Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Vnitro má problém: čisté estébáky.

Petr Kolář

Muž s negativní lustrací se objevil na oficiálním seznamu agentů StB

PRAHA 26. srpna 2003 | 07:48 České úřady znovu prověřují, zda byla dříve vydaná lustrační osvědčení správná. František Boreš byl podle nově vydaných seznamů ministerstva vnitra téměř dvacet let agentem StB s krycím jménem "Jirka". Přesto je tento člen táborské ODS ředitelem krajské buňky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, spadajícího pod ministerstvo financí.

Na námitku, že podle lustračního zákona nesmějí bývalí agenti zastávat vysoké posty ve státní správě, má Boreš pádný protiargument: od roku 1992 vlastní negativní lustrační osvědčení. Šéf bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Aleš Šulc je ovšem přesvědčen, že Boreš agentem StB byl. Jak je tedy možné, že "Jirka" dostal negativní lustrační osvědčení?

"Na začátku 90. let byl v archivech chaos. Mohlo docházet k chybám, zřejmě jako v tomto případě," říká Šulc. Pro "Jirku" Boreše už prý mají na vnitru připravené pozitivní lustrační osvědčení, ale zatím mu ho nikdo nepředal. Boreš tvrdí, že estébákem nebyl a chce se s vnitrem soudit. Na vnitru si navíc nejsou jistí, zda mohou vydané osvědčení změnit. Všichni zúčastnění dnes netrpělivě čekají na vývoj soudního případu, jehož výsledek bude možné považovat v tomto směru za precedens.

Jde o případ jednoho ze 114 členů vojenské kontrarozvědky, u nichž se před dvěma lety přišlo na to, že navzdory negativnímu lustračnímu osvědčení jsou bývalými agenty StB. "Všem jsme jim už rozeslali pozitivní lustrační osvědčení. Zhruba polovina z nich nám nepravdivé negativní osvědčení vrátila. Druhá půlka však ne. No a jeden z nich podal žalobu k soudu," přibližuje případ již citovaný Aleš Šulc, šéf bezpečnostního odboru ministerstva vnitra.

Bývalý agent před soudem argumentuje tím, že tzv. lustrační zákon neobsahuje žádné nástroje, které by ministerstvu umožnily vzít mu negativní osvědčení a dát mu místo něj dokument, který jeho spolupráci s StB potvrzuje.

Stát by mohl agentům platit za ušlý zisk

"My si myslíme, že pokud se v takových případech zjistí nové skutečnosti, měly by se promítnout do reality. Musíme ale počkat na rozhodnutí soudu. Verdikt se totiž stane precedentem. A kdyby žalobce vyhrál, mohlo by ještě ministerstvo platit podobným lidem - kteří třeba přišli o práci - odškodnění za ušlý zisk," říká Šulc. Soud by prý mohl rozhodnout ještě letos.

Ve vysokých státních funkcích tedy pravděpodobně sedí třináct let po revoluci i další bývalí agenti StB s negativním lustračním osvědčením. Podle ministerstva vnitra podobných případů určitě není mnoho. "Pro jistotu necháváme údaje z nově vydaných seznamů agentů StB prověřovat se seznamy vydaných lustračních osvědčení. Zatím jsme našli asi deset takových případů. A nelze říct, že všichni tito lidé byli zaměstnanci státní správy," říká Šulc.

Pražský advokát a bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol je také přesvědčen, že podobných případů je jen málo. "Obecně však každý zaměstnavatel, který pojme podezření, může svým podřízeným říct, že vyšly nové seznamy agentů, a on chce proto vidět nové lustrační osvědčení. A zároveň pohrozit, že pokud jej jeho podřízení nepřinesou, budou z místa odvoláni. To mu nikdo nemůže zazlívat," tvrdí Sokol

František "Jirka" Boreš se v nejbližší době nemusí ničeho takového obávat. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) totiž čeká na rozhodnutí soudu. "František Boreš si není vědom, že by jakýmkoli způsobem s tehdejší Státní bezpečností spolupracoval. Když se dozvěděl, že jeho údaje vyšly v seznamech StB, ihned žádal o stažení tohoto chybného záznamu. Ministerstvo vnitra mu sdělilo, že tak může učinit pouze na základě rozhodnutí soudu. Z tohoto důvodu podal František Boreš v červnu roku 2003 žalobu, která je řešena prostřednictvím advokáta," odpověděla mluvčí ÚZSVM Izabela Fialová na dotaz, jak hodlá její úřad situaci kolem Boreše řešit.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky