Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2003


Míráci

Ivan Špaček

BBC novinár sa pýta v Paríži náhodných chodcov, či podporujú Chiracovo možné

veto v BR OSN. Jedna z odpovedí: „...jasné, nemôžeme predsa Bushovi

dovoliť robiť si, čo sa mu zachce,“ (Ali Halenár)

Velice se mi libí logické kotrmelce některých "míráků":

1. Irák nevlastní žádné zbraně hromadného ničení, biologické či chemické

2. Není tedy důvodů napadnout Irák

3. V případě napadení Iráku dojde ke katastrofě, neboť Saddám dá rozkaz užít chemické a biologické zbraně proti útočníkovi.

Je celkem marné jim vysvětlovat, že to jaksi nepasuje dohromady.

Rovněž je zajímavé poslouchat argumenty, že Severní Korea je nebezpečnější, neboť vlastní nukleární zbraně. Čili logickou akcí by tedy bylo napadnout Severní Koreu. Případně Čínu. Jsem rád, že tihle váleční štváči nejsou ve vládě.

Saddám padne. Najdou se sklady zakázaných zbraní. Ukáží se žurnalistům. Načež se zaplní evropské noviny články amerických expatriotů, že je to podvrh. Všichni budou spokojeni.

Válka v Afghánistánu byla údajně nevyhratelná, neboť slavná Rudá armáda se svými brutálními metodami nedokázala v podstatě nic. "Zkušení" sovětští oficíři mluvili zasvěceně o nemožnosti vykouřit Afghánce z jeskyní. "Bude to nový Vietnam, kde budou Američané umírat po desetiletí." Protiválečné demonstrace probíhaly týdny a měsíce před vstupem US Army do Afghánistánu.

Konflikt skončil během několika dnů - ne masakrem civilistů, ani ne masakrem Talibanu. A už vůbec ne masakrem amerických vojáků. Pokud někde probíhají demonstrace proti zásahu v Afghánistánu, tak mi to ušlo.

Irák se nestane demokratickou zemí přes noc. Je i možné, že se nestane demokratickou zemí vůbec. Ovšem přestane reprezentovat hrozbu svým sousedům či Západu. Stačí vzpomenout na Libyi a co následovalo po vojenské akci.

Al-Kajdá přestává být faktorem. Ládik, jak je láskyplně nazýván v Čechách, se stal bezvýznamnou figurkou, která skončí v rukou Američanů spíš dříve než později. Infrastruktura organizace je v troskách, klíčoví lidé jsou v zajetí. Největším důkazem tohoto faktu je, že přes sliby tak ochotně vysílané arabskou televizi Al-Džazíra nedošlo ani k jednomu aktu terorismu na území Spojených států. Al-Kajdá se místo toho musela spokojit útokem na francouzskou tankovou loď a diskotéku plnou Australanů.

Jen tak na okraj, na českém internetu je k maní taková zajímavá hra. Spočívá v zabíjení amerických vojáků přistávajících v Afghánistánu. Roztomilé!

Důvod k úderů na Irák? Odpovědět na útok podniknutý proti Spojeným státům. Teroristické organizace existují jako hrozba, protože jsou financovány a hýčkány zeměmi označenými jako "osa zla". Je třeba jim dát najevo, že podpora nepřátelských aktů proti Západu bude náležitě „odměněna“. Irák vyhodil odzbrojovací inspektory OSN, což bylo samo o sobě hrubým porušením příměří, které podepsal. Existuje někdo, kdo si myslí, že by dnes mohli být v Iráku inspektoři bez přítomnosti americké armády v sousedství? Dejme tomu, že Bush vyslechne sténání a naříkání mezinárodní společnosti a stáhne armádu od hranic Iráku. Načež Saddám vyhodí inspektory že země. Americká armáda se vrátí k hranicím Iráku. Inspektoři zase budou hledat zakázané zbraně. Americká armáda zase bude stažena.... Skvělé řešení!



Zpátky