Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Štrasburk dal lekci české justici

Jana Blažková, Luděk Navara

Evropský soud se rozhodl předvést české justici, že spory, které se u nás vlečou roky, je třeba řešit rázně. Zvlášť jde-li o děti. Stížnosti z Česka vyřídí přednostně.

Čtrnáct otců, kteří si ve Štrasburku stěžují, že od chvíle, kdy se rozvedli, neviděli své děti, může začít opatrně slavit. Muži zatím vyhráno nemají, svitla jim však naděje, že se spravedlnosti domohou dřív, než jejich děti dospějí. Všichni tento týden ze svých schránek vytáhli stejné dopisy: Evropský soud jim v nich píše, že jejich podněty vyřídí přednostně. A to kvůli tomu, že je považuje za závažné, protože v nich jde o děti. Muži chtějí od Česka miliony korun odškodného, protože soudy nevymáhají svá vlastní rozhodnutí a nedokázaly jejich bývalé ženy donutit, aby děti otcům v určené dny "půjčovaly". Stejný dopis dostala i invalidní důchodkyně Helena Ciprová, která pro změnu Česko letos v únoru zažalovala za to, že jí za šestnáct let nepomohlo vymoci od exmanžela ani korunu výživného na dceru. "Zrovna mi to přišlo. Konečně někdo pochopil, že když jde o děti, musí se jednat rychle," podotkla Ciprová.

Stížnosti obvykle Evropský soud vyřizuje v pořadí, jak mu docházejí. A trvá to i pár let. Možnosti přednostního projednání se využívá zřídka. "Když se něco takového stane, znamená to, že soud považuje podnět za závažný, který nesnese odkladu," řekla MF DNES mluvčí Evropského soudu Stephanie Kleinová. Že by někdy soud rozhodl, že se bude přednostně zabývat celým balíkem stížnosti, jako se to teď stalo v případě Česka, nepamatují ani ve Štrasburku. "Za celý leden a únor tohoto roku se to stalo jen u třinácti případů ze stovek, které řešíme. Rozhoduje o tom předseda senátu," vysvětlila Kleinová.

Vládní zmocněnec pro soud ve Štrasburku Vít Schorm o nejnovějším vývoji zatím informace nemá. "Ale nevylučuji to, spory o děti patří k případům, které si zasluhují rychlejší vyřízení než jiné. A pokud si to naše soudy vezmou k srdci jako lekci, můžeme být všichni jenom rádi," podotkl Schorm. Dopis ze Štrasburku dostal tento týden i Luboš Patera z Bělče, který svého dnes čtrnáctiletého syna nevídá už dvanáct let, i když má právo s ním trávit každý druhý víkend. Svou újmu si cení na 148 tisíc eur, které chce od Česka jako odškodné. "Zdá se, že evropští soudci vnímají bezpráví, jehož jsme oběťmi, vážně. Chystáme další žaloby, případů diskriminace ze strany soudů je mnohem víc," tvrdí Patera.

(MF DNES)



Zpátky