Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2013


O stromu, na kterém rostou salámy

Ross Hedvicek

Ne, ne, nic se nebojte, to nebude žádná "polytyka" jak u vás říkáte, tohle bude vyloženě přírodopisné povídání. Strom, na kterém rostou salámy, fakt existuje a roste tady na Floridě. Ano vážení, Florida je taková "výkladní skříň Ameriky" že tu mají nejen Disney World a Universal Studios a Cape Canaveral, ale i salámy na stromech. Anglicky se to jmenuje Sausage tree, latinsky Kigelia pinata z rodiny (nebo čeledi?) Bignoniaceae a nejbližšími rostlinnými příbuznými je Jacaranda a nebo africký tulipánový strom.

Strom tedy pochází původně z tropické Afriky, proto taky má ty "africká" jména kigelia a pinnata, znamenající "kožený obal" což se vztahuje k tomu salámu. Salámovník potřebuje slunce celý den k tomu, aby mohl růst, proto se mu daří akorát tak tady a v Africe. Jak se jednou uchytí, tak už rostou samy a netřeba se o ně starat - proto taky rostou všude možně na našem ostrově Gasparilla.

Květy to má takové tmavočervené a otevírají se jen pozdě odpoledne a v noci. Jo, kvetou v noci. A to není jediná divná věc s tímhle stromem. Ty květy jsou opylovány netopýry!!! Jo, jo, to co v Česku dělají včeličky na velkých širých rodných družstevních lánech, to na Floridě dělají netopýři. A každý ten květ, co se večer otevře, tak ráno upadne. Ale když květ byl opylen netopýrem, tak se na místě toho květu začne vyvíjet ovoce - salám! Salámy jsou značně veliké a z toho stromů visí na takových šňůrách. No, vypadá to strašidelně.

Ale ne tak strašidelně, jako když zavřeští limpkin. Limpkin - latinsky Aramus guarauna - na rozdíl od salámovníku nepochází z Afriky, je pták vyskytující se pouze v okolí Mexického zálivu. Do Afriky se přece jen „dostal“ - jeho strašlivý vřískot je často podmalován do zvukové stopy filmů odehrávajících se v africké džungli, protože od té doby co je Winnie Mandela potichu, tak už v Africe nic tak strašlivě neřve.

Pták je to nenápadný, asi jako volavka střední velikosti a nebo větší ibis, 25-27 inchů vysoký, akorát to má zobák zahnutý mírně dolů, hnědý s bílými skvrnami, a když se ten jeho skřek ozve v noci nad Everglades, tak je to jako když lidský hlas volá o pomoc, když někoho vraždí - zní to asi jako tahle a srdceryvné kurr-r-ee-ow. Žije všude, kde je trochu mokro - jako třeba v Avon Parku.

Avon Park vlastně ani není park - je to bombardovací střelnice pro Air Force. Air Force znamená letectvo - tedy naši kluci s ocelovými ptáky. Avon Park se správné jmenuje Avon's Park Air Force Bombing Range a je zhruba ve středu Floridy, na sever od oficiálních Everglades. A - lidičky, divte se - je volně přístupný veřejnosti! Park má přes sto tisíc akrů - což je na hektary... eeee... hodně, přepočítejte si to sami. V parku se můžete věnovat normálnímu táboření nebo kempování, můžete chytat ryby v řece i v jezerech, divou zvěř můžete jak pozorovat s foťákem a tak si po některých druzích i střelit - žádný problém. Park je stále aktivní vojenská střelnice, takže se tam každou chvíli bombarduje, před půl rokem tam jeden pitomec spadl i s F-16, ta část je pod správou Air Force, ale taky je to (zároveň) oficiální federální park se samosprávou. A ta samospráva to samospravuje tak dobře (sem tam pokácí nějaké stromy a dřevo se prodá, vybírá vstupné a poplatky za rybářské lístky), že nejen nejsou nijak dotováni, ani financování, ale vydělají si sami na sebe. Přebytky, což je každý rok aspoň 200 tisíc dolarů, dávají na dobročinné účely v sousedících Highlands a Polk okresech. No, bombardování, vřeštící limpkini, salámy na stromech - funguje to všechno bezvadně.

A tak jsem si vzpomněl na Českou republiku, jak to vedou od desíti k pěti - kdyby se tam na ně poslalo každé úterý a čtvrtek pár letek bombardérů a trošku to tam vybombardovali - třeba by to tam začlo taky tak dobře fungovat! A měli by i finanční přebytky - jako v Avon Parku.Zpátky