Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Asie v Pardubicích. Na východě Čech neroste nezaměstnanost, ale platy

Marek Pokorný

Před třemi lety koupil nadnárodní výrobce počítačů se sídlem na Tchaj--wanu, Foxconn část zanedbaného areálu zkrachovalého výrobce radarů Tesla Pardubice. Dnes zaměstnává 2150 lidí (další tisícovku plánuje přijmout) a obratem přes 37 miliard korun pronikl do první desítky největších českých podniků. Z asijských firem zde není sám. Již dva roky vyrábí v Pardubicích mobilní telefony a autorádia japonský Panasonic s osmi stovkami zaměstnanců a minulý měsíc položila základní kámen nové továrny na automobilové součástky další japonská firma Toyota. Právě východočeské Pardubice se staly v očích zahraničních investorů jedním z nejpopulárnějších míst v zemi. Díky továrnám na elektroniku jsou jedním z mála míst, kde již několik let neroste nezaměstnanost, přestože dva největší zaměstnavatelé minulosti, Synthesia a Tesla, propustili téměř dvacet tisíc lidí.

Blízko Evropě

„Jsme blízko zákazníkům, blízko Evropě. Dnes hrají roli hodiny,“ říká personální ředitel Foxconnu Miroslav Gregor, proč si jeho firma zvolila za své sídlo a místo dvoumiliardové investice právě Pardubice. Zásluhu má ale i podnikavý duch místní radnice, která investovala přes 300 milionů korun do rozvoje průmyslových zón. Pro zájemce o investování dokonce na radnici zařídili místnosti s telefonem a internetem. „Vyčlenili jsme i lidi, kteří nedělali nic jiného, než že se o ně starali. Chodili s nimi po úřadech, učili je zakládat firmy a pomáhali jim například i nakupovat oblečení a další věci,“ říká místostarosta Michal Koláček. „Věděli jsme, že to sníží nezaměstnanost, přinese vyšší daně, region bude bohatší a lidé budou víc utrácet.“

Oživení již město pocítilo: loni více než dvojnásobně vzrostly ceny nemovitostí, přibývá hypermarketů, a přesto krachuje méně obchodníků než v jiných regionech. Staví se dvě golfová hřiště a město uvažuje o novém čtyřhvězdičkovém hotelu. „Díky investorům je tady malá, šestiprocentní nezaměstnanost. Bez nich by byla asi dvojnásobná,“ dodává ředitelka úřadu práce Jana Klimečková. To ostatně dokazují čísla: zatímco nyní pracovní úřad eviduje v okrese 5 300 lidí bez práce, jen Panasonic s Foxconnem zaměstnávají přes tři tisíce lidí a toto číslo stoupne o další více než dva tisíce, pokud připočítáme další firmy se zahraničním kapitálem či tuzemské firmy, které pro ně pracují. Příkladem je autodopravce Roman Šmidberský, který před dvěma lety vyhrál soutěž vyhlášenou Panasonicem a poté začal jezdit i pro několik dalších zahraničních firem. „Ještě před třemi lety jsme měli zhruba dvacet kamionů, teď je jich 140 a na konci roku to už bude 200,“ pochvaluje si. „Samozřejmě že jsou jako zákazníci mnohem náročnější. Kamiony jsme museli například vybavit satelitním sledováním, aby zákazníci přesně věděli, kde jejich zboží právě je, přistavení na minuty je samozřejmostí.“

Cena angličtiny

Investoři se perou o zaměstnance, a platy proto rychle rostou. „Když Foxconn začal nabírat první lidi k montážním linkám, nabízel necelých 45 korun na hodinu. Loni v březnu otevřel Panasonic, začal se s ním přetahovat o zaměstnance a nyní je u nevyučených nástupní mzda přes 55 korun na hodinu,“ říká ředitelka Klimečková. „Kdo chce pracovat, práci najde,“ shrnuje. To potvrzuje i personální ředitel Foxconnu Miroslav Gregor. „Kdo je v evidenci úřadu práce, ve skutečnosti o práci příliš nestojí. Nedávno nám poslali padesát lidí, my je provedli, udělali jim přednášku a jen jeden nastoupil. A nakonec stejně po pár týdnech skončil. A sehnat odborníky, kteří umí dobře anglicky, je ještě větší problém,“ říká Gregor, podle něhož proto firma spíš sází na inzeráty v tisku, personální agentury či obcházení škol.

„Odpověděl jsem na inzerát a šel na pohovor. Nejvíc je zajímalo, jak umím anglicky,“ říká absolvent Jihočeské univerzity Michal Fořt (25), kterému vyšel hned první pokus o zaměstnání a dělá nákupčího. To, že jazyk je to nejdůležitější, potvrzuje i 24letý vyučený číšník Jiří, který je ve Foxconnu od počátku. „Nastoupil jsem k montážní lince. Pak jsem chodil na firemní kurzy angličtiny a díky tomu jsem přešel na kontrolora kvality.“

Nová studia

Nedostatek kvalifikovaných lidí se zahraniční investoři snaží řešit i ve spolupráci s Univerzitou Pardubice. „Příští rok otevřeme bakalářské studium elektrotechniky,“ říká prorektor Jaroslav Janda. Druhým rokem již přitom na univerzitě běží studium informačních technologií. „Zatím děláme občas přednášky o trendech v elektrotechnickém průmyslu a nyní se domlouváme, že bychom tam v budoucnu pravidelně učili,“ říká Gregor.

Do města přitom přicházejí další investoři (tentokrát zaměření především na automobilový průmysl). Továrnu na litá kola za 1,5 miliardy korun zde chce postavit německý Ronal, který zaměstná kolem 500 lidí. Dalších zhruba šest stovek lidí by měly zaměstnat japonské firmy Toyoda a Kayaba (první vyrábí především výfukové systémy, druhá hydrauliku pro automobily) a zhruba o polovinu chtějí rozšířit své kapacity i Foxconn a Panasonic. „Navíc zatímco Foxconn je jen víceméně montážní linka, kde převážná většina zaměstnaných je jen vyučená či se základním vzděláním, tito investoři vyžadují vzdělanější pracovníky a tomu bude odpovídat i mzda,“ dodává Koláček.

(Respekt)



Zpátky