Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2013


Duchové a strašidla v Carnegie Hall

Ross Hedvicek

Ne, tohle není nic o nastávajícím Halloweenu - tohle je o kultuře! Tedy přímo "gultůůůře!" Pokud vám to uniklo, což je škoda, tak Karel Gott a Helenka Vondráčková měli, aspoň tedy podle zpráv nadšením se zalykajícího českého tisku, super ultra úspěšný koncert v New Yorku a to přímo v koncertní síni Carnegie Hall, kam je pozval majitel newyorské restaurace Zlatá Praha.

Carnegie Hall má údajně 2804 sedadel, byla-li, dejme tomu polovina zaplněna, tak to určitě byl úspěch - vždyť New York má jen 10 miliónů lidí a v autem dosažitelné vzdálenosti od New York žije přes 100 tisíc bývalých Čechů a Slováků. Jak říkám, obrovský úspěch, srovnatelný... třeba s vystoupením v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci (eeee, ono se to prý teď nejmenuje po tom komunistovi, prý to je Hanácké divadlo).

Český tisk rovněž sdělil, že: "Zpěváci Karel Gott a Helena Vondráčková si po úspěšném vystoupení v newyorské Carnegie Hall vzali den na odpočinek. Na výletní lodi obepluli Mannhatan“ (není známo, kdo vesloval) „a navečer navštívili tradiční českou restauraci Zlatá Praha. Její majitel Jiří Suchánek byl totiž hlavním iniciátorem koncertu ve světoznámé hudební síni. Gott a Vondráčková byli prvními popovými zpěváky a umělci že zemí střední a východní Evropy, kteří v Carnegie Hall vystoupili."

Můj slovenský přítel z New Yorku dále dodal, že: "Patrí sa ešte dodať, že cesty loďou sa zúčastnilo asi 80 ľudí (z čoho bolo asi 40 pozvaných priatelov). Taktiež že neskôr v Zlatej Prahe (na 31. ulici v Astorii) sa konal súkromný večierok, ktoreho sa zúčastnili iba pozvaní hostia a reštaurácia bola zatvorená pre zvyšok klientely. Taktiež veľa ľudí vyjádrilo nadmiernú spokojnosť s vystúpením a aj s večierkom. Party bola celkom tichá a políciu nikdo nevolal ... "

A teď poslouchám komentář na Radiožurnálu, jakéhosi Miloše (asi Skalky), který tam taky byl a rozplývá se nadšením. Ano, byl to "pan doktor Miloš Skalka" - ten taky prosperoval za komunistů jedna radost - i časopis Melodie likvidoval, jak mi bylo připomenuto.

Celé to vidím jako dost pochybnou událost. Ano, ano, jako by nebylo dost těch žebráckých turné, kterými (dříve kolaboranti s komunisty, dnes přesvědčení demokrati) čeští umělci obšťastňovali emigranty v Americe, teď ještě budeme mít galakoncerty komunistických prominentů v New Yorku! Dolary nesmrdí! A vždy se najde mírně poblouzněný emigrant, který zařídí a zaplatí. Vystoupení slovenského baviče, komunisty Markoviče na Floridě (na pozvání a za peníze floridského restauratéra) v červnu skončilo neslavně, protože přišlo jen asi 15 lidí a navíc Markovič po návratu na Slovensko celou Floridu a krajany zdatně poplival článkem v časopise Domino Fórum - doufejme, že Kája Gott a Helenka Vondráčková nejsou literárně zdatní a nic psát nebudou - i když podepsat se určitě umějí - jako se třeba oba podepsali pod komunistickou antichartu - Gott tam i na tribuně seděl a za pultíčkem hovořil (http://www.cyberstreet.com/users/~naafetee/scans.htm - obrázek číslo 24). Helenka bývalá tak slavná, že ji česká mytologie i po bok Lubomíra Štrougala, předsedy vlády ČSSR postavila... ej, bývaly to slavné časy!

Pro méně vzdělané v historii bych rád připomněl jméno Leni Riefenstahl. Byla to ve své době slavná německá režisérka, která vyráběla oslavné filmy na Adolfa Hitlera a nacismus. Nikoho nezabila, nikoho nezplynovala - jen si "dělala svou práci" a "dělala kumšt", ale civilizovaný svět a historie ji to stejně nezapomněly - a neodpustily.

Případ komunistických kolaborantů Gotta a Vondráčkové je velmi podobný - vůbec nezáleží na tom, zda Gott umí zazpívat kantilénu či Vondráčková zapěje, jak chytala na pasece motýlka, protože má bleděmodrá křidýlka. Na jejich vlastní minulosti záleží - a hodně. Stejně jako u Leni Riefenstahl. A s tou minulostí je třeba se vyrovnat - ne se stále dívat jinam a dělat, že nás to nezajímá.

Takže si myslím, že zvát duchy minulosti a strašidla komunismu jako Karel Gott a Helenka Vondráčková na vystoupení do civilizovaného světa, je jako zvát Leni Riefenstahl na Academy Awards do Hollywoodu a dávat ji Oscara za celoživotní tvorbu. Ani jedno není správné.Zpátky