Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2013


Detektivka: Vražda ve Fort Fisher

Ross Hedvicek

Včera večer jsem jako normálně ležel na gauči před televizi se svými čtyřmi dálkovými ovládači. Ne, nemám čtyři televize, jen jednu, akorát ovládače mám čtyři - jeden k televizi, druhý k videu, třetí k DVD a čtvrtý k satelitu. Moje obvyklá večerní zábava spočívá v přepínání kanálů - mám jich přesně 800. Takže začnu u čísla 100 a pokracuji až do čísla 900, pokud tedy mezitím neusnu nebo nenajdu něco zajímavého a tím pádem přestanu přepínat.

Včera večer jsem nedošel moc daleko, jen ke kanálu číslo 275, což je CBS News. Normálně by mne Dan Rather s jeho levičáckými názory nezajímal, ale než jsem stačil přepnout na 276, zaslechl jsem české jméno - Mareček - vysloveno "Mahre-check" - můj palec na čudlíku se zastavil. Bylo to zpravodajství o devět let starém případu vraždy ve Fort Fisher v North Carolina. Vojáci tam mají rekreační středisko na pobřeží, blízko známého Cape Fear. Došlo tam k vraždě manželky plukovníka Green Berets, což jsou elitní jednotku U.S. Army. Plukovník se jmenuje George Mareček a patří k nejvyznamenanějším vojákům z jednotek Zelených baretů. Ano, těch metálů měl jako báťuška Stalin od ramene až po pupek. Za něco to dostat musel. Tohle jsou Green Berets, žádná východoevropská armáda, tady se nedávají metály za hovno. Jeho vojenská kariéra trvala 36 let a obsáhla tři války - Mareček byl všude, od Heatbreak Ridge v Koreji až po Ho Chi Minh Trail ve Vietnamu.

Mareček se narodil v roce 1932 ve vesnici Dolní Poustevna blízko německých hranic. V roce 1944 se ve věku 12 let ocitl v koncentračním táboře, ale přežil to a po roce 1948 se spolu se statisíci jiných rozhodl (jak později seznal i trojnásobný komunista Kundera, ano vstoupil tam i potřetí, i když ho dvakrát předtím vyhodili), že "život je jinde". "Když jsme na lodi přijížděli do newyorkského přístavu a viděl jsem poprvé Sochu svobody - úplně jsem ztratil řeč..." - vzpomíná. Do Vietnamu šel Mareček jako dobrovolník. Tou dobou už měl manželku a tři děti. Po návratu z Vietnamu byl jako voják umístěn v různých částech světa a tak manželství skončilo rozvodem. Po nějakém čase potom byl George Mareček služebně umístěn v Thajsku, kde se seznámil s Viparet Sae-wong z Bangkoku a v roce 1982 se s ní oženil. Všechno by bylo v pořádku - kdyby ne té zhoubné "sametové revoluce" v Československu.

Po textilní revoluci si totiž Mareček vzpomněl, že původně byl Čech a třikrát (do června 1991) navštívil Československo a jeho žena Viparet si myslela, že tam měl vztah s jeho vzdálenou sestřenici Hanou. Totéž si myslela i Marečková vlastní dcera z prvního manželství Susan Kirk. Totéž si myslel i jeho spolubojovník že Zelených baretů a přítel Russell Preston. Jenže Preston má navíc i českou manželku a do Československa jezdil jako "turista" už za komunistů, před 1989. Ajajajaj!

A teď to teprve začne být pořádně zamotané - přeberte si to sami. Nebo raději od začátku - vraťme se k té původní vraždě Marečkovy ženy Viparet. Viparet se ztratila 3. června 1991 z rekreačního střediska Fort Fisher, N.C., večer bylo po ní vyhlášeno pátrání a Mareček sám ji našel mrtvou tváří dolů plavat v Cape Fear River. Přestože na scéně zločinu (Viparet byla utlučená/utopená) bylo dostatek stop, pár bot, plechovky od piva, stopy v písku, policie zničila všechny tyto možné stopy a zaměřila se na usvědčení Marečka z vraždy své vlastní ženy. Momentální soud byl už třetí v pořadí od roku 1991 - první skončil „by hang jury“ (porota se nemohla rozhodnout), druhý soud skončil odsouzením Marečka rozsudkem "vinen", ale na odvolání dostal právo na nový soud.

