Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2011


Vyznamenani na pul prdele...

Ross Hedvicek

Tak si to predstavte: Obtloustle Vondrovo dite a celozivotni Havluv protege (jinak tedy dnesni ministr obrany CR) Alexander Vondra pojede do Clevelandu na pohreb Ctiradu Masinovi a primo na pohrbu (povazte!) udeli resortni vyznamenani sedme kategorie Zlata lipa (taky to slysite poprve, ze?) dvema nejvetsim hrdinum (jednomu zijicimu, druhemu zemrelemu), ktere kdy Cesko melo.

Chapu dilema tech ceskych dacanu - i kdyz polovina obyvatelstva Ceske republiky jsou zdegenerovani komuniste, tak porad je tam par milionu lidi (uslapnutych, ale volicich) kteri vidi historicky vyznam a nadzivotni velikost charakteru Masinu. A tak se rozhodnou k polovicatemu (to je to ono "na pul prdele", ani tak ani tak) reseni. Dame jim nejake bezvyznamne vyznamenani a posleme jim to predat dva nejvetsi idioty, ktere sezeneme. Bude to jako z Kralovny Kolobezky - napul uznani a napul urazka. Narod Svejku se nezapre.

Pohrbu a predavani onoho pochybneho vyznamenani se zucastni i soucasny velvyslanec CR v USA Petr Gandalovic, jeden z nejzkorumpovanejsich ehmpolitiku soucasne Ceske republiky (napr. skandal okolo spolecnosti Oleofin nebo okolo statniho podniku Lesy CR, nebudte mentalne lini, vyhledejte si to), ktery se mimo jine pochybne vyznamenal tim, ze v dobe kdy byl konzulem CR v New Yorku, tak se vyznamne zaslouzil o ukradeni emigrantske Narodni budovy v New Yorku a jeji prevedeni do majetku Ceske republiky. Vubec bych se nedivil, kdyby chtel po Josefu Masinovi za to vyznamenani na pohrbu nejaky uplatek a nebo mu treba ukradl penezenku.

Kdyz uz - tak na pohreb Ctirada Masina mel prijet jak prezident, tak i predseda vlady Ceske republiky. Poslat do Clevelandu na pohreb tyhle dva sasky je jen dalsi urazkou Masinu ze strany oficialni Ceske republiky. Predpokladam, ze by tam s radosti poslali treba i Jirinu Svorcovou (mohla zarecitovat basen), kdyby pred tydnem taky nezemrela.

Nejsem v pozici radit, ale jako American mam pravo mit nazor (to vy v Cesku nesmite, tuuudle!): Jen pouha ucast na pohrbu narodniho hrdiny jako je Ctirad Masin je pro ucastnika CTI, kterou si takovi dva paznehti, reprezentujici v podstate (de facto i de iure) nepratelskou Ceskou republiku, rozhodne nezaslouzi. Ja bych je na tu pohrebni ceremonii jednoduse nevpustil, jednoduse v zajmu zachovani dustojnosti obradu.

Zde je text z CTK:

Vondra na pohřbu udělí Mašínům vojenské vyznamenání

vydáno: 17.08.2011, 16:27 | aktualizace: 17.08.2011 23:07

Czech government to decorate late anti-communist fighter Masin

Praha - Na pohřeb bojovníka proti komunistickému režimu Ctirada Mašína pojede příští týden do Spojených států ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Vláda plánuje Mašína vyznamenat, řekl dnes novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Vojenské vyznamenání Zlatá lípa získá podle něho i bratr zesnulého Josef Mašín. ČSSD s udělením vyznamenání nesouhlasí, protože činy Mašínů jsou vnímány sporně.

"Vláda tím vlastně přistupuje na interpretaci událostí tak, jak byly podány bratry Mašíny. Že to byla doba, kdy se vedla válka s komunistickým režimem. A já bych chtěl upozornit, že na této interpretaci v naší společnosti zdaleka není konsensus," řekl dnes novinářům místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Kriteria na hrdinství ve válce jsou zcela jiná než v dobách mírových a civilních. V případě bratří Mašínů pořád dochází ke směšování těchto dvou rovin, a to vede k těm velkým sporům," doplnil Zaorálek.

"Je to resortní vyznamenání ministerstva obrany, pan Ctirad Mašín ho obdrží in memoriam, pan Josef Mašín medaili obdrží udělenou přímo na místě," doplnil premiér. Vyznamenání Zlaté lípy je spolu se Záslužným křížem obrany státu nejvyšším resortním vyznamenáním. O jejich zřízení rozhodla ministryně vnitra Vlasta Parkanová v roce 2008. Zatím medaili získali například velitel čáslavské tygří letky Jaroslav Míka či vojenský historik Jiří Rajlich, známý zejména svými odbornými pracemi o československých letcích.

Někteří lidé opakovaně požadují, aby bylo Mašínům uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy. Český Senát v minulosti opakovaně navrhoval šestici členů protikomunistické odbojové skupiny na státní vyznamenání. Nominaci tradičně odmítali zástupci ČSSD a KSČM. Mašínové a další člen skupiny Milan Paumer získali jen plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka.

Pohřeb Ctirada Mašína, který zemřel v sobotu ráno po delší nemoci, se v americkém Clevelandu uskuteční příští týden ve středu. Jako veterán americké armády bude pochován s vojenskými poctami. Pohřbu se zúčastní také český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Nečas nepojede, uvedl, že je pracovně vytížen.

Loňského pohřbu Paumera se kromě stovek lidí zúčastnili i nejvyšší ústavní činitelé. Na smuteční obřad v Poděbradech přijel premiér Nečas, ale i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a šéf VV Radek John, ministr obrany Alexandr Vondra a tehdejší předsedové parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.

Mašínům se společně s Paumerem podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.

Případ skupiny kolem bratří Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti rozepře, protože při jejich činnosti zemřelo několik lidí.

Mašínové se zároveň do Česka odmítali vrátit, protože země podle nich nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem. Ctirad Mašín se tak podle bratra nechtěl do Česka vrátit ani po smrti.

Po útěku na Západ sloužil Ctirad Mašín pět let v americké armádě, poté podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, nakonec se osamostatnil. Měl postupně firmy v několika státech USA. Měl dva syny a dceru.

Autor: ČTK

www.ctk.czZpátky