Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2013


Jak ti čeští vlastenci plakali a plakali

Ross Hedvicek

V minulých dnech se na mne po uveřejnění článku Vzkaz od pánaboha na přechodu v Mikulově sesypal déšť e-mailů (tak okolo dvou tisíc jich zatím bylo) z České republiky unisono mi lající a naříkající nad tou nespravedlnosti. Naříkají nejen jako jeden muž, případně žena, nikoliv nad faktem, že jejich vlastní země, tedy Česká republika, vyžaduje hlášení se cizinců na policii, čehož neuposlechnutí se trestá jako bylo v mém případě tisícovkou pokuty, ale nad tím, jak oni sami trpí a úpí (ne - klíči ještě nezvonili) pod jhem a diskriminací amerického a kanadského velvyslanectví v Praze, žádají-li o víza do USA či Kanady. Úplně jsem slzel!

Ti skalnější vlastenci - čím méně informovaní, tím zarytější - dokonce popírali "to je leeeež, to neníííí praaaavdaaaa", že by snad v ČR byla pro cizince přihlašovací povinnost. Je to jednoduché dokázat: Zákon o pobytu cizinců na území České republiky č. 326/1999 Sb., Hlava VII, Hlášení místa pobytu na území, hlavně § 93 a 94. Paragraf 93, odstavec 1: “Cizinec, kterému bylo uděleno vízum k pobytu do 90 dnů nebo dlouhodobé vízum, je povinen do 3 pracovních dnů ode dne počátku přechodného pobytu na území hlásit policii počátek, místo a předpokládanou dobu tohoto pobytu, pokud tuto povinnost neplní ubytovatel; to neplatí, pokud cizinci zajišťuje ubytování ministerstvo.” Odstavec 2: “Cizinec, držitel víza za účelem převzetí povolení k pobytu, splní ohlašovací povinnost převzetím povolení k pobytu.” Paragraf 94: “Cizinec, který je oprávněn k přechodnému pobytu na území bez víza, je povinen do 30 dnů ode dne počátku tohoto pobytu hlásit policii místo pobytu na území, pokud předpokládaný pobyt na území bude delší než 30 dnů. Současně je povinen policii sdělit počátek a předpokládanou dobu přechodného pobytu na území.”

Ovšem hlavní a stále opakovaný “argument" byl, co oni si chudáčci vytrpí na těch dvou velvyslanectvích - tedy na kanadském a americkém - než jim ti zlí imperialisti dají víza do Ameriky a ještě, jak jsou šikanováni po příletu do Ameriky na letišti! No to byste nevěřili! To sousedka povídala a ta to slyšela od své kamarádky a kamarád jejího syna tam u toho osobně byl! Osobně! A to jako má být oprávněné zdůvodnění, proč by cizinci z civilizovaných zemí měli být šikanováni při návštěvě České republiky.

Zde bych chtěl informovat, že populární český názor “všude je to stejné" se nezakládá na pravdě a stejné to není, i kdyby vlastenci kdovíjak chtěli. Hlavním faktem je, že současné problémy s vízy (i ty na americkém i kanadském velvyslanectví v Praze) jsou jen důsledkem slavné české vychcanosti a porušování zákonů jiných zemí z české strany a ne naopak. K tomu ještě připočítejte marxistické Ministerstvo zahraničních věci ČR (napřed agent Kato, teď zase rudý Cyril) s tendencí vytvářet zahraniční vztahy podle vzoru soudruha Gromyka “tit-for-tat" a máte ten guláš kompletní.

Vezměte si třeba nejdřív Kanadu: Víza nebyla vyžadována a bylo všechno fajn. Tedy jen do okamžiku, než čeští Romové začali houfně emigrovat do Kanady. Dívejte se na to jak chcete, milí xenofobové, ale pokud má osoba český pas, tak je českým občanem i kdyby byla původně z Pákistánu nebo měla na čele červenou tečku. Tudíž: ČEŠTÍ OBČANÉ porušovali dohody a zákony - nikoliv kanadská strana! Nikdo z Kanady, s výjimkou Otto Jelínka (ahoj Otto!), do České republiky ještě neemigroval. Kanada zavedla LOGICKY znovu víza a česká strana (aniž přiznala vinu) po Gromykově vzoru víza “recipročně" zavedla taky, aniž pro to byl jediný rozumný důvod. A bylo to!

Chtěl bych tímto ujistit všechny ukřivďované české vlastence (“všude je to stejné!"), že zaměstnanci českých konzulátů a vyslanectví v zahraničí jsou také příjemní jak hřebík v prdeli (no oni by možná byli docela fajn lidé, ale když oni mají ty zákony a musí je dodržovat - české zákony!) a s cizincem, žádajícím o vízum do ČR, jednají nadřazeným způsobem a ponižují jej nejrůznějšími způsoby. Například český konzulát ve Washigtonu žádá, aby žadatel poslal na konzulát originál zelené karty, aby mohli posoudit, zda žadatel, kanadský občan, je v USA legálně! Každý ví, že fajfka, manželka a zelená karta se nepůjčuje, ale oni to požadují! Co je jim po tom? Nic, ale mají na to předpisy!

