Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Justice: Bez eurozatykače nesplní Česko podmínky vstupu do EU

Pokud Česká republika neschválí zákon o evropském zatýkacím rozkazu, který v pondělí vetoval prezident Václav Klaus, poruší podmínky vstupu do Evropské unie. Upozornil na to včera mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. "EU by v souladu s podepsanou smlouvou mohla reagovat ochrannými opatřeními," varoval Dimun.

Takzvaný eurozatykač má umožnit vydávání českých občanů ke stíhání do členských zemí EU. Kromě ČR a Itálie již zákon schválili všichni členové unie. Eurozatykač má podle předkladatelů zlepšit mezinárodní justiční spolupráci, jeho smysl je zdůrazňován zejména v souvislosti s bojem proti terorismu.

Klaus ale v pondělí odmítl normu, která již prošla oběma komorami parlamentu, podepsat. "Znamená to rezignaci na vlastní svrchovanost České republiky a na její způsobilost v tomto ohledu samostatně jednat," vysvětlil Václav Klaus. Jeho postoj přivítali jak komunisté, tak ODS. K přehlasování prezidentova veta je třeba 101 poslaneckých hlasů. Ministerstvo spravedlnosti také varuje, že v případě konečného odmítnutí eurozatykače by stát porušil ústavu, podle níž ČR dodržuje své mezinárodní závazky. Právě porušením ústavních zákonů však argumentují i kritici novely - podle Listiny základních práv nemůže být občan ČR nucen k opuštění vlasti.

Podle Dimuna však eurozatykač v rozporu s Listinou není. Lidé, kteří by byli na jeho základě vydáni ke stíhání do státu Evropské unie, budou mít totiž po pravomocném odsuzujícím verdiktu možnost si vybrat, zda si trest odpykají v Česku, či za hranicemi. Žádající stát musí poskytnout záruku, že stíhanou osobu po odsouzení předá zpět k výkonu trestu.

Koalice a opozice v Česku se půl roku přely, zda se mají kvůli eurozatykači změnit nejen běžné, ale i ústavní zákony. Vláda chtěla vydávání občanů do ciziny zajistit novelou ústavní Listiny základních práv a svobod, kterou ale sněmovna už na jaře neschválila. Koalice proto zkusila prosadit zatykač novelou trestního zákona a řádu.

(čtk)

Dopis redakci Lidových novin

Staneme se rájem světa

Ad LN 24. 8.: Prezident vetoval eurozatykač

Náš pan prezident vetoval zákon o mezinárodním zatykači, abychom nepřišli o státní suverenitu. Proč vydávat teroristy a zločince, hledané v civilizovaném světě, k potrestání, když jim můžeme u nás připravit pohodlný ráj a zaručit beztrestnost. "Kvalitní" práce naší suverénní policie a rychlost našich suverénních soudů zaručují, že po spáchání jakéhokoliv zločinu budou u nás v klidu žít až do smrti a pod ochranou státu. Budeme tak jediný suverénní stát v Evropě, který bude (když už ne daňovým rájem), tedy alespoň zločineckým rájem světa. Děkujeme, pane prezidente, že myslíte za nás všechny tak nějak dopředu...

Ivo Kučera

(lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky