Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Poznámky k americkým volbám

Vladimír Cícha

Jakkoli jsem rád že Spojené státy hrají význačnou roli ve světě od doby jejich založení, předvolební kampaně v podobě, v jaké každý čtvrtý rok probíhají, jsou pro mne více divadlem... s nesmírně důležitými následky.

Jsou tací, jež považují zvolení G. W. Bushe v roce 2000 za neregulérní a zmanipulované ve státě Florida s bratrem-guvernérem Jeffem Bushem. Hm, nevím, ta šaráda s volebními lístky mi připadla tak, že kdo není schopen užít volební kartu správně, toho hlas nemá valný význam. Pokud jde o jednotlivé státy, Bush vyhrál ve většině, ačkoli nezískal většinovou přízeň voličstva. Ale jaký mají v USA systém, takové výsledky.

K neštěstí 11. září roku 2001 došlo zřejmě z nejednoho důvodu... stovky odborníků vydávají o tom dnes svá svědectví a názory. Já mám zato, že Bill Clinton dbal o předzářijovou bezpečnost země stejně chabě jako G. W. Bush. Po bitvě je každý generálem...

Útok na Irák se zdá být dnes z hlediska zbraní hromadného ničení omylem. Nikdo ale nemůže zodpovědně říci, jak by situace dnes vypadala, kdyby k němu nedošlo. Bohužel, akce stojí Ameriku lidské životy a ohromné množství peněz, kterých je nepochybně třeba jinde. Nikdo neví, jak by si v krizi počínal Al Gore. A OSN v té věci, dle mého názoru, opět selhala. Není velkým tajemstvím, že většina obyvatel Iráku je ráda, že jim nepanuje Saddám. Problémy způsobují islámští fundamentalisté, ne vždy iráckého původu.

Není zcela potěšující fakt, že rodina Bushů má letité, úzké obchodní vztahy se Saúdskou Arábií, zemí, z níž pochází Usáma stejně jako valná většina těch, kdož řídili letadla na americké objekty onoho tragického dne.

Potěšující fakt, svědčící o skutečné americké demokracii, je ona možnost daná Michaelu Mooremu vydělávat miliony na filmech, které z prezidenta USA dělají blba a zločince. Pochybuji, že existuje jiná země na světě, kde by totéž bylo možné.

Proběhla konference demokratické strany... mnoho se mluví o amerických prezidentech a prezidentských kandidátech jako o vojácích a hrdinech. Vietnamská válka dávno byla označena za fiasko... a přece, účast v ní je dnes panu Kerrymu přičítána jako významné plus. Malinko paradoxní, zdá se. Krom toho, ve věci válečného konfliktu má sice prezident rozhodující slovo, ale to je výsledkem mínění nejbližších jeho poradců, včetně vojenských odborníků.

Též hojně proklamováno, že demokraté na své důležité sešlosti soustředí se na pozitivní prospekt budoucnosti, vynechají útoky proti Bushovi; ale nějak se jim zatím tento slib nedařilo dodržet.

Demokratická, svobodná část světa ocitla se v situaci, z níž sotva už se dá vybřednout. Ta je důsledkem oné známé zneužitelnosti demokratického uspořádání důsledkem otevřené náruče, s níž evropské země stejně jako Amerika po dlouhá léta přijímaly ty, v jejichž srdcích a myslích nebylo nic než zkáza pro poskytovatele nového domova. Obávám se, že není už cesty ze začarovaného kruhu ven. Alespoň se mi k tomu nedostává dosti nadějných informací. Ale spíš je tomu naopak.

Tímto optimistickým sdělením svoje povídání končím.



Zpátky