Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Kdo chtěl zabít svědka Látera.

Hana Čápová, Ivan Lamper

Gangsterský seriál v Mostě má nové výpovědi a odvážné soudce, ale policie zatím váhá

Čtyři muži, kteří byli v poslední době zastřeleni v Litvínově a Mostě, mají dvě věci společné. Patří do okruhu lidí kolem nekorunovaného šéfa tamního polosvěta Martina Macháčka. Zabiti byli při útoku, lidmi, které napadli. Přesto tamní policie a radnice tvrdí, že organizované násilí v jejich regionu nijak nevybočuje z normálu. Neschopnost okresních strážců zákona stíhat šéfy, nejen najaté mlátičky, vede k tomu, že se z nich pomalu začínají stávat vážení občané. Útok na mosteckou diskotéku Neprakta ale přinesl i dílčí změny k lepšímu.

Na Silvestra nabito

Od samého začátku nikdo kromě samotných útočníků a jejich přátel nezpochybňoval fakt, že ochranka mostecké diskotéky Neprakta střílela v sebeobraně. Před přesilou by jinak neuchránila sebe ani lidi uvnitř podniku. Naopak pět z útočníků už kriminální policie obvinila z výtržnictví. Nepochybuje o tom, že měli baseballové pálky, nože a použili střelnou zbraň. O zbraních v jejich rukou se však kriminálka dozvěděla až od svědků, mostecká policie jim je v osudnou noc nezabavila. Nechala je v klidu odejít domů. „Vypadá to, jako by jim napomáhali – přestože byli na místě, nezasáhli, a pak nechali pachatele zničit stopy,“ kritizoval práci policie krátce po incidentu majitel diskotéky Josef Smolík. Inspekce ministra vnitra se však tímto vážným obviněním vůbec nezabývala. Podle jejího šéfa Mikuláše Tomina tak obtížný úkol už předem vzdala: „Dokázat, že policista něco úmyslně opomněl, je těžké.“

Majitel napadené diskotéky od počátku opakuje, že nešlo o náhodnou bitku, ale organizovaný útok. „Je třeba stíhat nejen najaté mlátičky, ale hlavně jejich šéfa.“ Stopy pro to jsou. Útočníci začali svou pouť nočním městem v konkurenčním podniku Manhattan, který patří Martinu Macháčkovi. Ten se také jako z udělání objevil nad ránem v nemocnici, právě když tam policie vezla zraněné muže z ochranky. „Takový podtext incidentu zatím nezkoumám,“ říká přesto vyšetřovatel Vladimír Vyhnálek, který případ bere jako náhodnou rvačku.

Zmlať svědka

Nicméně podtext organizovaného vyděračského násilí nad litvínovským incidentem visí tím spíš, že je znám už z jiných zdejších případů. „Mí klienti jednali ve strachu z lidí, kteří by chtěli kontrolovat město a zavádět tam své pořádky,“ obhajoval loni v září advokát Richard Třeštík dva muže, kteří zastřelili dva zaměstnance bezpečnostní agentury ovládané Martinem Macháčkem. Třeštíkovi klienti dostali sedmnáct a osmnáct let přesto, že vražedný střet vyprovokovali sami zastřelení, kteří je pronásledovali nočním městem a útočili na ně. Širšími souvislostmi případu se tehdy až na novináře nikdo nezabýval.

Také známý zpěvák a majitel litvínovského klubu Pijonýrák Martin Maxa má s řáděním Macháčkova gangu své zkušenosti. Cílem útoků na náhodně vybrané hosty je demonstrovat sílu a vynutit si výpalné za „ochranu“ klubu. Když Maxa před rokem a půl přispěchal na pomoc jednomu z hostů, kterého před jeho klubem útočník mlátil pistolí, odnesl to zraněním po kulce, která mu zasáhla hlavu, ale naštěstí po ní jen sklouzla. Hůř dopadl svědek incidentu, který se spolu s deseti dalšími přihlásil litvínovské policii. Jejich jména, adresy a mobilní telefony dosud neznámý policista předal gangu. Za hrdinství svědčit navzdory vyhrožování skončil Martin Láter loni v květnu po několika ranách palicí na hranici života a smrti v nemocnici. „K jistému úniku informací došlo,“ připustil tehdy šéf okresní policie Václav Jakubík. „Ale neprokázalo se, kdo za to může.“

Události před diskotékou Neprakta a pocit, že takhle už to dál nejde, teď přiměly k veřejnému vystoupení dalšího z tehdejších svědků, Jiřího Pousku. Dozvěděli jsme se tak zajímavé věci. Pouska, dnes litvínovský policista, tehdy vyšetřovatelům sdělil, že muže, který bil člověka před Pijonýrákem a pak vystřelil na Maxu, viděl předtím v klubu spolu s Macháčkem. „Byl tam jako Macháčkova gorila,“ říká Jiří Pouska. „Chtěl jsem, aby se to neřešilo jako náhoda, ale jako součást zastrašování lidí, které probíhá častěji, než říká náčelník okresní policie pan Jakubík.“ Litvínovskou kriminálku ale Pouskův podnět nezajímal. Až teď, po útoku na diskotéku Neprakta, se s ním začalo něco dít: „Přijeli za mnou z krajské kriminálky, že se jim můj poznatek dostal do rukou.“

Vzorem pro policii může být soudkyně okresního soudu v Mostě Kamila Krejcarová. Za čtrnáct dní ji čeká další hlavní líčení s mužem, který zmrzačil svědka Látera. Policie věc uzavřela jako náhodnou hospodskou rvačku. Soudkyně se však chce dobrat podstaty případu. „Přestože ve spise nebyla žádná zmínka o tom, že by se mohlo jednat o objednaný útok,“ říká soudkyně, „dosavadní výsledky líčení na tuhle možnost ukazují. Budu provádět dokazování několika dalšími svědky.“ Státní zástupkyně Naďa Voláková s tímto výkladem souhlasí.

Emoce v kinu Svět

Martin Macháček a Kamil Havelka, jeho společník z firmy, která se zabývá vymáháním pohledávek, zatím problémy s policií nemají. Naopak se začínají etablovat jako seriózní podnikatelé. Macháček pořádá na oslavu svých narozenin harley party s koncerty a stánky s občerstvením pro veřejnost. Kamil Havelka minulý týden uspořádal tiskovku, na které se jím sezvaní podnikatelé zlobili: Mafiánské praktiky? To je jen chiméra a pověsti, které nás všechny mohou poškodit. Lidé se kvůli tomu začnou bát chodit do nočních podniků. Kamil Havelka se už stal i obchodním partnerem města Litvínov. Před pár měsíci od něj koupil velký dům v centru, bývalé kino Svět (za polovinu odhadní ceny). „Dal nejvyšší nabídku,“ říká zastupitel Petr Myšák. „Věci, které slýchám – emoce typu: figuruje v podsvětí – do výběrového řízení nepatří.“

Nadějně nevypadá ani poslední změna ve vedení okresní policie. Jako svého zástupce si Václav Jakubík vybral Vlastislava Slíže. Tento bývalý šéf okresní policie v Karlových Varech nedávno podal demisi poté, co šestnáct jeho podřízených důstojníků skončilo postupně mimo službu kvůli podezření z těžkých zločinů (viz článek Život a doba ředitele Slíže). „Odešel dobrovolně,“ zastává se Slíže šéf krajské správy Jiří Vorálek. „Je otázka, zda by musel. Nikdo mu nic nevyčetl.“

(Respekt)



Zpátky