Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Česko opět platí za pomalé soudy. Evropský soud nařídil státu odškodnit rodinu českých emigrantů

Martin Zeman

PRAHA - Český stát si u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku vykoledoval další díl ostudy. Za problémem stojí opět neschopnost zdejších soudů zjednat včas spravedlnost. Štrasburský tribunál totiž včera (10.07.2003 – pozn. red. CS-magazínu) nařídil, že Česko musí rodině českých emigrantů Jana a Jiřího Hartmanů vyplatit 10 000 eur, tedy zhruba 310 000 korun, za nepřiměřené soudní průtahy. Bratři Hartmanovi, kteří odešli z Československa po roce 1948, se na tribunál obrátili se stížností, že české soudy téměř deset let řešily jejich restituční nároky na čtyři pražské domy a pozemky ve středních Čechách. Soudci ve svém verdiktu výslovně upozornili na skutečnost, že jejich čeští kolegové nebrali v úvahu vysoký věk bratrů Hartmanů. Janovi je dnes 77 let. Jeho o rok starší bratr se verdiktu nakonec nedožil: loni zemřel. Satisfakci ve výši 6 000 eur tak místo něj získá jeho syn. Jan Hartman má dostat 4 000 eur. Česko navíc musí zaplatit 1 500 eur jako náhradu soudních výloh. Včerejší verdikt není prvním případem, kdy evropský tribunál uznal, že české soudy porušily Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, podle níž má každý právo na spravedlivý proces v přiměřené lhůtě. Ve Štrasburku navíc leží dalších 73 žalob, z nichž, jak říká český vládní zmocněnec u soudu Vít Schorm, "asi čtyři desítky tvoří žaloby kvůli délce řízení".

Jak Schorm připustil, pověstná pomalost českých soudů zřejmě povede k tomu, že většina sporů nedopadne pro Česko dobře. "Moc velká šance není, i když jsou i případy, kde to vypadá dobře," uvedl zmocněnec. Jak tomu do budoucna zabránit? "Soudní řízení se musí zrychlit. Je také potřeba náležitě prostudovat rozhodnutí v kauze Hartmanovi a důsledně to analyzovat," řekl Schorm. Až dosud se tak často neděje. Letos v lednu například vyhrála svoji při Dana Bořánková z Klatov, která se v roce 1985 rozvedla a od té doby nebyly soudy schopny oba manžele majetkově vypořádat. Výsledek: Česko musí Bořánkové vyplatit 15 tisíc eur. Soud totiž podle rozsudku shledal, že "řízení trpělo neodůvodněnými průtahy" a mnoha formálními vadami a omyly". Soudy totiž neustále rušily a znovu vynášely nové rozsudky, přičemž mnohdy mezi těmito dvěma kroky uplynuly více než dva roky.

V současnosti čelí podle Schorma Česko pětasedmdesáti žalobám podaným do Štrasburku. Z toho pětačtyřicet se týká nepřiměřené délky procesu. Evropský soud pro lidská práva od roku 1993 rozhodl dvanáct sporů, přičemž v jedenácti případech Česko prohrálo a jen jednou vyhrálo. Jednou skončil spor smírem a ve dvou případech byla žaloba stažena.

(LN)



Zpátky