Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Mučitel a jeho trest

Hana Čápová

Muž, který se v polovině minulého století zásadním způsobem podílel na justiční vraždě poslankyně Milady Horákové, zatím uniká spravedlnosti. Jeho stíhání zastavila státní žalobkyně pro Prahu 6. Zůstává však šance, že ho vyšší instance ještě vrátí do hry.

Strmá kariéra Milana Moučky, staršího bratra slavného komunistického herce Jaroslava Moučky, začala po válce. Mladý truhlář se přihlásil k bezpečnosti a o čtyři roky později už dělal krajského velitele politické policie v Uherském Hradišti. Tato věznice už před jeho příchodem smutně proslula mučením politických vězňů (právě tady působil nedávno zemřelý vyšetřovatel StB Alois Grebeníček). Moučka však v provincii dlouho nezůstal. Stal se velitelem jedné ze dvou vyšetřovacích skupin v pražské Ruzyni. (Zatímco skupina VI A měla na starost tzv. nepřátele ve straně, vedoucí komunistické funkcionáře, Moučkova skupina se zabývala všemi ostatními procesy.)

Hned po příchodu do Ruzyně převzal Moučka vyšetřování Milady Horákové. V procesu, kterým vyvrcholilo komunistické běsnění proti politickým oponentům, bylo odsouzeno 13 lidí, čtyři k trestu smrti. Zároveň to byl první proces, připravený sovětskými poradci – s nazpaměť naučeným a veřejně odříkávaným doznáním. Moučkovo oddělení připravovalo mimo jiné i „podklady“ pro církevní procesy. Jak krutým a strašlivým způsobem se to dělalo, vypovídal ruzyňský šéf poprvé před stranickou komisí na konci padesátých let. Dostal tehdy důtku a od policie musel odejít – komunistická strana mu ale zajistila příjemné závětří: stal se šéfem oddělení mezinárodních vztahů v pražských Závodech průmyslové automatizace. Další zprávu o jeho činnosti si nechal zpracovat v roce 1963 ministr vnitra Lubomír Štrougal, vyšuměla však do ztracena.

Nicméně tyto dokumenty se staly cenným podkladem pro Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Moučka podle nich dával příkazy k mnohahodinovým nepřetržitým výslechům – na jeho návrh byla mezi podřízenými zavedena soutěž v délce výslechu. Moučka také přišel se zlepšovacími návrhy, jak týrat vězně odpíráním spánku, zavíráním do těsných tmavých prostor, nasazováním svěracích kazajek.

Letos v zimě navrhl ÚDV státním zastupitelům v Moučkově bydlišti na Praze 6, aby někdejšího mučitele a kata nevinných pohnali před soud – za zneužívání pravomoci veřejného činitele a napomáhání trestnému činu ublížení na zdraví. Státní zástupkyně Jana Haissigerová však stíhání zastavila. „Na zneužití pravomoci se vztahuje amnestie z roku 1960, druhý z trestných činů je promlčen,“ říká. Zda Nejvyšší státní zastupitelství její verdikt zruší, nebo naopak přijme, se dozvíme na začátku tohoto týdne (prvního zářijového, pozn. red. CS-magazínu)

(Respekt)



Zpátky