Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2003


Udělení bobříka vyčuranosti za měsíc duben 2003

Bohumil Doležal

V Událostech jsme se před časem přimlouvali, aby bylo nově zvolenému prezidentovi dopřáno aspoň vydechnout. Pan prezident projevil mimořádnou kondici: od jeho inaugurace neuplynul ani měsíc a dýchá už natolik volně, že nic nebrání tomu, abychom se mu se vší vážností nevěnovali.

Výborná kondice pana prezidenta se projevila v plné síle při nedávné návštěvě Polska. Ohromil tam prezidenta Kwasnievského oblíbenou svou (a všeobecně českou) aktivitou, totiž chvástáním. Podle Klause má ČR v krizové oblasti (totiž v Kuvajtu) početnější jednotku, než Poláci. "Na počet obyvatel tam máme asi čtyřikrát více vojáků než Polsko. Ale vy (rozuměj Poláci) to lépe prodáváte. Musíme se poučit."

Polská obchodní zdatnost stojí za malou analýzu: lepší prodejnost účasti polských vojáků spočívá v tom, že jednak jsou tam, kam vojáci patří, tj. na bojišti, a jednak tam dělají to, co vojáci na bojišti dělávají, tj. bojují. Čeští vojáci nikoli vlastní vinou, ale vinou české politické reprezentace včetně prezidenta Klause zatím čekají v záloze, až jiní udělají to, co by vlastně měli dělat oni, totiž zjistí, že byly nasazeny zbraně hromadného ničení, pak se dají do pohybu a budou zjevně pomáhat civilistům i oběma bojujícím stranám. Dá rozum, že něco podobného se spojencům neprodává snadno.

Poláci se díky své údajné lepší prodejnosti mohou vyhnout slovní ekvilibristice, jako že jsme na straně válčící koalice, pouze spolu s ní neválčíme. Zároveň jim nehrozí, že by nejsilnější vládní strana přijala na sjezdu usnesení, které spojence odsuzuje. Vzhledem k malé prodejnosti našeho stanoviska by tedy bylo záhodno, kdyby se český ústavní činitel, a to i ten formálně nejvyšší, vyhýbal hovoru na téma "česká účast v iráckém konfliktu" jako Jan Zahradil kříži. Václav Klaus zjevně usoudil, že lepší drzé čelo než poplužní dvůr. Drzé čelo se mu podařilo dokonale.

Pan prezident má dnes starosti s tím, jak co nejvíc vyznamenat svého předchůdce ve funkci. Aby mu nepřišlo líto, že medaile a uznání teď jeho přičiněním sklízejí jiní, rozhodly se Události aspoň částečně mu to ze svých skrovných sil vynahradit, a udělují mu slavnostně za jeho výše popsané vystoupení v Polsku bobříka vyčuranosti za měsíc duben 2003. Samozřejmě i s patřičnými gratulacemi.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky