Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2003


Nevyřešená záhada ohledně působení Járy da Cimrmana v Irsku

Ross Hedvíček

Chtěl bych zde předložit váženým kolegům další nevyřešenou záhadu ohledně působení Járy da Cimrmana v Irsku. Přesně tedy v Dublinu, tehdy známým pod jménem Baile-atha-chr-chr-Cliath. Jára strávil několik měsíců řešením tzv. "irské záhady".

Podstatou irské záhady je vědecké vysvětlení, proč přírodní blondýny nejsou blond i na přirození (když jsou teda jo tak moc přírodní). Jak známo, tak přírodní blondýny jsou na přirození buď zcela "tmavovlasé" nebo zrzavé - ale nikdy ne blond jak by měly být.

Jára da Cimrman se zaobíral jen dvěma eventualitami:

1. Nedostatkem slunce - blond vlasy jsou dle této teorie světlé následkem vyblednutí od slunce - kde ochlupení pokryté prádlem, či spodní částí plavek nemá ke slunečním paprskům dostatečný přístup.

Tuhle teorii JdC již dříve ověřoval založením nudistického kroužku Adamita u rybníků Amerika u Františkových Lázní, příslušná WWW je k vidění na http://www.swallowssunisland.com/ ... a pouhým okem, bez použití mikroskopu, či jiné techniky, bylo jasné, že i slunci vystavené nudistky-blondýny, nejsou v kritických místech blond. To bylo prosím velké zklamání.

2. Vlhkostí - za předpokladu, že vlhkost způsobuje rezavění. Ovšem rezavění je způsobeno okysličováním molekul železa, které ten který materiál obsahuje a ne vlhkostí. Jakým způsobem byl zajištěn přívod kyslíku, či vzduchu všeobecně na zkoumané ochlupení? Cimrman byl přesvědčen, že to bylo klasickým způsobem, známým těm, co rozdělávali oheň již v pravěku - a to špulením úst do O a foukáním.

Ideální podmínky pro výzkum vlivu vlhkosti na barvu přirození poskytuje ostrov Irsko. Jak známo, Irsko je velice vlhká země, kde obyvatelstvo je téměř bez výjimky zrzavé. Vztah mezi zrzavosti ochlupení přirození a zrzavosti irských hlav je rovněž snadno odhalitelný - a Mistr to odhalil veřejné v jednom irském pubu prohlášením, že Irčané vlastně nosí na hlavách vlasy z přirození, což s přihlédnutím ke skutečnosti, kolik vyložených píčovin už vyšlo z irských hlav, není zas tak překvapující. Ano, Irčané nosí "pubic hair" na hlavách! A najednou bylo úplně jasné, proč Irové jsou nejen zrzaví, ale ještě i kudrnatí!!! Cimrman názorně osvětlil způsob přísunu kyslíku do žádané oblasti, nevyskytuje-li se na hlavě - platné jen pro oblasti mimo Irsko.

Přítomni O'Brienové se cítili touto Cimrmanovou teorií uraženi, a Cimrman byl několikrát uhozen pivním půllitrem, místně známým jako MUG - Cimrman byl tedy první kdo byl MUGGED - a nikoliv v New Yorku, ale v Dublinu. Nikterak neodrazen, Cimrman povstal z podlahy, a rychle korigoval svou teorii doplněním o vysvětlením proč většina irských jmen má před jménem ono O - jako O'Brien, O'Donnell, O'Henry a tak - přesná citace není známá, ale mělo to co do činění s análními otvory. Poté dostal Cimrman MUGem ještě jednou a by z hospody vyhozen na ulici, kde ho dále pronásledovali mladí, nadějní a dosud neopití Irčané. Jára byl zřetelně lepší běžec a byl na tom značně lépe s dechem, protože ještě z dálky se nad střechami dublinskými nesl Járův posměšný pokřik: "Kurvy zrzavý, kurvy zrzavý, kurvy zrzavý!"

Ano, přátelé - proto je dosud tato záhada nedořešená!Zpátky