Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2013


800 policajtských aut

Ross Hedvicek

Na Floridě máme tři druhý policajtů. State Troopers, Sheriffs a Police. State Troopers patrolují state roads. Běžná policejní činnost ve městech a dědinách je věci sheriffa a jeho zástupců - deputies a police - podle toho, co které město má. Mám dojem, že pokud je město incorporated, tak má police, jinak má sheriffa - tak nějak to bude. Troopers mají hnědé uniformy a police a sheriff a police jsou zelení.

Všechny tři druhy policajtů jsou mezi obyvatelstvem váženi a respektováni - tedy ne jako v Česku nebo na Slovensku... jsou to jedni z nás. Na konci naší ulice bydlí jeden, semtam profičí okolo našeho baráku s houkačkou zapnutou, druhý bydlí za mostem u Myakka River, ale to je Stste Trooper, auto má vždy zaparkované pod barákem mezi sloupy.

V pondělí se tady stal malér - policajti převáželi do vězení narkomana, co zabil malé dítě a matku toho dítěte, a on se jim nějak vytrhl, jednomu policajtovi vyškubl pistolí a všechny tři policajty zastřelil. Všichni tři mrtví. Pak ho různé honili po městě a nakonec se zavřel v krámu u benzínové pumpy a sám se zastřelil - že prý by ho nebavilo čekat na elektrické křeslo. Měl pravdu. Čekání je dlouhé. Za celý ten bordel můžou liberálové. Ten jsem viděl zrovna v televizi zprávu, že chlap, co zastřelil policajta před 22 lety, stále ještě sedí na death row. Jeho oběť už je mrtvá 22 let a on je pořád ještě živej - kde je spravedlnost?

Florida je "výkladní skříň Ameriky" a vraždy policajtů tady nejsou nijak běžné, a tak se zpráva o těch třech roznesla všude. A přichystali velký pohřeb na který přijelo 800 policejních aut z celé Floridy a z Georgie. Osm set Crown Victoria, nebo Grand Marquis nebo Chevy Caprice, pár našich englewoodskych sheriffů dokonce jezdí v Porsche 944, ale to nevím, zda ti tam jeli. Veliký průvod, všichni zapnou sirény a světla a je to úděsný řev a podívaná, každý nějak spojuje policajtskou sirénu a světla s rychle jedoucím autem - policajtské auto šinoucí se krokem a blikající a ječící sirénami je pohled, který nahání husí kůži. Asi oprávněné. Snad proto je něco takového vidět jen na pohřbech policajtů. Policajti a šerifové z celé Floridy, i od nás jihu se sjížděli celé odpoledne a rádia varovaly před zvýšenou frekvenci policejních aut na dálnicích.

A tak dneska jedu z práce po I-75 směrem na sever, když ve zpětném zrcátku vidím v levém pruhu auto s majáky na střeše - vypnutými, ale viditelnými. Byla to celá kolona policejních aut - bylo jich aspoň čtyřicet asi z míst jako Everglades City, Naples a podél Alligator Alley. Dálnice byla plná, ale všichni jsme okamžitě uhnuli jako jeden muž do pravého pruhu a nechali je projíždět v levém. V každém autě dva chlapi ve svátečních uniformách a kloboucích - kolona hnala hodně přes 90 miles per hour - nebylo třeba blikat ani houkat.

A jak se okolo nás šinuli, tak se okénka aut v právem pruhu začala stahovat a řidiči vystrkovali ruku na pozdrav. Viděl jsem tak 30 aut před sebou a možná 20 za sebou - byl to surrealistický obraz jako z obálky elpíčka Pink Floydu - v levé lajně předjíždí řada policejních aut se zachmuřenými osádkami, v pravé řada aut, každé má stažené okýnko i v tom floridském horku a z nich trčí vztyčené ruce řidičů zdravící levou lajnu. Dva nebo tři z kolony v levé lajně na chvíli pustili majáky na střechách - jen tak tiše, bez sirén, jako na odpověď - a po chvíli zmizeli za obzorem.

Vytáhl jsem okénko zase nahoru a zařadil se zpátky do svého oblíbeného levého pruhu. Bylo odzdraveno. Zdravili jsme živé - mrtvým už nepomůžeme.

09 Nov 1998Zpátky