Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Mediální trapas - Klaus v BBC

Jiří Pehe

Rozhovor prezidenta Václava Klause s Timem Sebastianem ve slavném pořadu BBC Hard Talk nepřinesl (alespoň českému divákovi) nic nového, pokud jde o Klausovy politické názory. Český prezident zopakoval své obavy ze vstupu do Evropské unie. Na otázku, jak volil v referendu o vstupu, odmítl odpovědět. Zajímavější než Klausovy předpověditelné odpovědi bylo vidět českého prezidenta takříkajíc „v akci“ před kamerami slavné televizní stanice. Nebyla to pěkná podívaná. Prezident si BBC evidentně spletl s televizí Nova.

Tak především Václav Klaus se choval k Sebastianovi stejně, jako se chová k českým novinářům. Opakovaně si stěžoval na špatně položené otázky, nebo naznačoval, že ho ta která otázka uráží. Takové chování lze občas pochopit, když inteligentní a vzdělaný Klaus musí čelit otázkám nevzdělaných novinářských elévů v Čechách. Sebastian ovšem není žádný hlupák; je to světoznámá instituce, světové veřejnosti rozhodně známější než současný český prezident. Do jeho pořadu chodí slavní lidé - od politiků přes spisovatele až po nukleární fyziky. Sebastianovy otázky se jim někdy nemusí líbit, ale téměř nikdy nereagují zpochybňováním Sebastianova práva takové otázky pokládat.

Václav Klaus také neváhal zaútočit na vážené instituce, jako jsou Amnesty International nebo britský parlament. Když se mu nelíbila Sebastianova otázka ohledně zprávy Amnesty International o vývozu českých zbraní, věnoval se nikoliv jádru otázky - tedy vývozu zbraní - ale divákům sdělil, že on Amnesty International neuznává a její zprávy nejsou pro něho směrodatné. Na to má jistě právo, ale měl by vysvětlit, jaké zdroje informací má v tomto ohledu on a co je pro něho směrodatné. Podobně reagoval na otázku týkající se zprávy britského parlamentu o situaci Romů v České republice.

Výsledkem byl dojem nabubřelosti a arogance, na který diváci BBC nejsou v debatách s politiky zvyklí. Jinými slovy: Pokud chtěl český prezident působit jako člověk s jasnými názory, který si nenechá vnutit „falešná“ témata a obvinění na adresu České republiky ani od slavného Tima Sebastiana, podařil se mu pravý opak. Ve srovnání se slušným a civilizovaným moderátorem působil bohužel jako namyšlený nabob.

Zklamáním byla i prezidentova angličtina. Ve srovnání s bývalým prezidentem mluví Klaus anglicky poměrně dobře, ale on a jeho poradci zřejmě přeceňují jeho schopnosti. Mnohé Klausovy odpovědi by nezněly tak arogantně a útočně, kdyby byl schopen v angličtině ironie a nuancí, kterých je schopen v češtině.

Silné výrazy, jako je například „absolutely not“, působí v angličtině skutečně silně. Klaus má tendenci takové výrazy nadužívat. Pokud český prezident ještě někdy dostane šanci v podobném pořadu vystoupit, bylo by lepší, kdyby hovořil svou mateřštinou.

(www.pehe.cz)



Zpátky