Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Chvalovský navždy.

Marek Pokorný

Chvalovský navždy. Miliardový dlužník převezl své věřitele i vyšetřovatele

Dluží miliardy, ale bydlí v luxusní vile za desítky milionů na okraji Prahy. Podle svého tvrzení je bez peněz a žije z podpory od přátel a známých, ale téměř každý měsíc jezdí do zahraničí. Kdo? Bývalý velkoobchodník s masem a fotbalový boss František Chvalovský. Zkrachovalý magnát je ukázkovým případem toho, jak se lze zbavit majetku doslova věřitelům před nosem. Obrovskou rodinnou vilu vybudovanou v druhé polovině devadesátých let převedl na svou dceru, své firmy těsně před definitivním krachem prodal – například nezvěstným osobám v zahraničí.

Pohovku i hrníčky

Na kraji pražské čtvrti Bílá hora s výhledem na oboru Hvězda se tyčí obrovská prosklená vila s matně zelenými skly. Podle výpisu z katastru nemovitostí je jejím vlastníkem Radka Chvalovská (25), toho času studentka pražské Vysoké školy ekonomické. Jak vilu v hodnotě asi 40 milionů korun (na tuto cenu ji odhaduje státní zastupitelství) získala, to odhalují listiny uložené v katastrálním archivu – dostala ji darem od svého otce Františka Chvalovského. Za zmínku stojí datum transakce: velkopodnikatel vilu převedl osm dní poté, co Respekt v únoru 2000 jako první zveřejnil, že tehdejší mocný fotbalový šéf má u Komerční banky nesplácené dluhy přes dvě miliardy a že se zřejmě dopustil úvěrového podvodu.

O tom, že štědré obdarování je ve skutečnosti ulitím majetku z dosahu věřitelů, svědčí i další okolnosti. Chvalovský a jeho manželka si v darovací smlouvě (mimochodem: převedli v ní i nábytek či kuchyňské nádobí) vymínili právo „doživotního bezplatného užívání“ včetně „užívání všech relaxačních zařízení, zahrady s právem volného pohybu a přijímání návštěv příbuzných i známých v kteroukoli dobu“. Sama dcera přitom už v domě nebydlí, má vlastní byt v činžáku na pražském Veleslavíně.

„Celý postup poškozuje věřitele a slouží k zakrytí zcizených prostředků,“ hodnotí transakci advokát Václav Sládek, specialista na obchodní právo. Zákon dává věřitelům možnost podat žalobu na neplatnost podobných převodů. Jenže taková žaloba musí být podána do tří let, v tomto případě do letošního února. Nikdo z věřitelů to však neudělal. Ani Komerční banka, která jinak kvůli dluhům podala na Chvalovského trestní oznámení a prosadila i konkurz na jeho osobní majetek. Proč? To není mluvčí banky Marie Petrovová schopna vysvětlit. „Nemůžu nikoho sehnat. Napište, že se vzhledem k probíhajícímu šetření nemůžeme vyjadřovat,“ říká po čtyřech dnech od zaslání otázek a několika urgencích.

Podle právníka Sládka zbývá jediná šance, jak by vila mohla propadnout na náhradu škody: obvinit dceru Chvalovského z trestného činu podílnictví. „To by se ale muselo prokázat, že věděla, že jde o výnos z trestné činnosti. A to je obtížné,“ upozorňuje Sládek. Nic takového ovšem vyšetřovatelé nechystají. „Nejsou doklady, z jakých peněz byl dům postaven,“ tvrdí vrchní státní zástupce František Fíla, který má Chvalovského případ na starosti.

Hubený úlovek ze Švýcar

A co si tedy věřitelé na miliardovém dlužníkovi vezmou? Státní zástupce Fíla obstavil čtyři automobily (sportovní mercedes, BMW a dva terénní vozy, které Chvalovský nadále užívá, ale nesmí je na nikoho převést) a několik menších pozemků po celé republice, psaných na Chvalovského nebo na některou z jeho zkrachovalých firem. „Nepředpokládáme, že by toho bylo za víc než dvacet milionů,“ říká Fíla. Navzdory tomu jezdí Chvalovský často do ciziny (na každou cestu musí mít svolení státního zástupce). Kde na to bere peníze, když v květnu uvalil soud konkurz i na jeho osobní majetek? „Tvrdí, že žije z půjček a podpory přátel,“ říká konkurzní správce Chvalovského majetku Dušan Diviš.

Ještě nedávno to přitom vypadalo, že podstatná část z více než dvoumiliardového dluhu se Komerční bance vrátí. Počátkem loňského roku totiž státní zástupce Fíla oznámil, že ve Švýcarsku nechal zablokovat zhruba třetinu peněz, které z banky odtekly na tamní účty Chvalovského firem (na tyto převody upozornila z vlastní iniciativy sama švýcarská justice kvůli podezření na praní špinavých peněz). Jenže po několika měsících přišla ze Švýcar zpráva, se kterou už se vyšetřovatelé tolik nechlubili. Na účtech v bance Credit Suisse v St. Gallenu zbylo pouhých 200 tisíc švýcarských franků, tedy asi čtyři miliony korun (původní neoficiální sdělení tamních úřadů se zmiňovalo o částce více než stonásobné). Jak je to možné? „Zřejmě se o naší snaze dozvěděl a stačil vše vybrat,“ krčí rameny Fíla. Podpisové právo měl kromě Františka Chvalovského i jeho otec. Kolik přesně na kontě bylo peněz a odkud pocházely, není zatím podle Fíly možné zjistit. „Švýcaři nám řekli, že pohyby na účtu sdělí až soudu.“

Volám a nevím kam

Sehnat vyjádření Chvalovského či jeho rodiny je nemožné. Radka Chvalovská nebyla minulý týden na domácím telefonu k zastižení a na e-mail neodpověděla. Zkrachovalý magnát na vzkazy se žádostí o rozhovor nereaguje. „Nevím, kdy manžel přijde, jezdí někde po republice,“ říká drobná, nakrátko ostříhaná blondýnka po zazvonění u rodinné vily. O převodech majetku se bavit nechce: „To vám vysvětlí náš právník.“ Chvalovského advokát Karel Brückler není sdílnější: „K tomu nemám zmocnění se vyjadřovat.“ Vzkaz svému klientovi odmítá předat. „Nemám na něj telefon, když ho potřebuji sehnat, nechám mu vzkaz ve firmě,“ říká Brückler. V jaké firmě? „To si nepamatuji.“

(Respekt)



Zpátky