Takže v tomhle třetím procesu se objevily argumenty a proti-argumenty: Viparet měla životní pojistku, která byla po její smrti Marečkovi vyplacena, dostal tři sta tisíc dolarů - ovšem Mareček tvrdí, že každý má životní pojistku (to je fakt, já taky). Proti Marečkovi svědčil jeho bývalý kamarád Russell Preston - ovšem Mareček tvrdí, že Preston je komunistický špión (pro StB) a že dostal za úkol Marečka zničit, aby nemohl kandidovat v Česku na prezidenta. Ano, Mareček prezidentem České republiky! Tuto šílenou teorii potvrzoval v televizním pořadu i malý scvrklý mužík v kovbojských botách jménem Jan Beneš, vydávající se za disidenta a Marečkova přítele. Ovšem bývalý emigrant a Havlův kámoš (dokonce si svědčili vzájemné na svatbách, těch původních manželek, ještě za mlada) Beneš nedávno tvrdil řadu šílených věci, jako třeba, že Cibulka udával spoluvězně v Plzní v base - tsk, tsk, tsk....

Celé to televizní show se jmenovalo 48 hours a tomuhle případů věnovali celou hodinu. Troubelku reportérku nenapadlo nic lepšího, než jet do Prahy a "zjistit věci na místě". Zjistila akorát, že když se postavíte uprostřed Staroměstského náměstí a uděláte panoramatický záběr kolem dokola kamerou - že to vypadá velice malebné. Ano, souhlasím. A husička reportérka našla kromě již zmíněného Beneše dva bývalé estébáky. Bývalého estébáka poznáte v Česku snadno. Je mu mezi 50-60 lety, mírně proplešatělý, malé postavy, břicho a má šedivou mefistofelskou bradku. Oblečené má vždy rádoby západně vypadají sako z lesklé látky jako nosí komunisto-lidovec Petr Pithart. Mluví vždy s protahovaným pražským přízvukem, za který by se mělo fackovat. První estébák (lesklé sako, šedivá bradka, všechno pasovalo) jménem Jan Bělíček (ano, vyskytuje se v Cibulkové seznamu, ročník 1949), uveden jako "vysoce postavený tajný agent - high ranking secret agent", ha, ha, ha, dokonce našel na Russella Prestona estébácký spis, že kterého vyčetl, že Preston cestoval v době, kdy sloužil v Green Beret, za železnou oponu jako "turista" v roce 1987 a 1988 a v pražském hotelu (ukázali tam, i který hotel, mně to nic neříkalo) měl setkání s estébáckým agentem s krycím jménem "Jehla" (pod tímhle krycím jménem je v Cibulkových seznamech celkem šest lidí). Tajný agent v lesklém saku Bělíček došel posléze k závěru, že Preston byl jasně připravován na spolupráci s StB a kdokoliv s ním pracoval tehdy, by jej dnes mohl používat proti Marečkovi. Hm. To vypadalo pro Marečka dobře.

Poté CBS reportérka našla dalšího estébáka, čímž v běžném americkém divákovi jen utvrdila dojem, že v Česku se to estébáky jen hemží. (Já nejsem běžný divák a ten dojem mám taky!) Tenhle estébák se jmenoval Jaroslav Bridžík (ano, taky se vyskytuje v Cibulkové seznamu, taky ročník 1949, z Hlavní správy vojenské kontrarozvědky StB), který pro změnu naprosto popřel, že by Preston kdy pracoval pro StB. No, a co jiného ta husa naivní z CBS asi čekala? Karel Koecher taky tvrdil (poté, co ho v USA odsoudili za špionáž a vyměnili za Anatolije Ščaranského na Glienickém mostě v Berlíně), že nikdy nic neudělal! Ale seděl v Klausem v prognosťáku! To nepopře! Preston sám pro jistotu žije v Německu, ne v USA, asi aby to měl blíž do Česka - to tihle lidi se špatným svědomím dělávají, pamatujete na Philipa Agee?

Preston byl v celém Marečkové soudu jako svědek - ale mně byl podezřelejší více než celý Mareček. V roce 1993, to už bylo dva roky po vraždě Viperat, byl Preston v Praze zas, viditelně se mu tam líbilo, tentokrát tam byl bez své české manželky (nakonec jak Preston tak i Mareček měli české manželky) a zřejmě se nudil a tak vyhledal dvě přítelkyně Hany Marečkové (to jsem vám neřekl, ten pitomec Mareček se po smrti Viperat přece jen oženil se svou vzdálenou sestřenici Hanou a vzal si ji do Ameriky! A tím pádem obrátil všechno podezření zpátky na sebe!), takže ten Preston vyhledal dvě pražské přítelkyně Hany Marečkové a měli spolu solidní zdravý gruppensex - inu, co by česká žena neudělala pro amerického vojáka, že? Obzvlášť, když americký voják je blbec a nikdy neslyšel o tréninkové škole, kterou KGB mělo v Moskvě (jistě, že snaživí Češi měli něco podobného), tzv. "škola vlaštovek", kde cvičili prostitutky, jak se postarat o "cizince" a nejen z nich něco vytáhnout, ale hlavně je zkompromitovat, nafilmovat při sexu a donutit k pozdější povolnosti a spolupráci.

