Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2013


Gone fishing

Ross Hedvicek

Tarpon je ryba. Takový dospělý tarpon má i 8 stop na délku a váží 350 liber. Je to dosti primitivní ryba, tedy ryba s jedním nejstarších rodokmenů – je to zřejmé z pozice hřbetní ploutve, velkých žáber a vnitřní anatomie. Zkameněliny ryb podobných tarponům pocházejí z doby před 10 milióny lety a je také známo, že tehdy byli tarponi daleko hojnější a běžnější rybou, než jsou dnes. Tarponům se také říká tarpum, sabalo real, cuffum, silverfish a silver king. Zoologicky patří mezi elopidae a správné latinské jméno je Megalops atlanticus.

Tarpon je jediná ryba, která má vzduchový měchýř, který jim dovoluje brát kyslík ze vzduchu a žít ve vodě bez kyslíku. Když vidíte tarpony na hladině se převalovat, tak to ve skutečnost čerpají vzduch. A nikdy nečerpají všichni najednou. Když spatříte jednoho rolling tarpona, tak jsou jich pravděpodobně celé stovky pod hladinou. Tarpon je stěhovavá ryba a může uplavat dlouhé vzdálenosti za poměrně krátkou dobu. Jejich rádius (range) je od asi 125 mil od pobřeží až po sladkovodní jezera ve vnitrozemí.

Proč o tom píši? No, protože tady u nás, na ostrovech uprostřed Golfského proudu, je Boca Grande Pass, neboli Tarpon Capital of the World po více než století. Lovil tu i Ernest Hemigway, fajnšmekr rybaření a dnes je tu každý rok 7. a 8. července pořádán World's Richest Tarpon Tourmanent - tedy dvoudenní soutěž o to, kdo chytí největší rybu. Zúčastnit soutěže se může každý - vstupenka stojí 3500 dolarů (a daň) na osobu. První cena za největší rybu je milión dolarů. Pak už to jde prudce dolů, druhá cena 250 tisíc, třetí cena jen sto tisíc a tak. Zajímavé je, že chycené ryby se nezabíjí - akorát je rybář vtáhne do lodě, zavěsí na váhu, se spoustou svědků převáží a přeměří a mnohokrát vyfotografuje - a pak tu blbou rybu zase pustí do moře. Není to hezké?

Pokud někdo chytí ultravelkou rybu - každý už dopředu ví, jaké jsou dosavadní rekordy a byla by to ryba kvalifikující se na nějakou cenu - tak má právo si rybu nechat a zabít ji - protože je open season - ale málokdo to udělá. Většinou je i trofejní ryba důkladně přeměřena a vyfocena a pak puštěna zpátky do moře. Místní taxidermist (to je vycpavač rub) má bezvadný kšeft, protože vyrábí repliky tarponu podle fotografií v životní velikosti a přišroubuje je na velkou desku a rybáři si je věší na zdi do kanceláří a je z nich conversation piece...

Když už jsme u těch conversation pieces, největším nepřítelem tarponu jsou žraloci, naši místní žraloci jsou zváni hammerhead sharks - tedy žraloci kladivouni. Hammerheads jsou velice strašidelně vypadající žraloci, mají širokou plochou hlavy ve tvaru kladiva, vypadají značně exoticky i našim přivyklým očím a jde z nich děs a hrůza, i když jsou mají, natož velcí.

Kamarád Jarda Masař tady před pár lety ulovil v Lemon Bay jednoho a tak se mu to líbilo, že si ho u nás doma zmrazil v mrazáku a pak to dal zmrazené do cooleru a jel s tím domů do Kanady. A žralok mu prý pak, jak byl zmrazený, prasknul.

No a místní legenda praví, že tady v moři okolo nás žije obrovitý hammerhead shark a jmenuje se Old Hitler. Vždycky jsem podezříval Karla Maye, že v jeho knihách o Winnetouovi byly ty přezdívky starých westmanu jako Old Shatterhand, Old Firehand, Old Death poněkud přitažené za vlasy... ale možná ne. My tady máme Old Hitlera a je to monstrózně veliký žralok kladivoun - hammerhead shark.

Není žádným tajemstvím, že se hammerheads courají sem a tam skrze Boca Grande Pass a čekají na zabloudilého tarpona. Vždy, když žralok uloví nějakého tarpona, je to tradičně vina Old Hitlera. Existuje opravdu Old Hitler? A jak ona legenda vlastně vznikla? Žraloci kladivouni rostou rychle - to je známé. Ovšem Old Hitler má neobvyklou schopnost o kousek vyrůst pokaždé, když se o něm opakovaně vypráví. Například osmistopový žralok se během vyprávění u piva může změnit na velikost laundromatu. Každé pivo se rovná přibližnému přírůstku jedné stopy. Například loni jsem byl s Danem Godwinem a kapitánem Gene Whitem na jeho 14 stopové lodi, když jsme měli poněkud blízké setkání prvního druhu s žralokem kladivounem, který měl něco přes 15 stop. Opravdu. Fakt. A ten žralok rostl zhruba jednu stopu za hodinu poté, co jsme přistáli. Dneska ten žralok má přes 30 stop a stále roste.

Článek z novin někdy ze sedmdesátých let tvrdí, že Old Hitler byl stvořen rybářským klubem že Sarasoty, který prý chtěl zvýšit zájem o lov žraloků a přilákat pár nových, členské příspěvky platících členů do rybářského klubu. To dává smysl. Záhada vyřešena. Můžete přestat číst.

No, vypadá to, že tomuhle vysvětlení taky nevěříte, že? Příběhu Old Hitlera se dostalo velké publicity v červnu 1993, po té, co kapitán John "Tater" Spinks a čtyři další rybáři vedli 18hodinovou bitvu proti žralokovi kladivounovi, který podle novinových zpráv vážil přes 1400 liber. Žralok zatáhl rybáře 14 mil od pobřeží do Mexického zálivu, kde se šňůra přetrhla. Ale ještě předtím žralok bez povšimnutí vydržel dvě střely z 12-gauge brokovnice do hlavy a ani nemrknul. Tater později poznamenal že "možná jsme měli štěstí, že se šňůra přetrhla. Protože možná ON bral NÁS domů na večeři". Old Hitler? Jo, to byl on.

Kapitán John Knight zase tvrdí, že celého Old Hitlera si vymyslel jeho bratr. Podle něj se Old Hitler narodil vzadu ve školním autobuse někdy v roce 1964 nebo 1965 cestou do Lemon Bay High School. Eugene Knight měl slohový domácí úkol a musel něco vymyslet. A tak cestou ráno do školy se spolužákem Harlanem Wilberem vymysleli příběh o obrovitém žraloku a rozhodli se ho pojmenovat Old Hitler. A navzdory skutečnosti, že celý příběh byl splácán dohromady v poskakujícím školním autobusu, dostal Eugene jasné A za splněný úkol a příběh byl otištěn ve studentských novinách. A John Knight říká, že krátce na to byl příběh znovu a znovu otištěn v různých novinách v celé naší oblasti.

A tak prý vznikla legenda o žraloků kladivounovi, lovícím v Boca Grande Pass. Legenda. To říkají oni. Já stojím na molu a vím své. Je tma. Žraloci loví v noci. Jsem jen tři stopy nad vodou. Asi bych měl jít na břeh. Ale stojím a čekám na nový den. A na slunce. Na slunce nad Boca Grande.

And when my time has come

I will look back and see

Peace on the shoreline

That could have been me

You can waste a whole lifetime

Trying to be

What you think is expected of you

But you'll never be free...

May as well go fishing

(červenec 1999)Zpátky