Ta ironie a vlastně i nebetyčná DRZOST českých konzulátů se stavět do pozice ověřovatele legálního pobytu v USA přejde velice rychle do kocourkovské parodie, když si uvědomíte další souvislosti. A tím se dostáváme do oblasti česko-amerických vízových vztahů, kdo vlastně má právo být velmi opatrný a kdo porušuje zákony a předpisy. Dle informace U. S. State Departmentu je v současné době v USA přes 90 tisíc občanů České republiky ilegálně – vypršela jim platnost jejich návštěvnických víz (vydaných velvyslanectvím USA v Praze), tedy devadesáttisíckrát byl porušen zákon hostitelské země ČESKYMI OBČANY! Halóóóó!!! Je to tam slyšet??? Čeští občané porušili zákony, ne Američané!!!

Češi porušují zákon překračováním platnosti víza, Češi porušují zákon prací v USA na černo, Češi porušují zákony neplacením daní, atd. atd. Dle informace svého zdroje v Ministerstvu zahraničních věci ČR (nechce být jmenován) neexistuje ani jediný případ, že by občan USA pobýval nelegálně na území České republiky.

Ale průměrný český občanek hoří spravedlivým hněvem, když se na něj někdo na americké ambasádě podívá s podezřením! Potřebuje Amerika tyhle gastarbeitry s turistickými vízy? Ani náhodou! Tudíž zpřísněná vízová politika amerického konzulátu vůči českým žadatelům o víza je zcela oprávněná. Úředník vydávající turistická víza do USA si uvědomuje, že každý třetí český žadatel je totiž lhář a podvodník! Říká, že chce turistické vízum a zatím se chce jen dostat do USA jako arabští teroristé!

Abych napsal o Česku něco pozitivního - musím tedy uvést, že na rozdíl od arabských teroristů český lhář a podvodník chce akorát pracovat v nějakém Holiday Innu pod polským vedením a skládáním ručníků si chce vydělat na Opela Corsu, aby mohl potom v Česku dělat machra a – “balit baby, vole!" Ale jak víme například ze zpráv iráckého ministerstva informací, pravda nemůže být překážkou svatému nadšení. A tak průměrný český človíček (“Jsem podnikatel!", “Jsem ynžynýr!") bude dál pokračovat v obviňování zlé Ameriky, co jim nechce dát víza, protože jsou to lháři, v obviňování cikánů, že utíkají, kam můžou, emigrantů, že je nazývají ČeskoZlodějskem, Ukrajinců, že vykrádají byty, Slováků, že mluví slovensky, Poláků, že mají víc mercedesů než Češi, Němců, co jezdí za kurvama do Chebu, Rusů, že si koupili Karlovy Vary, za všechno může vždycky někdo jiný... jen oni sami ne. Jen oni sami ne!

A zde promptní reakce z pera povolaného a replika autora článku:

At 02:02 PM 4/30/2003 -0400, con_washington wrote

>Mily pane Hedvicku,

>vubec me netesi, ze Vase okazala sebejistota byla nahlodana prilivem

>nesouhlasu a Vase "ja-mam-vzdycky-pravdu" ego se v sebeobranném reflexu

>uchyluje k urazkam tak lacineho kalibru. Je to skoda, protoze Vase nejapna

>forma totiz muze leckdy zakryt i docela rozumnou myslenku. Jako napr. navrh

>na odstraneni nesmyslne prihlasovaci povinnosti cizincu na uzemi CR.

>Richard Krpac

Myslim, ze ve svetle "rozumnych myslenek" jsou moje udajne sebeobranne reflexy zcela nepodstatne. Jak sam dobre vite, ja sam nemohu navrhovat v CR vubec nic - to by meli udelat lide jako Vy - pokud by vubec meli zajem. Ovsem, cim by se potom zivila Cizinecka policie CR? Muze CR potrebovat jeste vetsi nezamestnanost, nez ma?

A moji dalsi "rozumnou myslenku" :-) o tom, ze by snad Vas konzulat nemel vyzadovat "zelene karty" od zadatelu o viza, jste uplne prehledl? Kdo Vam tohle naridil? Vlastni iniciativa a nebo je to "prikaz z Prahy"? Vite o tom, ze je to "unwarranted intelligence gathering in the allied territory"? Vite o tom, ze ted, kdyz uz jste v NATO, byste meli alespon predstirat, ze jste zeme s pratelskymi vztahy k USA a ne nepritel?

No, napiste o tom do Prahy a dejte mi vedet - klidne muzete tvrdit, ze ty moje "rozumne myslenky" jsou Vase vlastni. Me na tom nesejde :-)

RostaZpátky