Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2013


OOOVECKYYYYY MOJEEEEEEEEEE

Ross Hedvicek

Většina z vás jste buď mladí, nebo z města. Já si pamatuju, jak se na vesnicích zakládaly JZD - zcela dobrovolně, buď půjdeš do JZD nebo tě zítra zavřem a tvé rodině všechno seberem. Všechen dobytek se odvedl do společně stáje a bylo. Starý Jakub Soldán že Závodí (jeho bratr, bývalý válečný bombardovací pilot už byl tou dobou zavřený v Jáchymově, protože se blbec po válce vrátil do Československa) už věděl, jak to chodí, tak vstoupil do JZD i se svými kravami a byl určen že bude krmit v novém kravíně. JZD bylo vedeno komunisty, tudíž nic nefungovalo - a tím pádem nebylo ani krmení. A tak si Jakub Soldán sedl v kravíně plném hladem bučících krav na koryto, z kapsy vytáhl foukací harmoniku, které se u nás na Hané říkalo varhánky a začal hrát. A krávy zvedly hlavy - tohle bylo něco úplně jiné, zapomněly na prázdné bachory a poslouchaly.

Přijel předseda Franta Drbal, co byl před válkou u Selské jízdy, za války u žlutých a po válce u komunistů a otec blbýho Franty, co nechtěl být nikdo blbé jak on. Staré Drbal, předseda, jezdil na tom úplně prvním malém motocyklu Pionýr Jawa 50, jednosedadlovém, s kulatým zadním blatníkem. Seděl na tom a kouřil fajku, nikdy to nestartoval, akorát se odrazil nohama, pincek naskočil a už to jelo. Zásadně jezdil jen na první rychlostní stupeň - na jedničku, a když se ho někdo ptal, proč jezdí jen na jedničku, proč si nezařadí dvojku nebo trojku, tak říkal: "Já teď jezdím na jedničku a až vyjezdím jedničku, tak si tam dám dvojku."

No tak ten starý Franta Drbal tam připlkal na tom pincku a vidí, jak tam Jakub hraje na varhánky a říká: "Jakube, co to kurva děláš?" a Jakub na to: "No když jim nemám dát co žrát, tak jim aspoň zahraju!"

Nutno poznamenat, že stejnou metodu později zkoušeli sovětští akademici, když doporučovali hrát dobytku vážnou hudbu za účelem zvýšení dojivosti. Pokud vím, Jakubovi Soldánovi nikdo prvenství nepřiznal. So it goes...

P. S. Co jsem tím chtěl říct? Nic. Ve vaší situaci bych si sedl na koryto a hrál na foukací harmoniku.Zpátky