Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2005


EDITORIAL

Vážení čtenáři,

symbolicky pod vánoční stromeček dostáváte do rukou první číslo roku 2005, čímž CS-magazín přechází do třetího ročníku své existence. Časopis je dílem dvou lidí, kteří jej hradí z vlastních kapes. Při příležitosti vánočních svátků chceme Vás vyzvat, abyste naše snažení podpořili dobrovolným předplatným, jehož výši ponecháváme Vaší velkorysosti a Vašim finančním možnostem.

Několik málo čtenářů nás již v roce 2004 finančně podpořilo, ale ve výši ani zdaleka nekryjící náklady na vydávání. Pokud oceňujete nezávislost časopisu, je vskutku zahraniční, všechny jeho části jsou mimo ČR a SR, a - neskromně to předpokládejme - i jeho kvalitu, vězte, že je to na druhé straně ztíženo vyššími náklady redakce. Například předplatná pouhých dvou českých deníků (LN a MfD) do evropské ciziny, které redakce CS-magazínu nutně potřebuje, protože se snažíme čtenářům na celém světě přibližovat i české reálie výběrem článků z českého tisku, obnáší ročně 43 914 Kč (cca 1 400 EUR, nebo 1 800 USD). Obdobné zprostředkovávání událostí slovenských je již zcela mimo naše finanční možnosti. Proč ono lpění na papírové formě deníků? Inu, není v lidských silách se denně proklikat novinami v internetovém vydání ke všem článkům v čísle, aby se hodnotné články nepřehlédly, navíc se obsah deníků během dne mění.

Je nám dále hradit připojení k internetu i předplatná českých časopisů, leč zde, na rozdíl od deníků, lze využít levnějšího internetového abonnement, neboť časopisy neobsahují tolik článků a mění se jen jednou týdně. O dalších výdajích nemluvě.

Bankovky prosím posílejte poštou v obálce dopisu (nedoporučeně!) na adresu

CS-magazín

Middelstestraat 11

6004BG Weert

Nizozemsko

Pro jistotu je zajistěte proti vyhmatání vložením například do blahopřání z tužšího papíru nebo alespoň do jednoho nebo dvou kusů papíru dopisního. Převádění peněz mezibankovním převodem ze zahraničí je i v rámci EU zatíženo enormně vysokým poplatkem - obvykle od 10 EUR výše - takže od této možnosti vědomě upouštíme. Nezapomeňte vždy připojit svou e-mailovou adresu, abychom vám mohli příjem předplatného potvrdit a poděkovat za něj.

Hezké prožití vánočních svátků a příjemný skluz do roku 2005 Vám přeje

CS-magazín

***

Milí čtenáři CS-magazínu,

možná, že jste se stejně jako já naivně domnívali, že dělat časopis po internetu stojí naprosté minimum. Že je to téměř zadarmo, jaksi jen tak. Omyl. Velký omyl. A to je také důvod mé uctivé supliky: poslyšte, jestliže chcete, abyste mohli číst vám časopis i nadále, podpořte jeho vydavatele a redakci nějakým tím obolusem.

Je nás čtenářů přece opravdu hodně, a kdyby každý z nás poslal pravidelně určitou částku, bude po starostech. Je totiž třeba platit kromě záležitostí týkajících se webové stránky, také například noviny a časopisy, ze kterých se některé články vybírají a to i papírové, protože na internetu se zdaleka všechno číst nedá. Také připojení k internetu stojí peníze.

Doufám, že po mých slovech nedojde k hromadnému útěku od počítače a k zanevření na CS-magazín, milí čtenáři na celém světě.

Je také možno v CS-magazínu inzerovat, informujte se na dané e-mailové adrese ve website. Při mezinárodním rozsahu CS-magazínu bude číst váš inzerát mnoho lidí na celém světě.

Díky za pochopení.

Vera Pokorny-Scheufler

Holandsko

***

Vážení čtenáři CS-magazínu,

k výzvě paní Pokorné-Scheufler z Holandska finančně podpořit vydávání posledního nadregionálního exulantského internetového časopisu není co dodávat. Ač byly motivy, pro které jsme opustili komunistické Československo, v detailech různé, přece spojoval exulanty jeden společný jmenovatel, totiž touha žít ve svobodném světě, to jest motiv politický. Není potřeba souhlasit se všemi texty, které CS-magazín přináší. V takovém případě lze tohoto časopisu využít jako diskusního fóra. Aktivní zájem o společenské dění je dělící čára, která dělí exulanty od gastarbeiterů.

Dr. Václav Chyský

Spolková republika NěmeckoZpátky