Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


O Minaříkovi rozhodl soud neveřejně. Proč?

Luděk Navara

Brno - Jak je možné, že o osudu mezinárodně sledovaného případu, v němž jde navíc o podezření z plánování teroristického útoku, rozhodne nakonec soud v neveřejném jednání? Je to vůbec správné? Možné odpovědi jsou dvě. První: čistě podle zákona je to v pořádku. Existuje však i druhá odpověď: "Samozřejmě, že to mělo být veřejné, znám lidi, kteří byli při explozi v roce 1981 vážně zraněni. Veřejné jednání mohlo vnést více světla do toho, zda byla spojitost mezi výbuchem v roce 1981 a Minaříkovými plány," říká Zdeněk Šedivý, někdejší ředitel československé sekce Rádia Svobodná Evropa.

Nestalo se poprvé, že si soudci ožehavé téma z české minulosti rozhodli v tichosti a jen se zpožděním oznámili výsledek. Podobně rozhodl Nejvyšší soud ostře sledovaný případ Karla Vaše, který zosnoval justiční vraždu hrdiny z druhé světové války Heliodora Píky. Oba verdikty mají jedno společné: soudy rozhodly ve prospěch obou podezřelých a ti unikli bez trestu. Zákony však tomuto postupu nijak nebrání. "Bohužel jsme v situaci, kdy jsou práva obviněného chráněna přísněji, než je veřejný zájem na potrestání lidí obviněných z činů spojených s minulostí," říká Kateřina Šimáčková z katedry ústavního práva Masarykovy univerzity v Brně. Jinými slovy: obviněný právo má větší právo na veřejné projednání svého případu než veřejnost. Ne všichni soudci se však na neveřejná soudní jednání dívají stejně. "Tento postup je v souladu se zákonem, ale přesto i z hlediska věrohodnosti soudnictví by se některé věci neměly projednávat neveřejně," řekl místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

V případě agenta Minaříka se však soudy řádným jednáním vůbec nezatěžovaly. Rozhodly jeho stíhání zastavit usnesením podle ustanovení, které jim umožňuje takto postupovat v případech, kdy se ukáže, že nejde o trestný čin. "Jestliže po jedenácti letech dojde soud k závěru, že se nejedná o trestný čin, je to tristní a hodně drahé zjištění. Je to špatná vizitka práce orgánů činných v trestním řízení," říká místopředsedkyně ústavního soudu Eliška Wagnerová

(MF DNES)



Zpátky