky