Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2011


V ČR má problém s porozuměním textu téměř čtvrtina patnáctiletých

V Evropě téměř každý pátý patnáctiletý člověk (19,6 procenta) neumí číst natolik, aby byl schopen porozumět psanému textu. Ukazují to data zveřejněná dnes (11. 07. 2011 - pozn. red. CS-magazínu) ve studii Evropské komise. Češi dopadli ještě hůře, než kolik činí průměr v Evropě. Potíže s porozuměním textu v ČR podle dat z roku 2009 mělo přes 23 procent lidí.

"Je absolutně nepřijatelné, aby tolik mladých lidí v Evropě stále nemělo základní schopnosti v oblasti čtení a psaní," okomentovala eurokomisařka pro vzdělání Andrulla Vassiliuová studii pokrývající situaci ve 31 evropských státech (kromě 27 zemí EU ještě Turecko, Island, Norsko a Lichtenštejnsko) .

Obecně se závěry rozsáhlého materiálu dají shrnout tak, že většina zemí sice zaznamenala ve zlepšování gramotnosti jistý pokrok, avšak ukázalo se rovněž, že mnohdy se dostatečně nezaměřuje na nejproblémovější skupiny, jako jsou chlapci, potomci přistěhovalců či děti ze znevýhodněných rodin.

EU si už před časem dala za cíl, že podíl lidí s problémy se čtením sníží do roku 2020 pod 15 procent. Tento cíl se ale zatím podařilo dosáhnout jen Dánsku, Estonsku, Polsku, Finsku a vlámské části Belgie.

(www.ctk.cz)Zpátky