Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2011


Vrásky dokáží odhalit nemoc v těle

Pokud chcete vědět, v jaké kondici je váš mozek, podívejte se do zrcadla. Podle studie německých vědců totiž existuje přímá úměra mezi počtem vrásek a kvalitou paměti či uvažování. V praxi to prý znamená, že čím víc vrásek člověk má, tím většímu riziku vzniku demence či Alzheimerovy choroby čelí. Odborníci se prý řídili jednoduchou poučkou - když něco chybí tělu uvnitř, projeví se to i navenek.

S přibývajícím věkem v mozku klesá počet neuronů, takže spojení mezi jednotlivými buňkami je náročnější. To činí veškeré mentální procesy pomalejší. Tento jev se nevyhýbá nikomu z nás, ale jsou lidé, u kterých je tento proces rychlejší, či naopak pomalejší. A právě to se snažili rozkrýt němečtí odborníci z Berlínské univerzity ve studii nazvané Genetická etiologie dlouhého lidského života. Přestože vědci připouští, že vliv na stárnutí kůže má i vystavení pokožky slunečnímu záření, mnohem větší roli připisují hormonům a genetické dispozici. "Pokud má tělo nevyváženou hormonální hladinu, projeví se to nejen na kůži, ale také na mozku," tvrdí na serveru Huffingtonpost.com neurobiolog Douglas Fields. Podle něho vede nedostatek příslušných hormonů k vráščité, vysušené pleti bez barvy, ale také k rozvinutí demence či Alzheimerovy choroby.

Potvrzuje to i německá studie vedená dermatoveneroložkou Evgenií Makrantonakiovou, podle které se na problémech s pamětí a pokožkou podepisuje snížení některých metabolických procesů, jako jsou syntéza lipidů či cholesterolu. Kůže je vysušená, nezdravá a výrazně vrásčitá. "Jeden důkladný pohled do zrcadla vám může prozradit, jak si vedete uvnitř těla," dodává Fields, podle kterého je v podobných případech lepší vyhledat pomoc lékaře. Vrásky totiž mohou odhalit nemoc ještě dříve, než vypukne.

(han)

(Tyden.cz)



Zpátky