Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2012


Pravda o Modré divizi

MUDr. Jaroslav Lhotka

...

(27)

Ve španělské občanské válce (1936-1939) bojovaly elitní vojenské sbory pod názvem „Modrá divize“, které pod velením plukovníka Muńoze Grandese měly katolického ducha a odvahu postavit se na odpor interbrigadistům, aby je nakonec před Madridem rozprášily. Tak skončili neslavně interbrigadisté v síle 45 tisíc mužů.

Když za 2. světové války Hitlerovi řídly řady vojáků na východní frontě, naléhal na generála Franca, aby se zapojil do války proti Sovětům na straně Německa. Franco to vyřešil chytře, aby mu splatil pomoc v občanské válce divizí Condor. Přišel na dobrý nápad. Po březnu 1939 byly španělské kriminály přeplněny anarchisty, komunisty, syndikalisty a jinými podvratnými elementy, kteří se provinili zločiny proti lidskosti. Například svázali do kozelce jeptišky, do přirození jim dali šišku dynamitu a pak je naráz odpálili. Nechal vyhlásit po všech věznicích amnestii pro tyto těžké zločince odsouzené nad deset let, když se dobrovolně přihlásí k bojům proti bolševické Rudé armádě v Modré divizi. Tito vězni jásali a během jednoho měsíce byla divize zformovaná a nasazená na východní frontu pod Leningradem a Moskvou. Velitelem byl z plukovníka na generála povýšený Muńoz Grandes. Ve štábu byli normální důstojníci, mezi nimi kapitán Zamora, slavný fotbalový brankář, u polních útvarů byli důstojníky jmenováni bývalí vězni. Sotva zaujali pozice mezi Leningradem a Moskvou, začali prodávat zbraně s výstrojí. Při prvním útoku přeběhly dvě třetiny divize k Rudé armádě. Důstojníky, jež se zdráhali propůjčit se k tomuto činu, zastřelili a mysleli si, že je Stalin přijme se slávou jako svoji posilu. Jenže po zajetí byli odzbrojeni, naložili je do dobytčáků a do jednoho putovali na Solověcké ostrovy do Gulagu k likvidaci. Zbytek divize byl Němci stažen z východní fronty do Berlína i se Zamorou. Tak si Franco vyřešil dva problémy – nemusel živit podvratné elementy, jejich životy skončily tam, kam je odjakživa táhlo srdce, a Hitlerovi splatil dluh. Ani jeden z těchto zločinců se po válce nevrátil živý do Španělska.

Kdyby generál Franco prohrál ve Španělsku a 20 milionová armáda se v SSSR dala na pochod do Evropy, kdo by ji zastavil? Proto přišel na scénu Hitler za pomoci západních velmocí a naše výzbroj a výstroj pro 42 divizí mu spadla do klína neporušená. Použil ji pro vyzbrojení finské armády.

U nás přetrvává legenda z doby komunismu, že generál Franco pomohl Hitlerovi s Modrou divizí na východní frontě, ale neříká se pravda, jak to s tou Modrou divizí bylo ve skutečnosti. Taktéž se tvrdí, že Franco byl fašista. Franco jím ale nikdy nebyl, protože byl falangista, ctitel národních barev Falangy, nacionalista, jenž měl zájem na záchránění Španělska a křesťanství. Uchránil tak Španělsko, rozvrácené občanskou válkou, od hrůz 2. světové války. Proto nemohl být po válce souzen jako zločinec, ale oslavován jako zachránce křesťanství na mezinárodním eucharistickém kongresu v Barceloně.Zpátky