Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Fotbalová špína vyplouvá

Jaroslav Spurný

Rozhodčí se paktují s bafuňáři a berou úplatky, ale liga je pořád v klidu. „Korupce ve fotbale má rysy organizovaného zločinu. Jsem zděšen z toho, co se tam děje,“ říká kroměřížský státní zástupce Pavel Pukovec, který od jara dozírá na vyšetření většiny případů ze stále se rozrůstající úplatkářské aféry v nejvyšší lize.

Minulé pondělí (20. 10. 2004 - pozn. red. CS-magazínu) MF Dnes zveřejnila nové přepisy odposlechů, na nichž přední rozhodčí souhlasí s nabídkami úplatků, včetně třeba noci s prostitutkou. Na světlo vycházejí další informace o propletenci přátelských vztahů mezi sudími a fotbalovými bossy. Nový ročník ligy však jede dál, jako by se nechumelilo.

Nejlepší rozhodčí

Ve zveřejněných odposleších hraje důležitou roli známý rozhodčí Lubomír Puček. Pětkrát vyhrál „Křišťálovou píšťalku“ (cena fotbalových funkcionářů a osobností pro nejlepšího sudího), Moravskoslezský deník jej před týdnem nadšeně nazval „nejlepším moravským rozhodčím všech dob“. V roce 1995 se blýskl veřejným prohlášením, že před časem odmítl úplatek dvou tehdejších fotbalových bossů. Když se ale o jeho slova začala zajímat policie, Puček odmítl vypovídat a tím vše skončilo. Zato se od té doby datuje přátelství s jedním z těch, které obvinil z korupce – majitelem drnovického klubu Janem Gottvaldem.

Od minulého týdne kolem Pučka přituhuje. Jen pro připomenutí: v zatím poslední vlně obvinění došlo na Opavu. Sportovní manažer tamního klubu Gustav Santarius, jak vyplývá z odposlechů, zaplatil letos v březnu (před zápasem Opavy s Olomoucí) rozhodčímu Václavu Zejdovi noc v luxusním hotelu a jako bonus mu dodal prostitutku. Hotel Gurmán patří právě zmíněnému Pučkovi. Na přepisu v MF Dnes mluví jako jeden ze spiklenců, svůj hotel líčí kolegovi Zejdovi takto: „Když se tam bude něco vymýšlet, nemusíš mít strach, že někdo dorazí, že nás vyfotí nebo natočí, to se tam nedělá.“ Co na tyto odposlechy říká? „Zejda tam spal, ale co bylo mezi ním a Santariusem, o tom nic nevím,“ sděluje Puček. „Z odposlechů byla zveřejněna jen část, ten zbytek dokazuje, že jsem nevinen.“ Podle jeho slov hotel Gurmán funguje půl roku, spalo v něm „maximálně pět rozhodčích“. Kdo platil jejich pobyty, už si prý nevzpomíná. Mimochodem, v Evropě se nositel Křišťálové píšťalky neprosadil. Před pěti lety řídil tak mizerně zápas v Anglii, že od té doby je nasazován jen na nedůležité zápasy. V české lize však píská dodnes.

Neřekl jsem ne

Pučkovo fotbalové podnikání se přitom neomezuje jen na hotel, kde občas přespí kolega. V roce 1994 se stal členem dozorčí rady druholigového Baníku Havířov. Jmenoval ho tam podnikatel Petr Kellovský, který je dnes ve vazbě kvůli podezření ze stamilionových podvodů s falešnými směnkami. Klub skončil po čtyřech letech v bankrotu, zůstal po něm zadlužený stadion. „V dozorčí radě jsem byl, ale mám svědky, že jsem tam nic nedělal a za nic nemůžu,“ reaguje Puček. A že je podivné, když rozhodčí sedí v druholigovém klubu? „Nic mi nezakazuje podnikat.“ Mezi jeho obchodní partnery patřil i podnikatel Radovan Krejčíř, stíhaný pro změnu kvůli podezření z podvodů s lehkými topnými oleji. Krejčíř před deseti lety ovládal fotbalový klub Drnovic a Puček si od něj v té době půjčoval milionové částky na podnikání. „Ale nikdy jsem tehdy Drnovice nepískal, mám čisté svědomí, prostě to byly přátelské půjčky,“ tvrdí.

O těsných vazbách mezi rozhodčími a funkcionáři mluví i další známý český rozhodčí Evžen Amler. „Když se jako rozhodčí chcete někam dostat, musíte respektovat svazovou mašinérii. Vy pískáte zápasy klubů a jejich šéfové o vás jako funkcionáři fotbalového svazu rozhodují,“ říká. Na zveřejněných odposleších mu manažer Viktorie Žižkov Ivan Horník nabízí dva tisíce eur za zmanipulování loňského zápasu Žižkova se Synotem Uherské Hradiště. Amlerova tehdejší reakce podle MF Dnes zněla: „Ivane, známe se a oba dva víme, jak to všechno běží. Já jsem ti chtěl říct, že tam budu včas a všechno dám do pořádku. A pak ti brnknu.“ Amler dnes tvrdí: „Úplatek jsem tehdy nevzal, ale neřekl jsem ani ne. Jen jsem to nechal vyšumět do ztracena, nechtěl jsem si komplikovat život.“

A jedeme dál

V obviněných klubech se přitom téměř nic neděje. Třeba manažer Opavy Jiří Berousek i poté, co policie začala stíhat jeho kolegu Gustava Santariuse, říká: „Pan Santarius pro nás dál pracuje. Zatím není nic prokázáno, počkáme na výsledky vyšetřování.“ V Opavě sice minulý týden rezignoval z vedení klubu náměstek primátora Václav Klučka (město má ve Slezském FC Opava čtvrtinový podíl), ale se zveřejněnými odposlechy to prý nesouvisí. „To nebylo kvůli korupční aféře, kterou považuji jen za selhání jednotlivce, prostě jsem nedokázal prosadit požadavky města proti většinovému vlastníkovi,“ říká Klučka.

Také Viktoria Žižkov, jejíž sportovní ředitel Ivan Horník byl obviněn z uplácení rozhodčích v devíti zápasech, si myje ruce. „Pan Horník nebyl zaměstnancem, ale samostatně výdělečně činná osoba. Za jeho údajné aktivity nemůžeme nést odpovědnost,“ říká prezident klubu Luděk Vinš.

A co na to Českomoravský fotbalový svaz? „Situace nepřispívá k dobrému nazírání veřejnosti na fotbal na klubové úrovni. Ale svaz za situaci nemůže, je to věc klubů a já ani další členové odstoupit nehodláme, počkáme na rozhodnutí valné hromady,“ říká předseda svazu Jan Obst. Valná hromada se sejde nejdřív v únoru. Hlavním Obstovým vyzývatelem bude šéf Sparty Vlastimil Košťál, jehož klub zatím patří mezi prověřované.

Rámeček

Stíhaní a trestaní

Počet stíhaných policií: tři desítky (převážně rozhodčí). Počet potrestaných fotbalovým svazem: 12 rozhodčích dostalo dvouletý zákaz pískat, stejnou dobu nesmějí ve fotbale působit funkcionáři Ivan Horník z Viktorie Žižkov a Jaroslav Hastík ze Synotu Uherské Hradiště. Jejich klubům se strhává dvanáct bodů v letošním ročníku. Obvinění padla za zápasy 4 klubů: Synotu, Viktorie, Opavy a Vítkovic. Prověřují se zápasy 7 klubů: Sparty, Teplic, Jablonce, Liberce, Olomouce, Mostu a Horních Počernic.

(Respekt)Zpátky