Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2004


František Rigo. Muž, který ví příliš mnoho?

Jaroslav Kmenta

Podnikatel odsouzený za podvody před zatčením promluvil. Prozradil, že pracoval pro tajnou službu BIS. Život šestatřicetiletého podnikatele ze severních Čech Františka Riga je tak pestrý, že by se dal zfilmovat. Jaký žánr by to byl? Zcela jistě detektivka, nebo ještě lépe bondovka.

Českolipský podnikatel František Rigo se před měsícem veřejně přiznal k tomu, že byl dlouholetým agentem tajné služby BIS, a naprosto detailně popsal, kdo ho řídil a na jakých akcích se podílel. Rigo se s tím svěřil MF DNES. Je to vůbec poprvé v novodobé historii České republiky, kdy se někdo ke spolupráci s BIS přiznal a konkrétně ji popsal.

Informace o tom, že se František Rigo rozhodl promluvit, vyvolává nervozitu ve zpravodajských a policejních kruzích. Rigo byl totiž agentem BIS již od roku 1993 a pracoval také pro speciální policejní útvary včetně protidrogové brigády. Loni byl navíc i ve službách rozvědky, která sbírá informace v zahraničí.

"Čím dříve se mě zbaví, tím dříve pro ně přestanu být nebezpečný," prohlásil Rigo těsně před tím, než ho zatkla policie. Ta si pro něj přišla večer 11. března do areálu pražského multikina na Černém Mostě. Bylo to bezprostředně poté, co poskytl MF DNES rozhovor.

Oficiálním důvodem k zatčení bylo to, že se vyhýbal nástupu do vězení. Rigo byl v roce 2002 odsouzen k 11 letům za to, že už počátkem devadesátých let připravil Kreditní banku Plzeň, AB banku a finanční společnost A leasing o téměř 150 milionů korun.

Letos v lednu mu pak soud odmítl poslední odvolání a Rigo se od té doby skrýval na neznámých místech v Praze. Policie ho však téměř dva měsíce nechávala být a nehledala ho, protože takových případů, kdy někdo nechce nastoupit trest, jsou ročně stovky. Policisté spustili speciální akci na zatčení Riga až poté, co z odposlechů zjistila, že je ochoten zveřejnit utajované informace o svém "druhém životě".

Proč Rigo porušil závazek mlčenlivosti a promluvil i o věcech, o kterých se jinak mluvit nemá? Rigo tvrdí, že ho tajná služba podvedla. "Nejdříve mi slíbili, že když pro ně budu pracovat, tak se případ mých nesplacených úvěrů nebude vůbec vyšetřovat. Pak slibovali, že zařídí, aby se kauza nedostala před soud. A teď naposledy se dušovali, že zajistí, že nepůjdu do vězení. Já jsem jim celou dobu věřil, ale teď vím, že to byla jen přetvářka a že mě jenom zneužívali," řekl Rigo, když byl ještě na svobodě.

Pavučina peněz a kontaktů

František Rigo se stal objektem zájmu zpravodajských služeb a policie na přelomu let 1992 a 1993. Rigo, který měl do té doby jen malou firmu na výrobu skla, totiž získával až příliš snadno u mnoha českých bank stamilionové úvěry. Tehdy mu bylo pouhých 24 let a v žádném případě nebyl mozkem finančních operací. Mužem v pozadí, který mu v bankách otevíral dveře, byl vysoce postavený úředník ministerstva průmyslu a obchodu František Malata, bývalý špičkový agent StB, který měl podle interní zprávy BIS styky i se sovětskou tajnou službou KGB.

Rigo se tehdy stýkal i s lidmi z podsvětí, a tak ho začala policie sledovat a odposlouchávat. Na akci byl vyčleněn speciální tým, který dostal příznačný název Pavučina, protože měl rozkrýt veškeré personální vazby a finanční toky kolem Františka Riga. "Rigo například přijel jednou v noci do Banky Scala a za dvě a půl hodiny odejel s vyjednaným úvěrem ve výši 52 milionů korun. To nebylo normální," řekl jeden z detektivů, který se na tehdejším monitorování Riga podílel. Akce tehdy vyústila v zatčení několika osob, mezi nimiž byli bankéři, ale i drogoví bossové.

Vydírání, s. r. o.

Nezávisle na týmu Pavučina se však Františku Rigovi začal věnovat i kriminalista Ladislav Kirschner z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ten tehdy informace o podezřelých aktivitách Riga zneužil. Začal Riga vydírat. "Říkal, že policie má dost důkazů na to, aby mě zavřela, ale že se z toho mohu vykoupit. Chtěl za to 300 tisíc korun, tak jsem mu je dal. Ale když přišel za čtrnáct dní a chtěl dalších 150 tisíc, řekl jsem dost," uvedl Rigo. Kirschner pak začal vydírat Rigova obchodního partnera Luďka Víška a ten to oznámil policii. Zvláštní policejní tým tehdy Kirschnera zatkl, když měl přebírat od Víška peníze přímo v bance. "Byl to skutečně velký malér," říká dnes tehdejší šéf celého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Josef Doucha.

