Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Proces knížete K.

Silvie Blechová

Obavy nejvyšších ústavních činitelů, že tato země padne do područí jednoho šlechtice, se pomalu rozplývají. František Oldřich Kinský (68) minulý čtvrtek prohrál odvolací soud o rodový palác na pražském Staroměstském náměstí. Šlo o nejvýznamnější část rozsáhlého majetku, o jehož navrácení Kinský ze svého argentinského domova usiluje. Seznam pří, které zatím prohrál, se tak s palácem zvýšil na čtyři. Pravomocně Kinský naopak uspěl celkem pětkrát.

Právě jeho úspěch rozpoutal loni v květnu poprask, který později pohnul i nejvyššími patry české politiky. Kníže tehdy podle rozhodnutí okresního soudu restituoval pozemky, kus lesa, rybník a oboru kolem Ústí nad Orlicí. Jeho právník tehdy uspěl s argumentem, že František Oldřich Kinský – dědic rodového panství – nikdy neztratil československé občanství, a o majetek tedy nepřišel.

Reakce části médií a politické scény se po ústeckoorlickém rozsudku posunuly do oblasti hysterie. Ministr kultury Pavel Dostál varoval před „prolomením Benešových dekretů“. Prezident Václav Klaus svolal na Hrad k poradě politické špičky, tehdejší premiér Vladimír Špidla uspořádal další schůzku, kde politici zkoumali, „jak tomu napříště zabránit“. Vláda pak parlamentem i přes námitky Senátu protlačila zákon, podle něhož má stát povinnost pomoci obcím soudícím se s restituenty, a požádala nejvyšší soud, aby rozhodl, zda lze o zabavený majetek žádat i skrze občanský zákoník (jak to udělal Kinský), nebo pouze prostřednictvím restitučních zákonů, kde by šlechtic vzhledem k dávno prošlým lhůtám už neměl šanci.

Nejvyšší soud se na jednotném postoji neshodl. Nicméně „Lex Kinský“ o státní pomoci obcím je tu a nese své plody. Od chvíle, kdy se do hry zapojili politici, neuspěl Kinský v jediném sporu. Jeho advokát Jaroslav Čapek v létě celou situaci označil za „politickou objednávku“. Ministr kultury Dostál na to reaguje stručnou výzvou: „Jakým způsobem politici ovlivnili soudy? Jak? Ať to exaktně prokáže!“ Čapkovo prohlášení ale zpochybňuje i prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa, který loni na možné ovlivňování ze strany politiků upozorňoval. „Je to zoufalý výkřik někoho, kdo neuspěl ve sporu a neumí si vymyslet jiný důvod,“ říká Jirsa.

Kinského advokát se však nevzdává. „Teď počkáme na výsledky dovolání k nejvyššímu soudu,“ plánuje Čapek, „a pokud neuspějeme, nezbude než obrátit se na zahraniční instituce – Evropskou komisí počínaje a Soudem pro lidská práva konče.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky