Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2003


Ptejte se, my vám stejně nic neřekneme

Radek Bartoníček

Nepřístupní lidem. Přestože už tři roky existuje zákon o svobodném přístupu k informacím, mnohé úřady dodnes brání lidem v tom, aby se k informacím dostali.

Praha - Advokátní koncipient Šimon Hradílek se obrátil na pražský katastrální úřad se zdánlivě jednoduchou žádostí. Chtěl vědět, jak dlouho musí lidé čekat na zápis do katastru, kolik těchto žádostí není vyřízeno do tří měsíců či kolik zaměstnanců se této činnosti vlastně věnuje. Odpovědi se nikdy nedočkal. Dnes už bývalý ředitel úřadu Jaroslav Rasocha mu loni napsal, že náklady na poskytnutí takových informací by dosáhly až 150 tisíc korun. Ředitel nabídl osobní setkání, ani toho se však koncipient nikdy nedočkal.

Katastrální úřad, který je pověstný korupcí právě kvůli táhnoucím se zápisům, je jednou ze třiceti institucí nominovaných na cenu Nepřítel informací. Soutěž vyhlásila letos poprvé nevládní organizace Otevřená společnost s podporou prestižní Nadace Open Society Fund Praha a své výsledky zveřejní právě dnes (29.září 2003, pozn. red. CS-magazínu). Mezi institucemi, které se brání zveřejňování informací, figuruje i radnice Luhačovic či Rada Jihočeského kraje.

Ekologický právní servis požádal luhačovické vedení, aby sdělilo, v jakých společnostech zástupci města sedí, jaké berou odměny, jak komunální politici hlasují či jaké odměny si schvalují. Zástupci lázeňského města si sice nechali zaplatiti 821 korun, ale většinu informací neposkytli. Radní z jižních Čech zase odmítli poskytnout kopii zprávy auditora, který hodnotil hospodaření ve strakonické nemocnici.

"Favoritem" je Vrchní soud

Z důvěryhodných zdrojů vyplývá, že největšími favority na "ocenění" jsou dvě státní instituce. Vrchní soud v Praze a Fond národního majetku. "Po vrchním soudu jsme chtěli rozhodnutí, zda nám mohou krajské soudy poskytnout kopii rozsudků, v nichž hrál roli přístup k informacím. Komické bylo, že to soud odmítl s odkazem na paragraf zákona, který dávno neplatil," říká Jindřiška Prokopová z pořádající Otevřené společnosti. Bývalé vedení Fondu národního majetku pro změnu odmítalo poskytnout informace o tom, jaké odměny získali čelní zaměstnanci fondu, a to s argumentací, že jde o interní informace. A to i přesto, že Ústavní soud ČR označil FNM za instituci, která je povinna tyto informace poskytnout.

Mezi "nepřáteli informací" figuruje i ministerstvo průmyslu a obchodu. To už přes tři roky odmítá dát k dispozici kopii zprávy, která popisuje dopady vysílání Rádia Svobodná Evropa na český zahraniční obchod s Íránem a Irákem. Ti, kteří jsou v nominacích kritizováni, většinou tvrdí, že buď postupují podle zákonů, nebo odmítají, že by nechtěli informace poskytovat.

Kritizované úřady tvrdí, že nechybovaly

Například mluvčí ministerstva průmyslu Ivo Mravinac tvrdí, že se s celým případem více seznámí. "Teď je tady ale tolik aktuálních a důležitých věcí, že nemám čas se nyní zaobírat něčím, co mě momentálně nepálí," říká.

Pracovnice luhačovické radnice Vladislava Janíková, která je podepsána pod účtem 821 korun, pro změnu prohlašuje, že postupovala zcela podle tamních směrnic. “Nic víc k tomu nemohu říci, protože na poskytování informací máme starostu, místostarostu a tajemníka. Nikdo ale tady nyní není," řekla v pátek odpoledne.

Zdravotní rada Jihočeského kraje Vladimír Pavelka si za tajením zprávy auditora o strakonické nemocnice stojí. "Je to pracovní materiál, subjektivní pohled auditora, nejde o nic objektivního, proto jsme to nevydali," míní.

Mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová proti nominaci protestuje. "Nové vedení se snaží být skutečně otevřené a chce s veřejností komunikovat. Kauzy s odměnami litujeme a snažili jsme se to všemožně napravit a zveřejnili jsme je," uvedla Krainová.

Neochotní:

· Městský úřad Příbram - neochotné jednání pracovníků úřadu. Mimo jiné žádali po zájemci, aby jim řekl, proč informace chce. Něco takového jim podle zákona vůbec nepřísluší.

· * Ministerstvo školství - v minulosti žádalo za poskytnutí písemných informací přes sto tisíc korun

· * Radnice v Poličce - při poskytování informací chtěla za hodinu práce 250 korun

· * Radnice v Praze 4 - odmítá kopírovat doklady a řadu kopií ze správních spisů

Ochotní

· Nové Město na Moravě - za vysoce informativní webovou stránku obsahující telefonní spojení a mailové adresy stejně jako výsledky hlasování zastupitelstva

· * paní Hanzelová, Městský úřad Mariánské Lázně - za vzorové poskytování informací, snaha vyjít lidem vždy vstříc

· * Radnice v Českém Krumlově - za rychlé odpovědi bez finančních požadavků, naprosto vzorové jednání pracovníků úřadu

Zdroj: www.otevrete.cz, jde o výběr z nominací

(MF DNES)



Zpátky