O rok později ty dvě české "přítelkyně" najednou ohlásily na policii, že je Preston znásilnil, Preston to popřel a tvrdil, že ten tupl-sex byl zcela dobrovolný. Ovšem Mareček mezitím tohle všechno písknul americkým vojákům, udělal mu průser a tím Přestoná parádně nasral - a navíc nezapomeňte, že Preston už byl taky mezitím a v té době ženatý a manželka byla z Česka. To je horší průšvih než u armády. Tím podle mne Preston získal docela solidní důvod křivě svědčit proti Marečkovi, ne? "Údajně nestranná" česká policie - na obrazovce se objevil pražský detektiv Pavel Osvald - to "vyšetřila" a poté, co to bylo pražským přítelkyním zřejmě správné politický vysvětleno, tak obě dvě obvinění ze znásilnění odvolaly a začaly tvrdit, že je k tomu obvinění nutila Hana Marečková - manželka George Marečka!

No, a pak ukazovali ten soud - ten třetí. Obhajoba George Marečka se vytasila se svědkem, Richard Tobin, z National Guard, který potvrdil, že viděl Viparet samotnou v místech, kde byla později nalezena. Žalobce tvrdil, že byla s Marečkem, který ji tam zavraždil! Podle svědka tam Mareček vůbec nebyl - tedy odsvědčil to, co tvrdil Mareček sám! Teoreticky to vypadalo pro Marečka zase dobře.

Generál Sydney Shaknow (v důchodu), který znal Marečka 30 let, řekl, že kdyby měl jít dnes znova do války, chtěl by Marečka sebou. "Vedl příkladem! Získal si respekt tím, co sám dokázal." A dodal: "Mareček is the American story of success. (Mareček je příběh amerického úspěchu.)" Jenže za tři hodiny se porota vrátila s verdiktem - vinen! Soudce vydal rozsudek - třicet let vězení! Marečkovi je teď 68 let. George Mareček dostal pouta a byl odveden že soudní síně přímo do vězení. Hana Mareček, jeho česká novomanželka pravila s tím typickým českým přízvukem do kamery: "Nechápu, jak toto můžou lidi udělat někomu, kdo 36 let bojoval za svou zemi!". Na Hanu Marečkovou není možno se zlobit - je z Česka. Tam lidi dělají mnohem horší věci jiným lidem, co taky bojovali za svou zemí - a spravedlnosti se taky dosud nedočkali.

George Mareček prohlásil: "Radši zemřu ve vězení, než abych se přiznal k něčemu, co jsem neudělal."

---------

V tom Česku musí být pořád něco ve vzduchu, pomyslel jsem si. Něco, co ty lidi dělá nenormálními. Jako třeba tam byla radioaktivita ve vzduchu z Černobylu - dneska to může být třeba něco z Temelína, co já vím? No, něco ve vzduchu tam musí být, co nutí ty lidi tam zpitomět, hned jak se nadechnou vzduchu v té české kotlině. Přijede tam absolutní jednička Mareček, nadechne se českého vzduchu a pravděpodobně zabije svou vlastní ženu. Nebo taky ne. Přijede tam Russell Preston, nadechne se a stane se spolupracovníkem StB. Napřed znásilní a pak zase neznásilní dvě přítelkyně. Svědčí proti svému příteli, najednou. Přijede tam Jan Beneš, nadechne se, ukradnou mu auto a začne se chovat jako blbec a blábolit pitominy. Přijede tam husa reportérka z CBS, nadechne se a naprosto idiotsky uvěří jasné lži estébáka Jaroslava Bridžíka.

Tak jak to vlastně bylo? Zavraždili agenti StB manželku amerického vojenského hrdiny, aby na něj mohli přišít vraždu a nechat ho zavřít na 30 let a tak mu zabránit kandidovat na českého prezidenta? Nebo ne?

Můj palec se pohnul a přepnul jsem na kanál 276...

---------------------

Je-li vám třeba ještě více detailů, tak transkripce pořadu CBS je na adrese http://cbsnews.com/now/story/0,1597,200597-412,00.shtmlZpátky