Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


Poslanecké ano za miliardu.

Robert Zelenka

Bezcelní obchody z hranic zmizí, na letištích zůstanou

Dvacítka firem a mnohamiliardové roční obraty, to jsou české duty free shopy. Loni měly podle představ Evropské unie zaniknout. Nestalo se.

Obchody v bezcelních zónách, které neplatí z prodaného zboží státu žádné daně, se rušit nebudou. Z příhraničních oblastí sice v březnu zmizí, v tranzitních prostorách mezinárodních letišť však zůstanou i po vstupu země do EU. "Bez daní se zboží bude prodávat pouze lidem, kteří cestují mimo EU, stejně jako je tomu na ostatních evropských letištích. Prodavači se budou řídit podle předloženého palubního lístku," vysvětluje zástupce Českého sdružení duty free shopů Luděk Fiala. Ten, kdo poletí do zemí Unie, zaplatí plnou cenu zboží včetně daní. Pokud pocestujete například do Ruska nebo Číny, daně platit nebudete stejně jako dosud.

Silná dvojka

Mezi firmami zabývajícími se bezcelními obchody hraje zřejmě nejvýznamnější roli Unimex Group. Společnost, které patří například cestovní kancelář Čedok, přitom nikdy nerozkryla, kolik jejích příjmů pochází z duty free shopů. Na pražském ruzyňském letišti vlastní čtyři ze šestnácti obchodů v takzvané tranzitní zóně, kde lze nakupovat bez cla. Kolik má Unimex příhraničních bezcelních obchodů, jež by měly být na konci března zrušeny, není známo. Jaromír Šmejkal, jemuž patří podle agentury Čekia čtyřicet procent firmy, se nejprve omluvil pro rodinné problémy, pak sice svolil k odpovědi na dotazy, ale do uzávěrky listu je nedodal. "Unimex určitě hraje v tomto sektoru významnou roli," uvedl bez bližších podrobností Fiala. Nakolik se březnové zrušení bezcelních obchodů u hranic dotkne majitele druhé největší tuzemské cestovní kanceláře, tedy zatím není jisté. Odpovědi se vyhnul také Petr Jirsa, jednatel Acron Czech, který má na letišti také čtyři duty free shopy. "Nevíme, co přinese vstup do EU a nakolik se nám kvůli zavedení daní pro cestující do evropských zemí sníží zisk ," uvedla vedoucí bezcelních obchodů firmy Barbora Smutná. Na otázky týkající se firmy odmítla odpovědět. Slíbila, že dotazy předá Jirsovi. Ten se však neozval. Acron Czech kromě čtyř duty free shopů vlastní hotel Henry nedaleko pražského Výstaviště a v květnu plánuje otevření hotelu Tranzit přímo v areálu pražského letiště.

Vlivní hráči

Vlastníci duty free shopů patří mezi nejvlivnější lobbistické skupiny v zemi. Uzavření obchodů v bezcelních zónách, na které tlačila EU, už několikrát oddálili. Naposledy na přelomu loňského a letošního roku, kdy s důkladnou pomocí šéfa hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Josefa Hojdara (ČSSD) a drtivé většiny poslanců nadvakrát prodloužili život příhraničních obchodů do konce března a letištních až do vstupu země do EU. Původně měly všechny bezcelní obchody z hranic zmizet nejpozději v prosinci 2003. Na letištích obchodníci v tranzitní zóně měli od ledna až do vstupu země do EU platit daně jako ostatní konkurence. Poslance v prosazení změn, které prodloužily ničím nerušenou pohodu majitelů duty free shopů nejméně o tři měsíce, neodradila ani skutečnost, že podle odpůrců z řad senátorů kolem Martina Mejstříka (bezpartijní), Přemysla Sobotky (ODS) a Soni Paukrtové (bezpartijní) za tu dobu ochudí státní pokladnu na daních o tři miliardy korun. "Vypadá to jako korupce. Neumím si to jinak vysvětlit. Vždyť je to celé nemorální. Poměrně úzká skupina podnikatelů je zvýhodňována na úkor ostatních a Poslanecká sněmovna s tím odmítá i přes tlak EU cokoliv udělat," rozčiluje se Mejstřík. Kdo koho korumpuje, však odmítá upřesnit.

Aktivní Hojdar

S úpravou, která umožnila duty free shopům na hranicích zcela nerušeně fungovat další tři měsíce, přišel předseda hospodářského výboru Hojdar. Do projednávaného zákona o silniční dopravě "propašoval" pozměňovací návrh, který umožnil, že bezcelní obchody na hranicích až do konce letošního března nemusejí platit daň z přidané hodnoty. Bylo to 16. února v půl sedmé večer a proti se neozval jediný z přítomných poslanců. Ani ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), který podle zápisu z jednání sněmovny dokonce přijetí Hojdarova návrhu doporučil. "Návrh jsem vznesl po konzultaci s ministrem financí, který pro něj také hlasoval," uvedl po přijetí zákona Hojdar. Zákonodárci činnost bezcelních obchodů až do března povolili už na sklonku loňského roku, s tím, že obchodníci budou smět doprodávat zásoby a odpustili jim jenom spotřební daň. Teď nebudou muset duty free shopy platit ani daň z přidané hodnoty a stát podle odpůrců návrhu z řad senátorů přijde na DPH za tři měsíce o dalších sto až čtyři sta milionů korun.

(Týden)



Zpátky