Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2013


Jak se žebrá o čestné doktoráty

Ross Hedvicek

Po mém článku "Další zbytečná pocta Václavu Havlovi" se mi dostalo poněkud nečekaně odezvy. Za prvé mi vynadalo jen skutečně málo lidí, řádově jen desítky - ve srovnání se stovkami po článcích o odsunu Němců po válce a jen možná dva nebo tři muži, zbytek jen ženy. Připomnělo mi to slovenské "babky demokratky", které si "nenechaly sahat na Mečiara" a nebo nadšeně německé ženy v dirndlech, dštící lásku na kolem v autě projíždějícího Hitlera (teď jsem předevčírem viděl na History Channel, channel 345, mám to na satelitu, nic si nevymýšlím), české ženy, jak jsou Václavu Havlovi skutečně nekriticky oddané, jak dojemné - úplně jako když Marie Kabrhelová s Gustávem Husákem stáli na tribuně a takhle soudružsky se uchopili za ruce a s rukama nad hlavou zdravili pod tribunou procházející a mávající soustružnice z Kolbenky se šťastnými tvářemi... jsem z toho úplně v transu... A druhá věc - místo obvyklých nadávek se mi dostalo "konstruktivní kritiky" a že to tam není všechno a co tam chybí a kde to je. Tudíž to co teď píšu - mám "z dobře informovaných kruhu".

Celé to prý začalo ve Washingtonu, kde Sašenka Vondra dobře vykonával svou práci, jejíž náplní bylo sehnat co nejvíce čestných uznání, poct a doktorátů honoris causa pro Václava Havla - to je prosím Vondrova hlavní a téměř jediná pracovní náplň. A Vondra oťukal CEELI, což je taková podkomise ABA (American Bar Association) jestli by jako neměli zájem o nějakou freebie (něco téměř zadarmo), třeba udělat pobočku v Praze "za výhodných podmínek". A CEELI že jo a tak to Sašenka písknul Václavovi a Václav poslal CEELI dopis o tom, jak je strašně potěšen tím, co se právě dozvěděl - dopis je na adrese http://www.blisty.cz/fax.php?id=16 a dle Britských listů jej poskytla Kancelář prezidenta republiky.

No a skončilo to tak, že celý park, tedy nejen samotný objekt Grébovka v dnešních Havlíčkových sadech v Praze, který v předminulém století postavil stavitel František Havel (hm!) byl po zásahu prezidenta Havla pronajat CEELI na 75 let a to za symbolickou cenu 100 tisíc korun ročně. Návrh smlouvy a článek s dalšími odkazy je na adrese http://www.britskelisty.cz/0104/20010402d.html

No a tak vyměnil Václav Havel Grébovku za poctu CEELI Rule of Law Award (Vláda zákona!) od American Bar Association - jaký to humanista! Bylo by zajímavé vědět, co asi všechno musel zpronevěřit Václav Klaus za ty jeho čestné doktoráty? Nevíte někdo?

----------

Zbytek už je jen pro ty, co umějí anglicky - o tom, že ne všichni v anglicky mluvícím světě berou Václava Havla jako "velkého humanistu"

Dissident voices again

By J.R. Nyquist

© 2001 WorldNetDaily.com

Back on Feb. 26 I wrote about the controlled collapse of communism in Eastern Europe. I presented testimony from Polish, Czech and Romanian sources about the ongoing communist domination of state institutions in those countries.

Further testimony is now emerging from the Czech Republic where dissidents are jailed and legal rights ignored. The supposedly extinct communist secret police, now operating underground, are effectively blocking the investigation of links between Vaclav Havel's regime and secret communist structures specifically created to dominate the country's government and economy during the current period of false democracy.

In a letter to the American Bar Association, former political prisoner and leading dissident Petr Cibulka explained why it was inappropriate for Czech President Vaclav Havel to receive the 2001 CEELI Award at the ABA's annual meeting in Chicago on Aug. 4. "This news has reached us," wrote Cibulka, "right at the moment when all just people in our country must face the fact that today's regime creates new political prisoners."

Cibulka then described the arrest and imprisonment of Vladimir Hucin, a former captain in Czech intelligence who worked to expose the machinations of left-wing hardliners. "The truth is," Cibulka wrote to the ABA, "the militant Communist Party, led by high-ranking officials of the former regime, openly proclaims intentions to reinstate this oppressive system in our country even by force."

When Vladimir Hucin threatened to expose hidden communist structures and plans for a return to totalitarian methods, these same hidden structures moved against him. "Vladimir Hucin was suddenly dismissed from his position," wrote Cibulka to the ABA, "and so were some of his colleagues, without ever being told the true reasons."

Hucin was imprisoned, charged with 12 criminal offenses and held for several months. "The latest news in his case," explained Cibulka, "is that the state prosecutor has made a request to the court in order to obtain an approval for Hucin to undergo psychiatric tests."

It appears that the communists behind the Havel regime want the names of Hucin's informants. They want to know who compromised a clandestine operation that uses Havel's face as a political front. In spite of the official dissolution of the communist secret police (STB), the tentacles of this organization remain at work. According to the careful research of Mr. Cibulka, leading STB agents now control the Czech state administration, banking and the national economy. Secret structures, formed and directed by the Ministry of Interior, preserve communist control beneath a democratic-capitalist facade.

"We are sure of the fact that Hucin's case calls for prompt international intervention," wrote Cibulka, calling for a commission to look into the situation. "Neither burden of proving a criminal charge, nor presumption of innocence were respected in the Hucin case. We are very worried about Hucin's health and life as such, because there have been many cases of applying drugs in order to get people to talk."

The communists in the Czech Republic will not tolerate the exposure of their apparatus. "The state administration and police forces," wrote Cibulka, "penetrated with communists and STB agents, are doing everything possible to keep Hucin's case out of the public eye and beyond the reach of international security authorities."

Cibulka also presented the ABA with an interesting statistic. In the Czech Republic, 98 percent of those accused by the police are sentenced and punished. "What is your opinion of this?" asked the Czech dissident, who is also the leader of a non-parliamentary political party called "Right Bloc."

"Almost all of the Czech people were disappointed," continued Cibulka, "with the unbelievable reality that the former communist system was not properly dealt with, that the communist STB officials in the state administration, justice system, police, etc. were not replaced by trustworthy professionals."

Czech democracy is a simulacrum organized by the communists for strategic purposes. It is no small accomplishment, to be sure, that the Czech Republic has succeeded in joining the NATO alliance. Czech communist structures, secretly allied with Moscow, now penetrate the West's main military organization. "For someone on the outside," wrote Cibulka to the ABA, "it all may look almost perfect, democratic. But it is not a secret anymore that repressions have been occurring for some time against freelance newspapermen and those in public service who have dared to raise their voices in criticism."

Readers are encouraged to review additional testimony on this subject, including Jan Malina's appeal to President Bush and Ross Hedvicek's letter to the ABA . Czech dissidents have written to the U.S. Ambassador, the American Bar Association and President Bush. So far their plea for support and assistance has gone unanswered.

----

J.R. Nyquist, a WorldNetDaily contributing editor and a renowned expert in geopolitics and international relations, is the author of "Origins of the Fourth World War." Visit his news-analysis and opinion site, JRNyquist.com.Zpátky