Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2011


Českým vědcům pomohla k vývoji léku proti rakovině spolupráce s StB

Jaroslav Kmenta, Roman Helcl

Čeští vědci kradli v cizině před listopadem 1989 cenné biologické kultury a laboratorní přístroje, které pak pomáhaly zdejšímu výzkumu rakoviny. Vyplývá to z archivů vědecko-technické rozvědky, která spadala pod StB. MF DNES zmapovala případ vědce Jiřího Bártka, který s rozvědkou spolupracoval v letech 1984 až 1990. Podle dochovaných svazků, jež se nyní zpřístupňují, se Bártek podílel na průmyslové špionáži.

V institutech ve Velké Británii a v Německu, kde byl v osmdesátých letech na stážích, získával přístroje a biologické kultury, které v tehdejším Československu nebyly dostupné. A přes rozvědku je nechával posílat do Prahy. Řada produktů by se do země nedostala, protože podléhala embargu. Bártek získával přístroje a živé tkáně v londýnském institutu Imperial Cancer Research Fund Laboratories, kde byl na stáži a kde se vedl rozsáhlý výzkum rakoviny. Vše pak předával důstojníkům rozvědky v Londýně ve sportovních taškách a ti to posílali do republiky postupně v několika dodávkách diplomatické pošty. Živé kultury Bártek ukládal do termosek s ledem, aby přežily převoz.

Byl ideovým spolupracovníkem pod krycími jmény "Rak" a "Raki". "Rak se nebojí rizika. Je odvážný a ochotný získávat pro ČSSR technicky zajímavé materiály. Rak spolupráci přijal bez jakýchkoli námitek," napsal do záznamu v roce 1984 důstojník rozvědky Dušan Kotásek. "Spolupráce mu prohlubuje možnost dalších návštěv kapitalistických států, odborných a dlouhodobých stáží, které budeme podporovat," napsal důstojník.

Šumperský rodák Bártek se po revoluci přestěhoval do Dánska, kde již několik let vede prestižní centrum pro výzkum rakoviny. Na otázku, zda spolupracoval s StB, v rozhovoru pro MF DNES řekl: "Ano, spolupracoval jsem. Ale nikomu to neublížilo." Vzpomínat na tu dobu však příliš nechce. MF DNES mu přinesla jeho svazek u StB a požádala ho o konfrontaci. "Nemám zájem si v tom číst," řekl.

(MF DNES)Zpátky