Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2003


Kácení

Eva Clarová

Ani trochu se mi nelíbí počínání odboru životního prostředí - povolování kácení a průklestu městské zeleně, i když všechna povolení jsou zajištěna odvoláním na paragrafy. Sleduji-li sdělovací prostředky, děje se tak i v jiných městech, všude padají letité stromy podle zákona. Jen si myslím, že ve veliké většině zbytečně, či dokonce záměrně.

Tak v posledních dnech průklest starých lip na náměstí Mikuláše z Husi v Táboře. Odborná firma pojala průklest tak, že staré lípy seřízla tzv. na hlavu. Pobouřeným občanům se snažili její pracovníci namluvit, že do tří týdnů obroste a nic nepoznají. Zkušenosti se zásahy ,,odborníků”, můžeme pozorovat v našem městě v každé čtvrti - ořezané javory v zahradě 3. ZŠ, které měly též obrůst a už třetí jaro budou bojovat o přežití - jsou napadeny plísní, vrtalkou a dřevokaznými houbami. Alej stejných javorů už je pryč - kolem kasárenského plotu zbyly pouhé tři - podotýkám, že nepřekážejí dopravě.

Rovněž lípy v Bydlinského ulici žalují na ,,odborný” zásah před lety, polovina už padla, druhá na svou popravu čeká, až budou peníze. Ptám se odpovědných - jak je možné, že u některých letitých lip, ale nejen lip, povolují ořezání na hlavu, u dalších totéž údajně nejde, protože je obava z možnosti vniknutí infekce? Další dotaz - co se děje se dřevem z pokácených dřevin z obecního majetku? Pan radní Fišer mi před časem odpověděl , že stržené peníze jdou zpět do rozpočtu. Na stejný dotaz jeho jmenovec z odboru životního prostředí mi nedávno odpověděl, že pracovníci technických služeb je pořežou a odvezou některému pracovníkovi technických služeb. Od předsedy kontrolního výboru Ladislava Šedivého jsem dodnes nedostala odpověď, ač je za to placený, má to v náplni práce a podnět jsem dala někdy v polovině ledna. Nestal se z kácení stromů náhodou výnosný kšeft?



Zpátky