Nikdo nikdy nevyšetřil, zda se na vydírání a korupci nepodíleli i někteří Kirschnerovi nadřízení. "Ještě než ho zatkli, musel jsem mu koupit auto, staršího renaulta. To prý bylo pro jeho šéfa a stejně tak žádal pro své nadřízené peníze na zakoupení nějaké jachty," řekl Rigo. Kirschner u policie už nepracuje, ale dva z jeho tehdejších bezprostředních nadřízených Jiří S. a Jiří G. zastávají u policie významné posty dodnes. "Toto podezření se nikdy nevyšetřovalo. To je pravda. Inspekci se tehdy předával jen Kirschner," uvedl Doucha.

Úvěry na drogy

Klíčovým okamžikem v života Františka Riga bylo setkání s důstojníkem BIS Karlem M. "S ním mě seznámil pan Malata. Říkal, že je to člověk, který mi pomůže ze všech problémů," řekl Rigo. Poprvé se sešli na jaře v roce 1993 v hotelu Intercontinental a pak se scházeli až do roku 1996. Po celou tu dobu byl Karel M. řídícím důstojníkem Františka Riga. Během této doby vyústily některé jejich společné operace v zatčení gangu obchodníků se zbraněmi nebo drogových bossů.

Přestože větší část peněz vytuneloval Rigo z bank ještě před podepsáním spolupráce s BIS, podvodné úvěry získával i potom. "Část z těchto peněz, přesně 1,5 milionu korun, jsem jim tehdy dokonce půjčil na operaci, při které se měl monitorovat obchod s drogami. Říkali, že to mají jen na stafáž a že mi to ihned vrátí. Ale pak přišli a řekli, že ty peníze museli pustit z ruky, aby mohli sledovat jejich další pohyb. Takže mi přinesli kilogram kokainu, který od toho gangu za mé peníze koupili," řekl Rigo.

Rigův právník Narcis Tomášek přiznává, že Rigovým "historkám" o tajných službách dlouhou dobu nevěřil, ale když podal před čtyřmi lety podnět na Inspekci BIS, byl podle svých slov v šoku. "Nějaké drogy, zbraně, nebo že ho používala Biska... Mně to znělo spíše jako z nějakého filmu, ale když jsme seděli na té inspekci, tak mě to přesvědčilo. Sám ředitel Inspekce BIS mi řekl, že je to pravda, že se šetří podezření, že byly používány černé peníze na nákup drog, které používala Biska v nějakých akcích. Byl o tom sepsán rozsáhlý protokol," prohlásil Tomášek.

Advokát přiznal, že se pokoušel už před dvěma lety u soudu v Plzni, kde se řešil podvod se 100 miliony, naznačit, že Rigovi byla slíbena beztrestnost, protože je agentem tajné služby, ale soudce to nakonec nevzal jako polehčující okolnost.

Skončí v Bohnicích?

Bývalý řídící důstojník Františka Riga Karel M. dnes zastává významný post náměstka civilní rozvědky. Rigo ho tehdy znal pod krycím jménem M., ale ve skutečnosti se jmenuje Karel Randák.

"Nehodlám se k tomu vůbec vyjadřovat," prohlásil Randák. V souvislosti s drogovou operací identifikoval Rigo ještě dalšího důstojníka BIS, který se na akci podílel. Jde o Martina Hejla, který po odchodu z BIS pracoval dlouho v Národním bezpečnostním úřadu a nyní je soukromý podnikatel. "Jsou to bláboly. Já mám svědomí čisté," řekl Hejl.

Ministr vnitra Stanislav Gross uvedl, že má k celému případu jen útržkovité informace. "Slyšel jsem o nějakých obchodech s drogami, ale opravdu nevím, co je na tom pravdy," uvedl Gross. A náměstka rozvědky Randáka se zastal. "Nevím, co bylo v minulosti, ale nyní je to jeden z nejuznávanějších profesionálů v oboru," řekl Gross.

Několik dní před zatčením se Rigo svěřil MF DNES, že jestli se dostane do vězení, nepřežije to. "Buď umřu, nebo se zblázním," prohlásil. V pankrácké věznici Rigo skutečně dlouho nevydržel. "Teď je v Brně na psychiatrii. On by se rád dostal do civilního zařízení, do nějaké psychiatrické léčebny. Podle mého názoru je to přirozená reakce osobnosti pana Riga. Brání se být ve vězení," řekl včera advokát Tomášek.

(MF DNES)



Zpátky